В събота бе даден официален старт на франкофонския фестивал в

...
В събота бе даден официален старт на франкофонския фестивал в
Коментари Харесай

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев официално откри 12-тото издание на Международния франкофонски фестивал Солей

В събота бе даден формален старт на франкофонския фестивал в Созопол, в който тази година присъединяване взимат посолствата на Азербайджан, Албания, Гърция, Грузия, Португалия, Република Северна Македония, Румъния и Франция.

Организаторът на Фестивала, който се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, Александрина Исайлова от сцената на летен спектакъл " Аполония " благодари на всички другари на " Солей ", които са дали всичко от себе си, с цел да се организира той. Специални благодарности изрече към Тихомир Янакиев, а на Мария Вълчева от културния отдел връчи букет.

Ежегодната премия за особени заслуги бе връчена на Станислав Губеров, а за почетен шеф на Фестивала, за вложената сила и постигнатите резултати, свързани с паметника и изложбата на Гунаропулос, бе оповестена арх. Радост Георгиева. " Наша е отговорността да пренесем във времето всички културни пластове на нашия хубав град ", сподели тя откакто получи статуетката.

" Щастлив съм, че на откриването на 12-тото издание на Фестивала, двама наши съграждани носят почетните награди. Това демонстрира, че ние созополчани имаме дух, който се е предавал през вековете като една традиция. Устойчив дух, който е културен притежател и който се надявам да бъде съхранен във времето ", обърна се Тихомир Янакиев към присъстващите на формалната гала. Той благодари на Александрина Исайлова за положения труд и обогатяването на културния живот на град Созопол, а и на цялата страна, след което публично откри 12-тото издание на Международния франкофонски фестивал " Солей ".

Вечерта продължи с музиката на магнетичната Йорданка Христова.

Ето и програмата за оставащите дни:

05.06.2023г. (Понеделник)
Официално разкриване на изложбата,,90 години Air France ”. Изложбата се провежда със специфичното подпомагане на формалното посланичество на Air France в България.
Начало: 17.30 ч.
Място:Етнографски музей, гр. Созопол.

Официално откриванена изложбата,,Моите тридесет стъпки към другарството “. Авторска галерия на Ивелина Кунчева и писмено изявление със Силви Вартан.
Начало: 18.30 ч.
Място: Художествена изложба, гр. Созопол.

Официално откриванена изложбата,,Цветовете на албанците “. Изложбата се провежда със специфичното подпомагане на посолството на Албания в България.
Начало: 19.30 ч.
Място: Художествена изложба, гр. Созопол.

Модерен балет.Солисти: Ерта Сина и Амбер Дема (Албания).
Начало: 20.30 ч.
Място: Художествена изложба, гр. Созопол.

06.06.2023г. (Вторник)
Официално разкриване на изложбата,,Исторически страници на Азербайджан: 105 години от основаването на Азербайджанска демократична република “. Изложбата се провежда със специфичното подпомагане на Центъра за азербайджански език и просвета към СУ,,Св. Климент Охридски “.
Начало: 18.30 ч.
Място: Музеен център „ Старият Созопол ”, гр. Созопол.

Концертджаз музика,,Nous sommes là “. Нина Сталева – флейта, Димитър Льолев – саксофон, Илко Градев – акордеон, Деси Андонова – Вокал, Емил Пехливанов – Барабани, Морган Арно – вокал/пиано.
Начало: 20.00 ч.
Място: Летен спектакъл „ Аполония ”, гр. Созопол.

07.06.2023г. (Сряда)
Официално закриване на Международния пленер „ Солей “.Изложба от произведения на участниците в пленера.
Начало: 12.30ч.
Място: Комплекс,,Green Life Resort’’.
Официално закриване на Дванадесетия Международен Франкофонски Фестивал,,Солей’’.
Камеренконцерт,,Класиката е жива “, солисти от Симфоничния оркестър на БНР.
Начало: 20.00ч.
Място: Археологическия музей, остарелия град в Созопол.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР