В Сливен за първи път ще се проведе турнир по

...
В Сливен за първи път ще се проведе турнир по
Коментари Харесай

В Сливен за първи път ще се проведе турнир по вдигане на тежести в памет на легендарния Норайр Нурикян

В Сливен за първи път ще се организира шампионат по повдигане на тежести в памет на изтъкнатия български състезател Норайр Нурикян, оповестиха от общинския пресцентър.

За присъединяване в шампионата са се записали 40 състезатели от спортни клубове от София, Стара Загора, Горна Оряховица, Нови пазар и Сливен. Те ще бъдат разграничени в четири възрастови групи. Класирането ще се прави по системата „ Синклер “ – интернационално приет способ на Световната федерация по повдигане на тежести, който разрешава съпоставяне на резултатите сред състезатели от разнообразни категории посредством коефициент, отчитащ телесното тегло и пола.

Състезанията ще се проведат на 3 май от 09.00 ч. в зала „ Норайр Нурикян “ на бул. „ Георги Данчев “ №2.

Официалното разкриване е планувано за 2 май от 17.00 ч. Сред формалните посетители се чака да бъде Арам – наследник на Норайр Нурикян.

Покани са признати и от изтъкнати български щангисти, измежду които олимпийския първенец от Сеул 1988 Севдалин Маринов, олимпийския първенец от Сидни 2000 Николай Пешалов, трикратния международен първенец Нено Терзийски, както и Стефан Ботев – олимпийски медалист. Очаква се присъединяване и на Божидар Андреев – повторен европейски първенец и бронзов медалист от Олимпийските игри в Париж 2024.

Организатори на събитието са СКВТ „ Христо Бъчваров “ и СКВТ „ 100-те войводи

Барелеф на Норайр Нурикян бе публично открит в залата по повдигане на тежести в Сливен през 2025г., която носи неговото име. Легендата на българската тежка атлетика си отиде от този свят на 11-и март 2025-а година след тежко заболяване.

Норайр Нурикян е роден в Сливен на 26 юли 1948 година Той е първият и единствен български щангист, притежател на две олимпийски трофеи - от Мюнхен 1972 и Монреал 1976, също така роденият в Града на стоте войводи щангист е два пъти международен първенец и един път първи в Европа. Започва кариерата си във повдигането на тежести през 1966 година под управлението на именития треньор Иван Абаджиев. Носител е на голям брой спортни и държавни оценки, измежду които и Орден " Стара планина " - I степен (2008 г.) за изключителния му принос към българския спорт.
Източник: sportal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР