Ваксините осигуряват защита и срещу новия подвариант на Омикрон ВА.2,

...
Ваксините осигуряват защита и срещу новия подвариант на Омикрон ВА.2,
Коментари Харесай

Проф. Аргирова: Ваксините осигуряват защита и срещу новия щам на Омикрон

Ваксините обезпечават отбрана и против новия подвариант на Омикрон ВА.2, който се популяризира още по-бързо. Това съобщи вирусологът и консултант на премиера по въпросите на пандемията проф. Радка Аргирова пред близо 350 общопрактикуващи лекари – участници в първия стадий на виртуалната полемика на тематика „ Ваксините против COVID-19 при хронично заболели и при деца – научнообосновани обстоятелства “. Събитието е проведено от Министерството на здравеопазването и Националната платформа за здравна връзка CredoWeb и е част от осведомителната акция „ + мен “ на Министерство на здравеопазването за изгодите от имунизациите и имунизацията против COVID-19.

„ Вирусът е жив, той съществува, развъжда се, мутира и това ще продължи, тъй като се пробва да оцелее. Актуалната вариация на Омикрон е ВА.2 и тя стартира да господства над ВА.1. Разпространява се още по-бързо и провокира същите признаци и недоволства като ВА.1. Ваксините, с които разполагаме, са ефикасни и против нeго. Затова имунизацията е изцяло настояща и нужна “, означи проф. Аргирова.

Ваксините защищават и от така наречен дълъг (пост-) Коронавирус, при който признаците (затруднено или учестено дишане, отмалялост, усложнение в мисленето и концентрацията, главоболие, кашлица, мускулни болки, продължаваща във времето загуба на усет и/или подушване и др.) не изчезват повече от 4 седмици след първичното възпаление със SARS-CoV-2, сподели още проф. Аргирова. По думите ѝ имунизацията понижава вероятността за поява и на следващи затруднения, които могат да се появят 1 година по-късно.

Ваксините не дават 100% отбрана против зараза, само че даже да се заразят, имунизираните боледуват доста по-леко, постоянно асимптоматично, защото вирусът претърпява не повече от 3 дни в организма им, акцентира проф. Аргирова.

Има ли риск имунизациите да причинят тромбоцитопения и тромбемболия?

Рискът е извънредно невисок, статистически пренебрежим, спрямо риска от тромбоцитопения и тромбемболия при зараза със SARS-CoV-2.

Препоръчва ли се имунизация при пациенти, които одобряват кръворазреждащи лекарствени артикули?

Ако са добре дозирани и в случай че пациентът ги приема постоянно от доста време, може умерено да му бъде сложена ваксина.

Противоказна ли е имунизацията при пациенти с чернодробна цироза?

Не е противопоказна при пациенти с чернодробна цироза, само че е доста значимо в коя фаза е болестта. В по-напреднал етап на цирозата е допустимо да има спомагателни алергени, които да са непознати на организма и да провокират някакъв вид алергична реакция. В начална фаза на болестта може да се сложи ваксина, само че в по-напреднала преди имунизация наложително би трябвало да се направи консултация с алерголог.

Безопасно ли е имунизиране на онкоболни пациенти, които са на химиотерапия?

Най-добре е да минат 2-3 месеца след последната химиотерапия. Най-добре е имунизацията да бъде осведомителна РНК – Comirnaty (на Pfizer/BioNTech) или Spikevax (на Moderna).

Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР