Въпреки че Западът не губи надежда да провали срещата на

...
Въпреки че Западът не губи надежда да провали срещата на
Коментари Харесай

Западът се свива, а БРИКС разширява

Въпреки че Западът не губи вяра да провали срещата на високо ниво на БРИКС в Южна Африка, планувана за края на август, т.е. да попречи на Владимир Путин да участва заради „ заповед за арест “, издадена от Международния углавен съд със седалище в Холандия, организацията стои в навечерието на огромно уголемение. Шумът към пътуването на Путин ще изчезне, само че новият формат на БРИКС ще остане.

Проблемът с „ заповедта “ е, че южноафриканските управляващи към момента не могат да намерят излаз от клопката, заложен от Запада: те естествено желаят да видят президента на Русия на срещата на върха в Йоханесбург, само че не знаят по какъв начин да заобиколят отговорности към МНС. Страната освен е подписала, само че и ратифицира интернационалния контракт за основаване на МНС (за разлика да вземем за пример от Китай и Индия, които даже не подписват контракта, или Русия и Съединени американски щати, които не го ратифицират), а в този момент би трябвало да измисли нещо. Бяха обсъждани разнообразни разновидности: да се спре присъединяване, да се отдръпна въобще от контракта, просто да се откаже да се признае „ заповедта “. Но всичко това ще усложни връзките със Запада, а Южна Африка не желае това, както не желае да се кара с Русия и да наподобява подвластна пред сътрудниците си от БРИКС.

Но към момента не е взето решение, което дава опция на западните страни да спекулират с позицията на Южна Африка. Ден преди този момент английският “Дейли Телеграф ” даже написа, че няколко южноафрикански държавни министри се пробват да убедят президента Рамафоса в нуждата от пренасяне на срещата на върха в Китай. В четвъртък обаче министърът на външните работи на страните Наледи Пандор изрично отхвърли проектите за отсрочване, а Сергей Лавров сподели, че не чете британска жълта преса. И двете изказвания бяха направени на среща на външните министри от БРИКС, извършена в Кейптаун, Южна Африка. Самата тази среща и това, което я съпътстваше, е доста по-интересно от всички спекулации към " заповедта " и изяснява за какво Западът в действителност желае да се намеси в августовската среща.

Факт е, че в края на лятото Южна Африка освен ще събере ръководителите на страните от „ Голямата петорка “, само че и ще бъде хазаин на среща във формат „ Приятели на БРИКС “. И това не са пет страни (макар и толкоз огромни и значими), а най-малко още десетина. Общо към 30 страни към този момент са декларирали желанието си да се причислят към БРИКС, като броят им се е нараснал доста даже през последната година, а повече от 12 са във висока степен на подготвеност. В рамките на миналогодишната среща на високо ниво на БРИКС, Срещата на „ Приятелите на БРИКС “ към този момент се организира, само че тя, както и самата съществена среща на високо ниво, се организира във виртуален формат. И този път всички ще се съберат персонално в Южна Африка, по тази причина за Запада е толкоз значимо Путин да не е там, или по-скоро да участва единствено онлайн: това ще разреши както да се приказва за изолацията на Русия, по този начин и да се размие доста тематиката за евентуалното разширение на БРИКС.

И в действителност е впечатляващо, което към този момент се видя от извършената тези дни в Кейптаун среща на " Приятелите на БРИКС " на министерско равнище. Външните министри на още 12 страни се причислиха към петорката, в това число такива значими като Саудитска Арабия и Иран. Саудитците също се стремят да се причислят към Новата банка за развиване на БРИКС и присъединяване на най-големия експортьор на нефт в света безспорно ще увеличи нейния статус. Особено на фона на диалозите за петроюана, т.е. продажбата на нефт от саудитците на китайците за юани. Освен това страните от БРИКС от ден на ден приказват за въвеждане на лична валута за разплащания във взаимната търговия (според оценките в бъдеще тя може да съставлява една четвърт от целия международен търговски оборот).

Сред тези, които към момента желаят да се причислят към БРИКС са: Аржентина (страна номер три в Латинска Америка), Венецуела (с едни от най-големите петролни ресурси в света), Нигерия и Етиопия (страни номер две и номер три в Черна Африка), Пакистан и Бангладеш (едни от най-населените страни в света). За присъединение мислят Мексико и Тайланд, а от по-малките страни - Зимбабве, Никарагуа, Сирия. Има и страни от постсъветското пространство - Казахстан, Беларус и други.

Но най-важният евентуален актив на БРИКС е ислямският свят: на практика всички основни сили на 1,5-милиардния мюсюлмански свят желаят да се причислят към Голямата петорка. Единствената нуклеарна ислямска мощ - Пакистан - към този момент беше упомената, само че с изключение на нея: Саудитска Арабия, Египет, Индонезия, ОАЕ, Малайзия, Иран, Алжир, Тунис, Бахрейн. Дори Турция гледа към БРИКС, т.е. незападен клуб може да се разшири даже със страна от НАТО.

Засега няма схващане по какъв начин тъкмо ще се реализира разширението - ясно е, че на първи стадий ще бъдат признати не всички 12 страни, чиито кандидатури към този момент са подадени, а единствено няколко от тях. Най-добри шансове имат Саудитска Арабия, Аржентина, Индонезия. От една страна, всички сегашни участници в БРИКС имат свои „ любимци “, само че никой не желае да отблъсне останалите искащи. Форматът “Приятели на БРИКС ” може да се трансформира в БРИКС+, само че е ясно, че организация от тридесетина членове ще бъде доста друга от формата на петте сили.

Разбира се, даже равнището на съгласуваност (да не приказваме за интеграция) сред петте сегашни членове на БРИКС доста изостава от равнището, което съществува в западната Г-7, само че БРИКС беше основана като опция на западния план за глобализация. В него не може да е има старши притежател и младши клиенти (да не приказваме, че шест от седемте страни на „ Седморката “ в действителност принадлежат към една – западна – цивилизация, а пет изцяло разнообразни са показани в БРИКС). И в този момент, след началото на открития спор сред Запада и Русия и възходящата борба сред Запада и Китай, БРИКС в действителност не оставя опция: той би трябвало не просто да се разшири, а да се трансформира в платформа за развиване на нова версия на глобализацията, основана на върху построяването на хоризонтални връзки в незападния свят, които са основата за образуването на новия международен ред.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: 

и за канала ни в Телеграм: 

Влизайте непосредствено в сайта https://  . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР