В тази история има всичко: руски шпиони, бягство със самолет,

...
В тази история има всичко: руски шпиони, бягство със самолет,
Коментари Харесай

Той е ръководил българите, уличени в руски шпионаж в Лондон. Кой е Ян Марсалек

В тази история има всичко: съветски шпиони, бягство със аероплан, финансова машинация, след която липсват 2 милиарда евро. В центъра на историята стои един австрийски жител, чиято биография се оказа обвързана с тази на петимата българи, упрекнати от Англия в шпионаж. Кой е Ян Марсалек?

Само допреди три години той е един от най-успешните млади предприемачи в Европа. Ръководи активността на компания, която някои назовават „ гордостта на немския финтех (финансови технологии) “. За към денонощие всичко се трансформира – той е обвинен в машинация за милиарди, качва се на аероплан и в никакъв случай не се връща. Впоследствие Интерпол го афишира за търсене с алена бюлетина, а журналистически следствия го разобличават като обвързван с съветските секрети служби.

Той е Ян Марсалек. Името му се появи още веднъж единствено преди дни – този път дружно с пет български имена. Във вторник съд във Англия Орлин Русев , Бисер Джамбазов , Катрин Иванова , Иван Стоянов и Ваня Габерова по обвинявания за шпионаж в интерес на Русия. Прокуратурата заяви и нещо ново: че съгласно следствието петимата българи са получавали дилемите си точно от Ян Марсалек.

Според обвиняванията дружно с него те са взели участие „ в скрит план за събиране на информация “ за да подкрепят Русия в провеждането на враждебни дейности, в това число евентуални отвличания. Това се е случвало в интервала сред 30 август 2020 година и 8 февруари 2023 година

Самият Марсалек не е обвинен по това дело.

Британската прокуратура не даде и повече детайлности за връзките на Марсалек с петимата българи. Още преди месец обаче самостоятелният център за следствия заяви, че главната връзка сред тях е била реализирана от Орлин Русев. Тогава, че компанията на Русев е предоставяла шпионско съоръжение на австрийския жител, в това число телефон със отбрана от следене и профилиран програмен продукт.

Кой е Ян Марсалек и какво знаем за него?
Wirecard или „ най-големият финансов скандал в Германия “
„ Марсалек е един доста чудноват персонаж: той има извънреден афинитет към въпросите на сигурността и е доста тайнствен “ – с тези думи го негов някогашен сътрудник пред Файненшъл таймс.

От биографията му е известно, че е австрийски жител, който през 2000 година стартира да работи за започващата немска компания Wirecard . Фирмата дава услуги за онлайн заплащания, като се концентрира върху бизнеси, които доста нейни съперници заобикалят - като да вземем за пример порно уеб сайтове и уеб сайтове за залагания.

Wirecard бързо се оказва сполучлива и стартира да натрупа активи, а Марсалек е назначен за неин основен действен шеф. През 2018 година пазарната ѝ стойност доближава рекорден връх от 24 милиарда евро – повече от най-голямата немска банка Deutsche Bank.

Само две години по-късно обаче всичко внезапно се трансформира. През юни 2020 година компанията афишира неплатежоспособност – излиза наяве, че през годините балансите ѝ са били фалшифицирани, а близо 2 милиарда евро просто „ липсват “. Политици и анализатори в Германия афишират случая за „ най-големия финансов скандал “ в историята на страната.

„ Wirecard е била една машинация евентуално през цялото време “, разяснява тогава журналистът от Блумбърг Ейк Хенинг .
Вероятно най-голямата банкова кражба, която се е случвала в ГерманияЕйк Хенинг
„ Това количество пари, които са изгубени, е евентуално най-голямата банкова кражба, която се е случвала в Германия “, прибавя той.

Цялото управление на компанията е уволнено на 18 юни 2020 година, в това число и основният действен шеф Ян Марсалек, а немските управляващи го дефинират като главния обвинен за измамата.
Частен аероплан, няколко паспорта и бягство като на кино
Делото по случая в Германия стартира всъщност в края на предходната година. Марсалек обаче не е обвинен по него, защото не е в страната, а немското законодателство не разрешава да бъде съден в неявяване.

Всъщност публично никой не знае къде се намира Ян Марсалек. Федералните служби за сигурност на Германия и голям брой самостоятелни журналистически следствия сочат, че той е в Русия. А бягството му там по никакъв начин не е инцидентно.

Съвместно следствие на The Insider, Bellingcat и Der Spiegel още преди три години разкри, че единствено часове откакто е уволнен през юни 2020 година, австриецът подхваща дейности да се укрие. Той се придвижва с кола от Мюнхен към Австрия. Там си урежда частен аероплан, който да го закара до столицата на Беларус – Минск, където и публично се губят следите му.
 Скрийншот от уеб страницата на Интерпол, на който Ян Марселек е разгласен за интернационално търсене с алена бюлетина.
Документите демонстрират, че той е минал границата с Беларус с австрийския си паспорт. Когато немските прокурори изпращат до беларуските управляващи искане за правна помощ обаче, от Беларус им дават отговор, че записът от камерите на летището при идването на Марсалек е заличен и те не могат да открият по-нататъшните му придвижвания в тяхната страна. Те настояват и че Марсалек в никакъв случай не е напускал Беларус, само че това съгласно проверяващите публицисти и немските служби не дава отговор на истината.

По същото време, когато Марсалек идва в Минск, австрийски жител с друго име – Макс Мауер, също минава през граничния надзор. А фотографията в паспорта му, която от проверяващия център Dossier, изцяло съответствува с външността на Марсалек.

Въпреки че самият паспорт с името Макс Мауер наподобява същински, следствие на Süddeutsche Zeitung открива, че номерът му в никакъв случай не е бил регистриран в Австрия. Предполага се, че това е фалшификат, публикуван на Марсалек от сътрудници на съветските служби за сигурност, които са си сътрудничили с беларуските служби, с цел да предложат на Марсалек безвредно прекосяване под подправена идентичност.

Впоследствие няколко проверяващи уеб страницата, измежду които и Dossier, оповестиха, че австрийският жител е бил видян на разнообразни местоположения в Москва, където живее под отбраната на съветската Федерална работа за сигурност (ФСБ). Според Dossier той е получил и съветско поданство и е имал най-малко два подправени съветски паспорта през 2021 година
Как Марсалек е подпомагал съветските секрети служби
Защо Марсалек получава тази специфична помощ от съветските секрети служби?

Още през 2020 година Файненшъл таймс разкрива, че някогашният чиновник на Wirecard е лице, представляващо интерес за три западни разследващи организации, които подозират, че той е работил с или за ГРУ, съветското военно разузнаване, изключително след 2015 година

Според The Insider Марсалек е помагал на съветското разузнаване да събира информация от австрийски чиновници на силовите структури, както и да основава частни военни компании в африкански страни.

По данни на Dossier той е пътувал до Русия повече от 60 пъти в границите на последното десетилетие, като включително влизат пътувания освен до Москва, само че и до Казан , Санкт Петербург и Нижни Новгород . При множеството от тях става въпрос за извънредно къси пътувания, до такава степен и назад в рамките единствено дневно – събитие, което зачестява след противозаконното анексиране на Крим от Русия през 2014 година
Марсалек може да е помагал на съветските разследващи служби да транспортират огромни суми, в това число за пране на пари
Според публицистите е малко евентуално да става въпрос за туристически пътувания, а една от хипотезите е, че по този метод Марсалек може да е помагал на съветските разследващи служби да транспортират огромни суми, в това число за пране на пари и финансиране на западни политици. След анексирането на Крим през 2014 година Западът наложи наказания на редица съветски политици и сдружения, с които прехвърлянето на средства стана по-трудно.

Посещенията на Марсалек в Русия обаче може да са имали и друга цел: да рапортува на съветските служби за своите срещи и контакти в чужбина.

Разследващите издания означават да вземем за пример сериозния интерес на австриеца към Либия. Страната от повече от десетилетие се намира във боен спор, като наличие там. Според The Insider, Bellingcat и Der Spiegel още от 2015 година Марсалек пробва да сътвори частни военни компании в африканската страна, като употребява за прикритие свои бизнес планове.

Според проверяващите в тези опити личи и една от връзките му с ГРУ. Тогава негов консултант за Либия е Андрей Чупригин , съветски специалист по арабския свят, който съгласно западните разследващи организации е старши офицер от ГРУ с тесни връзки с разследващата общественост. Самият Чупригин признава, че е полковник, само че отхвърля да е служил в миналото в ГРУ и твърди, че е работил единствено като боен преводач в армията.

Последен подробност за съветските връзки на Марсалек прибавя и The Insider, който оповестява, че през годините обвиненият в шпионаж е сътрудничил и на Австрийско-руското сдружение за другарство. Според медията организацията е получавала секретни документи от Марсалек, получени от австрийското министерство на вътрешните работи и основната австрийска разследваща организация. По това време разследващите служби бяха следени от крайнодясната Австрийска партия на свободата, която се счита за лоялна на Кремъл, отбелязва изданието.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР