В разгара на сезона на настинките и вирусните заболявания, проф.

...
В разгара на сезона на настинките и вирусните заболявания, проф.
Коментари Харесай

Тодор Кантарджиев: Всеки четвърти болен от грип развива усложнения

В разгара на сезона на настинките и вирусните болести, проф. Тодор Кантарджиев, изтъкнат епидемиолог, показа скъпи прозрения за особеностите на респираторните болести тази година. В изявление за " Труд news " той разиска тематики като разпространяването на грипа, успеваемостта на електронните предписания и по какъв начин да се предпазим от коклюш и други сезонни инфекции.

Очаквания за грипния сезон
Според проф. Кантарджиев, разпространяването на грипните вируси нормално стартира през ноември. Интересен факт е, че през последните 10 години първо се потвърждават грипни вируси от група Б, след което стартират да доминират тези от група А. Епидемичното разпространяване, засягащо учебни заведения и огромни колективи, нормално настава през декември, като пикът на инфекцията се чака в края на януари или началото на февруари.

" От 15 години разпространяването на грипните вируси нормално става през месец ноември. Тогава Националната референтна лаборатория на Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ) постоянно потвърждава първите грипни вируси, " споделя професорът.

Фактори, влияещи върху разпространяването на грипа
Проф. Кантарджиев акцентира, че грипните епидемии стартират при съществуването на удобни условия:

Възприемчиво население без задоволително под напрежение групов имунитет.
Ниска температура, която води до:
Събиране на хората на закрито, улеснявайки предаването на инфекции.
Свиване на кръвоносните съдове в носната лигавица, намалявайки отбраната против вируси.
Особености на грипната зараза
Грипът се отличава с извънредно къс инкубационен интервал - единствено 12 до 24 часа след контакта с вируса. Това води до бързото му разпространяване, като един инфектиран човек може да инфектира 2-3 други в първите дни на болестта.

" Интересното при него е, че за разлика от другите вирусни инфекции, той е с най-кратък инкубационен интервал и се демонстрира единствено 12 до 24 часа след контакта с вируса, което води до доста бързото му разпространяване, " изяснява проф. Кантарджиев.

Лечение и затруднения
Професорът акцентира значимостта на вярното лекуване и заплахата от самолечение с антибиотици при вирусни инфекции. Той отбелязва, че към 20-25% от болните със сезонен грип развиват затруднения, най-често бактериална пневмония.

" Взимането на антибиотик при вирусни инфекции е погрешно. Антибиотик може да се взима единствено при затрудненията. Но към 20-25% от болните със сезонен грип развиват затруднение – някаква бактериална зараза, " предизвестява специалистът.

Електронни предписания и тяхната успеваемост
Проф. Кантарджиев показва сериозно мнение по отношение на успеваемостта на електронните предписания. Той показва няколко казуса:
Експертът разисква двата типа противогрипни ваксини за деца:

Инжекционна ваксина, сходна на тази за възрастни.
Жива ваксина, която се ползва назално и основава имунитет в лигавицата.
COVID-19 и други респираторни болести
Проф. Кантарджиев отбелязва, че случаите на COVID-19 сега са по-леки и не водят до натоварване на здравната система. Той поучава да се търси здравна помощ при появяването на тежки признаци като затруднено дишане и посиняване на устните.

Предизвикателства пред опазването на здравето
Професорът обръща внимание на нуждата от превантивни ограничения против комари и кърлежи, които би трябвало да се подхващат в точния момент. Той подлага на критика неналичието на съответни дейности в София и други елементи на страната, което е довело до увеличение на случаите на западнонилска тресчица и лаймска болест.

Коклюш и имунизации
Проф. Кантарджиев показва угриженост по отношение на занемарените реимунизации против коклюш и акцентира значимостта на имунизацията, изключително за бременни дами и възрастни, които ще се грижат за новородени.

" Майките би трябвало да се имунизират, планирайки своята бременност или по време на бременността. А когато бебето се връща в фамилията от родилния дом, би трябвало роднините да са ваксинирани, " поучава той.

В умозаключение, изявлението с проф. Кантарджиев дава скъпа информация за подготовката и оправянето със сезонните респираторни болести, наблягайки значимостта на предварителната защита, вярното лекуване и виновното отношение към публичното здраве.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР