Икономиката на Русия ще страда ако няма разбирателство между управляващите
В Русия се следи забележителна смяна, защото несъгласието намира израз, изключително от страна на Игор Сечин, основен изпълнителен шеф на " Rosneft " и непосредствен съдружник на президента Владимир Путин.
Сечин намерено разкритикува високите лихвени проценти на централната банка и неуспеха ѝ да сътвори система за трансгранични заплащания, с цел да се оправи със глобите. Този конфликт отразява трайното напрежение сред съдружниците на Путин, насочени към сигурността, и икономическите технократи, което ускорява несигурността в икономическата политика на фона на безконечната рецесия и идните през 2024 година президентски избори.
Икономистът Александра Прокопенко посочи поредния спешен режим на Русия, продължаващ към този момент 15 години, провокиран от световните финансови рецесии, спада на суровините, глобите и пандемията. В резултат на това стопанската система на Русия доста изостава от сравнителните си съперници.
В предишното Путин е поверявал икономическите въпроси на технократи, като в същото време е допускал въздействието на службите за сигурност. Кризите обаче принудиха политиците да изоставят обичайните правила, прибягвайки до специфични ограничения. Това докара до привършване на фонда за черни дни, компрометиране на независимостта на централната банка и неконвенционални данъчни подходи.
След анексирането на Крим Путин посъветва министрите да ползват импровизация по време на рецесии, като в началото разреши на технократите да ръководят в границите на откритите правила. Въпреки това при настоящето ръководство на рецесиите липсва изясненост, което ускорява различията измежду политиците.
Предстоящите президентски избори могат да потушат за малко разликите в икономическата политика. Въпреки това след изборите предстоят значими решения, в това число финансиране на недостига в изискванията на по-ниски цени на петрола, обсъждане на финансов надзор и ограничение на високата инфлация.
Отказът от обичайните стопански правила прави политиката на Русия податлива на последното въздействие към Путин. Този метод, лишен от управителни правила, слага обилни провокации пред ръководството на стопанска система на стойност $1.8 трилиона, даже по време на война.
Неотдавнашните събития акцентират това икономическо напрежение. Руската централна банка увеличи главния си лихвен % до 16%, което е петото следващо покачване заради продължаващата инфлация. Управителят Елвира Набиулина оприличи стопанската система на автомобил с висока скорост, сигнализирайки за неустойчива обстановка.
Критиките на Сечин към неуспеха на централната банка в трансграничните заплащания и данъчните промени в петролната промишленост, подхванати от финансовото министерство, акцентират недоволството във авторитетни сфери.
Руският парламент дефинира идващите президентски избори за 17 март 2024 година, което ускорява идното значение на решенията в региона на икономическата политика.
В резюме, несъгласието в Русия, изключително от страна на основни фигури като Сечин, отразява надълбоко вкоренените напрежения сред съдружниците, насочени към сигурността, и икономическите технократи. В изискванията на непрекъснати рецесии и идни избори се обрисува неустановеност във връзка с икономическата политика, а след изборите предстоят значими решения.
Отказът от обичайните стопански правила слага обилни провокации пред ръководството на забележителната съветска стопанска система в изискванията на продължаващите разтърсвания.