В рамките на Празниците на културата Мездра-май в гр. Мездра

...

Самуил Генов спечели Градското индивидуално първенство по шахмат за ученици в Мездра

В рамките на Празниците на културата " Мездра-май " в гр. Мездра се организира Градско самостоятелно състезание (ГИП) по типичен шахмат за възпитаници. Организатор на спортната демонстрация, която се организира годишно от 2015 година насам, беше Шахматен клуб " Локомотив " с поддръжката на Община Мездра, а основен арбитър - м. с. Тошко Кирков.

В тазгодишното издание на шампионата взеха присъединяване 15 възпитаници - 6 от СУ " Иван Вазов ", 5 от ИОУ " Св. Св. Кирил и Методий " и 4-ма от ОУ " Христо Ботев ". Сред тях беше и един възпитаник със специфични просветителни потребности.

Градско самостоятелно състезание по шахмат за възпитаници в Мездра Градско самостоятелно състезание по шахмат за възпитаници в Мездра Източник: Община Мездра
Съгласно регламента на шампионата, участниците бяха разпределени в две предварителни групи, в които играха между тях по кръговата система " всеки против всеки ". Класиралите се на първите две места в двете групи образуваха крайна четворка, където още веднъж играха " всеки против всеки ".

Ученически първенец на гр. Мездра за 2023 година стана най-малкият участник в шампионата - 8-годишният Самуил Генов, второкласник в СУ " Иван Вазов ", който събра оптимален брой точки - 10 от 10 партии.

На второ място се подреди четвъртокласникът в ОУ " Св. св. Кирил и Методий " Стилян Драгановски с 8 точки (8 победи и 1 загуба), а на трето - Андрей Цеков, шестокласник в ОУ " Христо Ботев ", със 7 т. (7 победи и 2 загуби). Челната четворка затвори Любов Цекова, петокласничка в ОУ " Христо Ботев ", с 5 т. (5 победи и 4 загуби).

Призьорите в шампионата получиха плакети, медали, грамоти и предметни награди, обезпечени от Община Мездра и от Местната комисия за битка против противообществените прояви на малолетните и малолетните (МКБППМН). Освен лакомства, измежду премиите беше книгата " Шахмат. Позиционната игра " на Николай Велчев, FIDE занаятчия, интернационален арбитър по шахмат, FIDE треньор и интернационален уредник по шахмат. Наградите връчи Силвия Петкова, секретар на МКБППМН.

Със специфична премия за " най-хубав преподавател, шахматист и Човек " изненада прелестно своя треньор Тошко Кирков неговият " възпитаник ", спечелилият в ГИП " Мездра 2023 " Самуил Генов.
Източник: zonanews.bg