Въпреки, че Лукойл Нефтохим продължава да не казва къде е

...
Въпреки, че Лукойл Нефтохим продължава да не казва къде е
Коментари Харесай

Без Путин: бензинът у нас е поевтинял с 2 ст. за литър за година, дизелът - с 35 стотинки

Въпреки, че " Лукойл Нефтохим " продължава да не споделя къде е чистата облага поради евтиния съветски петрол, с който продължава да оперира, за една година бензинът по българските бензиностанции е поевтинял с 2 стотинки за литър (0,76 процента). Тенденцията е към още поевтиняване. Това демонстрират данните на платформата " Фюело " (Fuelo).

Ако на 3 януари 2023 година бензин A95 се е продавал за 2,64 лв. за литър, през днешния ден междинната му цена на дребно е 2,62 лв. за литър. За последния месец бензинът е поевтинял с 11 стотинки за литър или 4,03 на 100.

Дизелът за година е поевтинял с 35 стотинки за литър (11,59 на сто), само че с наклонност на застой на цената, съгласно профилираната платформа, представена през днешния ден от Българска телеграфна агенция. На 3 януари предходната година литър от този тип гориво се е търгувал за 3,02 лв., а в този момент цената е приблизително 2,67 лв. за литър. Въпреки че за последния месец дизелът е поевтинял с още 11 стотинки за литър - или 3,96 на 100, от " Фюело " смятат, че се резервира наклонността на застой на цената.

За обсъждания едногодишен интервал се регистрира поскъпване при пропан-бутана с 5,93 % или със 7 стотинки за литър, като там и наклонността е на повишение на цената, смятат от платформата. На 3 януари 2023 година той е коствал 1,18 лв. за литър, до момента в който сега е 1,25 лв. за литър. За последния месец пропан-бутанът е поскъпнал с 1 стотинка за литър или 0,81 %.

За една година метанът е поевтинял с 1,1 лв. за кг или 29,45 на 100. На 3 януари 2023 година метанът по бензиностанциите в страната е коствал 3,43 лв. за кг, а в този момент се продава приблизително за 2,42 лв. за кг. За последния месец метанът обаче е поскъпнал с 9 стотинки за кг (3,86 на сто), само че все пак се резервира наклонността на поевтиняване, съгласно " Фюело ".

Председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев коментира пред Българска телеграфна агенция, че трендовете на цените на горивата са понижаващи се за момента.

" Ако не се случи нещо, би трябвало да се задържат почти на такива равнища през идващите седмици ", съобщи Бенчев.

На въпрос тъй като дизелът за година е поевтинял повече по отношение на бензина, ръководителят на БПГА отговори, че това се е случило напълно на пазарен принцип. Той уточни, че през лятото е имало по-сериозно търсене на бензина, тъй като европейските рафинерии изнасят за Съединени американски щати. Когато търсенето е по-голямо, надлежно и цената е по-висока.

Светослав Бенчев добави, че най-малко към този момент не вижда притеснителни фактори, които да окажат съществено въздействие на цената на горивата до края на месеца. Най-съществено въздействие върху цената им оказва тази на суровия петрол.

" Икономиките не вървят доста сполучливо. Кризата в Червено море най-малко за момента не оказа съществено въздействие, тъй като там не са наранени съществено страните-производителки. Няма проблем с производството. Търсенето е относително едва, изключително през зимния сезон, тъй като хората пътуват по-малко ", сподели ръководителят на БПГА.

По думите му цените на горивата могат да намалеят с още няколко стотинки до края на месеца, само че няма по какъв начин да има по-сериозен спад.

Цените на петрола леко се покачиха в днешната азиатска търговия заради продължаващото напрежение в Близкия изток и проблемите с корабоплаването в Червено море, съобщи Ройтерс. Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, прибавиха 26 цента или 0,4 на 100 до 76,11 $ за барел. Американският лек недопечен нефт с доставка през януари се повиши също с 26 цента или 0,03 на 100 до 70,64 $ за барел.

Проучване, осъществено от Ройтерс измежду икономисти, предвижда междинна цена на петрола вид Брент през годината от 82,50 $, или малко повече от 82,17 $ - междинната цена за 2023 година Геополитическото напрежение ще подтиква растежа на цените, само че слабият световен напредък ще ги възпира, считат икономистите.

През декември хусите организираха серия набези с дронове против търговски кораби, пресичащи Червено море. Големи корабни компании и превозвачи на нефт стопираха плаванията през Червено море, откакто над една дузина съдове бяха нападнати от началото на войната сред Израел и " Хамас " през октомври. 

В края на декември огромните превозвачи започнаха да връщат корабите си по маршрутите през Червено море, макар продължаващите офанзиви от страна на йеменските хуси и неспадащото напрежение в Близкия изток.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР