„Екоравновесие“ отчете по-добри условия за живот в приютите и ветеринарната клиника на Столичната община през 2024 г.
Въпреки че животът в клетка не може да бъде напълно пълностоен, Оперативна програма “Екоравновесие ” регистрира възстановяване на изискванията за живот в приютите и ветеринарната клиника на Столичната община през 2024 година.
Ръководството на предприятието възнамерява и в допълнение нарастване на броя гледачи и ветеринари през актуалната година, за което има има импортирано предложение за съвещанието на Столичния общински съвет този четвъртък.
В последната година бяха подхванати редица дейности за излекуване на “Екоравновесие ” и подобряването на изискванията, в които живеят избавените от улиците на София изоставени животни. Благодарениe на незабавните усъвършенствания, предприятието регистрира 40% спад в броя на умряли кучета през 2024 година.
“Животът в подслон за някои животни е единственото допустимо решение, а за други - единствено краткотрайно. Столичната община предлага подсолон, храна и грижа на захвърлените кучета, които спасяваме от улицата. Но изискванията, които заварихме в приютите и клиниката бяха отчайващи, по тази причина от началото на мандата вършим всичко допустимо малко по малко да подобрим метода, по който се отглеждат и лекуват животните. ” Това разяснява Димитър Димитров, Директор на Оперативна програма “Екоравновесие ”.
В доклада се показват част от заварените условия - рискови скупчвания и трагични произшествия, заради липса на развой при настаняването на захвърлените на улицата кучета, дефицит на личен състав и голямото текучество, което не е позволявало съответно обгрижване на настанените в приютите кучета, както и липса на цялостна визия за ограничение на популацията от бездомни животни в София.
През 2024 година Оперативна програма “Екоравновесие ” регистрира нарастване на личния състав и понижаване на текучеството, с което предприятието е осигурило по-добра грижа за безстопанствените кучета, в това число и в празничните и почивните дни. Работният развой е проведен по-добре, изключително при разделянето на нападателните кучета, което води и до по-чиста и безвредна среда за всички, се споделя още в доклада.
За да продължи позитивната наклонност, Оперативна програма “Екоравновесие ” е внесло за разглеждане от Столичния общински съвет и предложение за увеличение на личния състав с 12 нови позиции за ветеринарни лекари и гледачи - както за приюта в Горни Богров, по този начин и за екипа, който избавя животните от улицата.
Новият екип на общинското дружество е подобрило доста през 2024 година и физическите условия за живот на животните - с дотъкмяване на замяна на къщичките на стотици кучета в Горни Богров и почистване на тонове отпадъци, понижаване на броя настанени кучета с една пета и увеличение на площите за разходка.
Отчетът на “Екоравновесие ” отбелязва и началото на промяна на клиниката във Връбница в съвременно ветеринарномедицинско заведение, за което към този момент има подготвен архитектурен план и текат публични поръчки за съвременна здравна инсталация.
Планът за 2025-та година включва и стъпки, с които приютът в Горни Богров да бъде трансформиран от подобен от отворен топ в съвременен затворен подслон с вътрешни и външни пространства. Ще продължат и интензивните старания за цялостна промяна на предприятието за преодоляване на популацията от безстопанствени животни в София и възстановяване на изискванията в приютите и ветеринарната клиника, оповестяват от пресцентъра на Следствен отдел към окръжна прокуратура.