В Русия отново формираха Днепърската речна флотилия и бригада речни

...
В Русия отново формираха Днепърската речна флотилия и бригада речни
Коментари Харесай

Нова флотилия се готви за сражение за Днепър

В Русия още веднъж образуваха Днепърската речна флотилия и бригада речни катери. Това съобщи министърът на защитата Сергей Шойгу. Навремето тази флотилия даде голям принос за успеха във Великата отечествена война. Пресъздаването ѝ се назовава ключ към успеха в СВО, защото достъпът до десния бряг на Днепър ще срине отбраната на врага.

На съвещание на колегията на Министерството на защитата ръководителят на ведомството Сергей Шойгу сподели, че въоръжените сили на Русия са образували армейски корпус, мотострелкова дивизия, Днепърска речна флотилия и бригада речни катери на флотилията. Това е в сходство с решение на висшия главнокомандващ съветския президент Владимир Путин.

Освен това до края на годината се планува образуването на две общовойскови армии и 30 формирования, в това число 14 дивизии и 16 бригади. Шойгу означи, че съветската войска ще се усъвършенства по бройка и бойна мощност съразмерно на заканите, които пораждат за военната сигурност.

Много специалисти приказват, че Русия е изправена пред борба за Днепър от есента на 2022 година, т.е. от прехвърлянето на повече от 30 хиляди съветски бойци от десния бряг на реката на левия. Оттогава долната част на реката остава линия на боен контакт.

Украинските въоръжени сили не престават да вършат опити за десант на левия бряг. Подобни интервенции станаха вероятни с помощта на доставките на Украйна на американски катери и високоскоростни катери. Голяма десантна интервенция през Днепър в региона на Антоновския мост и Кринки, съгласно проекта на украинския общоприет щаб, трябваше да сътвори условия за нахлуване против Крим. Тези проекти обаче не бяха предопределени да се осъществен.

От друга страна, съветските войски постоянно трябваше да употребяват битови моторни лодки, получени по разнообразни способи благодарение на доброволци, с цел да извършват бойни задачи по Днепър. Въпреки че нямаше специфична конструкция, виновна за речната война, всяка военна част по Днепър решаваше проблемите по най-хубавия метод. Но в този момент обстановката се промени.

Военноморските сили, Бреговата защита на ФСБ, Руската национална армия, Министерството на изключителните обстановки и други ведомства имат разполагаем доста разнообразни лодки, които могат да бъдат част от Днепърската флотилия. В идеалния случай би трябвало изцяло да сковава дейностите на ВСУ на реката, принуждавайки врага да премине в защита на нейния бряг. Това ще освободи елементи от сухопътните войски от необикновени за тях задания.

„ Днепърската речна флотилия е отговор на съперника, който употребява разнообразни плавателни средства по Днепър. Едно време имахме доста такива флотилии и те се командваха като предписание от изключителни експерти. Затова имаме голям опит в употребата на речни кораби “, отбелязва капитанът от запаса 1-ви сан Василий Дандикин.

Експертът напомни богатата история на Днепърската флотилия по време на Гражданската и Великата отечествена война. „ Като цяло нашите речни флотилии са образувани още по времето на Петър I. Те имат богати обичаи. Сега, несъмнено, обстановката е друга: речните флотилии са се трансформирали в оперативно-тактически формирования, които вземат решение проблеми взаимно със сухопътните войски и Военновъздушни сили. Имат потребност и от системи за Противовъздушна отбрана, като се стартира от тежки картечници и ПЗРК “, означи капитанът от запаса 1-ви сан.

По думите му Днепърската речна флотилия ще подкрепя дейностите на сухопътната формация. „ Трябва да освободим нашата земя от врага в Херсонска и Запорожка област. Ако е належащо, флотилията ще реши проблемите със основаването на санитарна зона, за която неотдавна приказва президентът “, продължи експертът.

Но фактът, че десният бряг, който е висок, е следен на ВСУ, не е в интерес на флотилията. Появата на безпилотни самолети за въздушно разузнаване и други средства за радиоелектронно разузнаване разрешава на съперника да работи по-ефективно, в случай че държи командни височини, споделя капитанът от трети сан от запаса Максим Климов.

Според него всички огромни лодки по Днепър ще бъдат неотложно унищожени. „ Това важи за всички конфликтни страни. Следователно по реката могат да работят единствено доста дребни лодки, които могат да бъдат изтеглени на брега и маскирани. Освен това е належащо да се работи стремително, тъй че врагът да няма време за реакция “, споделя Климов.

Дендикин счита, че на Днепър е изцяло подходящо да се употребяват катери за артилерийска поддръжка, както и противодиверсионни и патрулни катери. „ Разбира се, би трябвало да има единица безпилотни лодки, в това число подводни дронове. Днес не можем да живеем без такива “, счита лекторът.

Малко по-различна позиция споделя Борис Усвятов, капитан 1-ви сан от запаса, претендент на военните науки. Според него преди всичко флотилията би трябвало да включва бойни щурмови катери и безпилотни апарати. „ Самата обстановка наложи да съживим флотилията, в това число и за десанта на армейските елементи. Това би трябвало да става не на лодки, а на дребни десантни кораби “, счита събеседникът.

В същото време зоната на отговорност на флотилията може да включва освен Днепър, само че и Днепър-Бугския лиман, както и прилежащите плитчини до Одеса.

„ Плитчините лимитират потреблението на огромни бойни кораби на съветския Черноморски флот. Следователно е явно, че зоната на деяние на Днепърската флотилия ще бъде доста по-широка, в сравнение с единствено по Днепър “, уверен е Климов.

Според него Русия се нуждае и от модерни аналози на високоскоростни баржи от Втората международна война. Те биха могли да станат главният кораб на Днепърската флотилия. „ В допълнение, извънредно сполучливият дребен ракетен транспортен съд клас “Каракурт ” може бързо и елементарно да бъде приспособен към речната система. Ако са оборудвани със зенитно-ракетен комплекс „ Тор “, те ще могат да смъкват ракети “, споделя Климов.

Събеседникът счита, че ключът към успеха в СВО е на десния бряг на Днепър. „ Пробивът на всички отбранителни линии е изпълнен с огромни загуби. Но заобикалянето на фланга и навлизането в десния бряг ще събори отбраната на врага. Днепърската флотилия би трябвало да се трансформира в един от основните органи за оперативно потребление, а нейната щатна част би трябвало да бъдат БПЛА и безекипажни катери. Съвременната водна война изисква взаимни дейности на дронове и лодки “, акцентира Климов.

Превод : В. Сергеев

Източник: Взгляд.ру

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед17290Проф. Нина Дюлгерова: Световното задкулисие няма народност, няма вяра - има интересиАлтернативен Поглед15541Проф. Нина Дюлгерова: Зад борбата за властта прозира борбата за огромните париАлтернативен Поглед3963325 години от бомбите над Югославия или мълчанието на дипломатите и викът на генералитеКоментарен Поглед38023Д-р Румен Петков: Никоя власт не може да бъде спокойна и постоянна, когато четири пети от нацията я презира!Алтернативен Поглед118819Проф. Иво Христов: Опасявам се, че до изборите в Съединени американски щати някой може да предизвика даже нуклеарен конфликтАлтернативен Поглед165313Полк. Николай Марков: Изпращането на наши военни в Украйна ще провокира революция в БългарияАлтернативен Поглед129241Полк. Николай Марков: Аз мисля, че България е избрана да се трансформира в гетоАлтернативен Поглед118819Проф. Иво Христов: Опасявам се, че до изборите в Съединени американски щати някой може да предизвика даже нуклеарен конфликтАлтернативен Поглед117574Проф. Иво Христов: Конфликтът в Украйна е единствено начало на серия от спорове, по тази причина Русия не прави внезапни движенияАлтернативен Поглед96777Валентин Вацев: Ако нещата се развиват както в този момент, ескалацията посредством директен досег сред натовски/американски/ и съветски войски е сигурнаАвторски:ПоследниНай-четениНако Стефанов3477Кейнсианският непазарен модел на капиталистическо възпроизводство на Запад  Панко Анчев
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР