Външният министър на Полша Радослав Сикорски обяви, че скоро ще

...
Външният министър на Полша Радослав Сикорски обяви, че скоро ще
Коментари Харесай

Полша заплашва Русия: Ще свалим вашите ракети и в случай на атака ще стреляме по Санкт Петербург

Външният министър на Полша Радослав Сикорски разгласи, че скоро ще открие ракетна база за противовъздушна защита и ще смъква съветски ракети, летящи към страната му.

След срещата на върха на НАТО през юли във Вашингтон беше оповестено, че новата база за противоракетна защита на Съединени американски щати в Редзиково, Полша, към този момент действа и е подготвена да пази Алианса.

„ Ние ще отворим ракетна база за противовъздушна защита в Редзиково покрай Пук през идващите седмици. Това е основата, която сме договорили със Съединените щати “, означи Сикорски, съгласно „ Европейска истина “.

Министърът добави, че Варшава също е провела диалози със Съединени американски щати, с цел да подсигурява, че техните системи за противоракетна защита могат да смъкват съветски ракети, летящи към Полша, " а освен ирански ракети, летящи към Съединени американски щати ".
Не е известно обаче дали Полша е получила отговор на това искане.

Сикорски уточни, че доста критици са обвинили Полша в " дерайлиране на главния план " за противоракетната защита на Иран.

Министърът обаче акцентира, че базата, която ще бъде публично открита " напълно скоро ", може да има и други цели.
Редзиково се намира в Поморското войводство, на 4 км от Слупск, покрай Балтийско море, и на 150 км от Гданск.

Базата за противоракетна защита на Съединени американски щати в Редзиково беше предоставена от НАТО през юли 2024 година като съставен елемент на Всеобхватния противоракетен щит на НАТО, предопределен за разкриване, следене и прихващане на балистични ракети.

Поделението е чисто отбранително и се обслужва от 200 военнослужещи.

След широкомащабна съветска офанзива против Украйна сутринта на 26 август, Сикорски сподели в изявление за Financial Times, че Полша би трябвало да прихване съветски ракети, които биха могли да обхванат в полското въздушно пространство, до момента в който към момента са над Украйна.

Той твърди, че свалянето им над полска територия би нараснало рисковете за полските жители.

Американската база за противоракетна защита Aegis Ashore би трябвало да проработи в полския град Редзиково, на 900 километра от границата с Украйна.

Изявлението на Сикорки за желанието да смъква и съветски ракети, летящи към Полша, може да е пресилено.

Defense Express отбелязва, че ракетите SM-3, главното оръжие на удара Aegis Ashore, са в лимитирани количества от Пентагона.

SM-3, с изстрелващо тегло 1,5 тона и дължина 6,55 метра, с обхват и височина на офанзива за базовата версия на Block IA/B - надлежно 900-1200 километра и 500 километра, коства сред $11 милиона и $25 милиона на единица, според от версията.

Понастоящем Пентагонът поддържа скоростта на доставка на такива ракети-прехващачи SM-3 Block IIA на единствено 12 единици годишно и това движение е планувано до 2029 година, а покупката на SM-3 Block IB е спряна напълно, макар че по-рано се обсъждаше възнамеряват да поръчват 43 такива ракети годишно.

В случай на съветска офанзива против Полша или балтийските страни ще има " неотложен отговор ". Съюзниците „ ще ударят непосредствено Санкт Петербург “, сподели полският началник-щаб Раймунд Анджейчак на Балтийската конференция по защитата на 11 октомври.

Според Анджейчак, в случай че съветските сили пресекат границата с Литва, в " първата минута " съдружниците ще нападат всички съветски стратегически активи в радиус от 300 километра.

„ Ще ударим непосредствено Санкт Петербург “, сподели Анджейчак, съгласно Новия глас на Украйна.
За да се приготви за подобен сюжет, Полша сега придобива 800 ракети с обхват до 900 километра, които ще бъдат ситуирани, в случай че Русия нападна.

„ Ако Русия победи в Украйна, ще имаме съветска дивизия в Лвов, една в Брест и една в Гродно “, добави Анджейчак, наблягайки, че офанзива против балтийските страни или Полша ще алармира „ за началото на тотална борба “.

От своя страна съветникът по националната сигурност на президента на Литва Кестутис Будрис също счита, че в случай че Русия победи в Украйна, „ империалистическият експанзионизъм “ ще бъде ориентиран към Естония, Латвия, Литва и Полша. Той предизвести, че рискът от експанзия към Европейски Съюз ще се усили, в случай че Беларус стане изцяло интегрирана част от по този начин наречената съветска съюзна страна.

Командващият литовската войска Раймундас Вайкшнорас добави, че балтийските страни би трябвало да отговорят неотложно, без да чакат решението на НАТО по член 5 за групова защита.

Военни от балтийските страни и Полша обмислят нахлуване против Санкт Петербург при положение на спор с Руската федерация, сподели Будрис.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР