Вълната протести в Иран не отслабва и от 30 декември

...
Вълната протести в Иран не отслабва и от 30 декември
Коментари Харесай

13 убити и стотици арестувани при протестите в Иран

Вълната митинги в Иран не отслабва и от 30 декември досега е взела 13 жертви.

Антиправителствените митинги са обхванали няколко огромни града.

Един служител на реда бе погубен, още трима – ранени при пукотевица с ловно оръжие в Наджафабат, в централната част на страната, заяви държавната телевизия.

Двама протестиращи са убити в събота, още осем – в неделя вечерна в няколко разнообразни града по данни на медиите.

Няколко „ водачи “ са арестувани нощес в центъра на Техеран, където дребни групи стачкуващи скандирали против режима. В столицата има мощно полицейско наличие и ситуацията нощес е било умерено.

Предишната нощ  в Техеран и още няколко града протестиращите атакували публични здания, религиозни центрове, банки, полицейски коли и ръководства на ислямската милиция. Някои от постройките били запалени.

Стотици хора са задържани от началото на вълненията, съгласно локалните медии - към 400. Те започнаха предишния четвъртък във втория по величина град Машхад и се придвижиха в цялата страна поради икономическите усложнения – скъпия живот и корумпираната власт. Протестите са невиждани от 2009 година насам.

Властите се пробваха да лимитират митингите с блокиране на интернет и обществените мрежи. Заради цензурата е мъчно да се оцени мащабът на протестната вълна.

Късно нощес формален представител на корпуса на „ стражите на ислямската гражданска война “ съобщи, че полицията и силите за вътрешна сигурност изцяло управляват ситуацията в Техеран и останалите градове.

Висш представител на управляващите съобщи, че „ враждебни външни сили се пробват да се възползват от митингите и да попречат на възраждането на Иран “. Той упрекна за интервенция Съединени американски щати, Израел и Саудитска Арабия.

Президентът Хасан Рухани съобщи през вчерашния ден, че иранският народ ще отговори на малцинството, което нарушава законите и се афишира срещу неговата воля и революционните завоевания.

В същото време американският президент Доналд Тръмп съобщи, че в Иран е настъпило времето за промени.

„ Иран се проваля на всички равнища, макар доста неприятното съглашение, реализирано с администрацията на Обама “, съобщи Тръмп в Twitter и добави: " Големият ирански народ е репресиран от години. Има апетит за храна и за независимост. Богатството на Иран е иззето, както и правата на индивида. Време е за смяна ".

Европейският съюз съобщи, че чака да се подсигурява правото на иранските жители на мирни митинги и независимост на изложение.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР