Варшава подкрепя искането на Доналд Тръмп страните от НАТО да

...
Варшава подкрепя искането на Доналд Тръмп страните от НАТО да
Коментари Харесай

Полша твърдо зад Тръмп за увеличаване на разходите за НАТО до 5% от БВП

Варшава поддържа настояването на Доналд Тръмп страните от НАТО да отделят 5% от Брутният вътрешен продукт за защита, даже в случай че на изоставащите страни от алианса ще им отнеме десетилетие, с цел да реализиран задачата, споделя полският министър на защитата.

Владислав Косиняк-Камиш съобщи пред " Файненшъл Таймс ", че страната му " може да бъде трансатлантическата връзка сред това предизвикателство, сложено от президента Тръмп, и неговото осъществяване в Европа ". Полша е членът на НАТО, който е най-близо до осъществяването на новата цел, като тази година е заделила 4,7 % от Брутният вътрешен продукт за защита - най-високата стойност в ръководения от Съединени американски щати боен алианс.

Преди завръщането си в Белия дом този месец Тръмп ускори натиска върху членовете на НАТО да усилят разноските си за защита, като се има поради, че сега единствено 23 от 32-те му членове извършват задачата от 2 % разноски, а Италия и Испания са измежду страните от Европейски Съюз, които са под този предел.

Косиняк-Камиш съобщи, че новата цел е " значим сигнал за пробуждане " за алианса.

Постигането на задачата на Тръмп " ще отнеме още едно десетилетие, само че мисля, че той не би трябвало да бъде подложен на критика за слагането на в действителност амбициозната цел, тъй като в противоположен случай ще има някои страни, които ще продължат да разискват дали в действителност са нужни повече разноски ", сподели той.
 
След като Русия стартира пълномащабното си навлизане в Украйна през 2022 година, Полша удвои разноските си за защита и поръча оръжия за милиарди долари, най-вече от Съединени американски щати и Южна Корея. Министърът съобщи, че държавното управление му не е имало различен избор поради близостта на страната до Русия: " Купихме доста, само че мястото ни на картата прави вложенията и закупуването на съоръжение просто нужни ".

Италия, чийто министър-председател Джорджа Мелони има мощна политическа непосредственост с бъдещата администрация на Тръмп, не е постигнала задачата на НАТО. Нейното държавно управление признава нуждата от по-големи разноски за защита, само че е затруднено от дълговото задължение на страната и нуждата от ограничение на обществените разноски. Рим прикани столиците на страните от Европейски Съюз да изключат военните разноски от изчисленията на обществения недостиг, само че молбата му беше отхвърлена.

Испания е на последно място във връзка с разноските за защита, като по данни на НАТО през 2024 година е заделила 1,28 % от Брутният вътрешен продукт. За да отблъсне рецензиите, държавното управление акцентира, че армията на страната е великодушен донор на войски и средства за задачите на НАТО.

Но уверенията на министър-председателя Педро Санчес, че до 2029 година то ще реализира задачата от 2 %, стартират да наподобяват незадоволителни. Готовността на водача на социалистите да поема по-смели задължения е лимитирана от пацифистките пристрастености на страната му, подбудени от нейната история, включваща военна тирания. Дори консервативната съпротива не е склонна да поддържа по-високи разноски.
 
Варшава желае да употребява шестмесечното ротационно председателство на Европейски Съюз, което стартира на 1 януари, с цел да убеди другите страни членки да похарчат 100 милиарда евро от идващия общ бюджет за защита. Разговорите по седемгодишния бюджет, който ще стартира през 2028 година, би трябвало да стартират тази година. Миналата година Европейската комисия предложи стратегия за отбранителната промишленост на стойност 1,5 милиарда евро, която Косиняк-Камиш дефинира като очевидно незадоволителна.

" Европейски Съюз има потенциал да преразпределя пари ", сподели министърът и добави, че е негов " приоритет " да подсигурява, че 100 милиарда евро ще бъдат заделени за защита през идващите години, в това число посредством пренасочване на неизползвани средства от взаимния фонд за възобновяване след пандемии на стойност 800 милиарда евро, който изтича през идната година.

Косиняк-Камиш възнамерява да показа проектите на Полша в понеделник по време на среща във Варшава с сътрудници от Германия, Франция, Италия и Обединеното кралство.

" Ако можем да си позволим да задлъжняваме, с цел да се възстановим след COVID-19, то сигурно би трябвало да намерим пари, с цел да се предпазим от война ", сподели той. " Знам, че това не е мнение, което се споделя от всички, само че Полша има друго мнение. Трябва да помним, че има някои огромни европейски страни, чието мнение не постоянно е било вярно, и че във връзка с Русия те са бъркали ", добави той.

Косиняк-Камиш изключи опцията Полша да изпрати войски в Украйна за подсилване на вероятно преустановяване на огъня. Тръмп даде обещание да постави завършек на войната с Русия, макар че неотдавна отсрочи крайния период за постигането на тази цел от 24 часа на няколко месеца след встъпването си в служба.
 
" Когато се появи кротичък проект, ще го обсъдим, само че граничните страни не са тези, които по някакъв метод би трябвало да се появят с войските си в Украйна, тъй като считам, че би трябвало да има по-голямо систематизиране на тежестта и диверсификация в границите на НАТО ", сподели той.

Миналата година външният министър на Естония съобщи, че необятна европейска коалиция, в това число Обединеното кралство, би трябвало да се приготви да изпрати войски в Украйна, с цел да поддържа всяко спокойно съглашение, което Тръмп контракти.

Въпреки че Полша е корав съдружник на Украйна в отбраната ѝ против Русия, връзките им са обтегнати от исторически искания, евтиния украински селскостопански експорт и възходящо отчаяние от украинските жители, които са напуснали страната им.

" Разбира се, в полското общество има отмалялост и тя е разбираема, изключително когато хората тук виждат млади украински мъже да карат най-новите коли или да отсядат в петзвездни хотели ", сподели той.

Друга неотдавнашна точка на търкания беше отводът на Полша да достави на Украйна оставащите й изтребители МиГ-29, от които съгласно Варшава тя към момента се нуждае за личната си сигурност.

" От една страна, разбирам президента [Володимир] Зеленски, тъй като неговата роля е постоянно да изисква по-голяма помощ ", сподели Косиняк-Камиш. " Но мисля, че той и Украйна би трябвало да помнят също, че когато другите изпращаха единствено каски, ние изпращахме танкове ".
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР