Най-мощният сериен атмосферен двигател, произвеждан някога
В продължение на повече от век автомобилните производители уголемяват границите на механичните и софтуерните благоприятни условия. Сред тези достижения моторите с атмосферно пълнене (NA – naturally aspirated) от дълго време са почитани поради способността им да обезпечават сурова, нефилтрирана мощ незабавно след натискане на педала.
Системите за наложително пълнене станаха известни с помощта на способността им да извличат повече мощ от по-малки мотори. “Атмосферките ” резервират особено място в сърцата на пуристите и запалянковците. Сред създаваните през днешния ден атмосферни мотори един се откроява като най-мощния, създаван в миналото. 6,5-литровият V12 на Cosworth в хиперавтомобила Aston Martin Valkyrie.
2023 Aston Martin Valkyrie
Марка: Aston Martin
Модел: Valkyrie
Цена: $3,250,000
Двигател: 6,5 л. V12 хибрид
Задвижване: Задвижване на задните колела
Предавателна кутия: 7-степенна секвенциална
Конски сили: 1 160 к.с.
Въртящ миг: 900 Нм при 6000 об/мин
Двигател с естествено пълнене против мотор с наложително пълнене
За да оцените великолепието на моторите с естествено пълнене, е от решаващо значение да разберете по какво се разграничават те от аналозите си с наложително пълнене. Двигателите с атмосферно пълнене разчитат само на атмосферното налягане, с цел да вкарат въздух в горивната камера. Както подсказва името му, моторът диша естествено без помощта на механични или задвижвани от отработените газове устройства. Тази елементарност може да докара до по-линейно и директно подаване на мощ, както и до по-чист тон на мотора.
От друга страна, моторите с наложително пълнене употребяват турбокомпресори, компресори или даже системи за двойно пълнене, с цел да компресират входящия въздух. Това разрешава навлизането на повече О2 в горивната камера. Тази компресия доста усилва мощността и въртящия миг. Често тези мотори са по-ефективни и мощни от моторите с естествено пълнене със същия работен размер.
Плюсове и минуси
Турбокомпресорите употребяват отработените газове за завъртане на турбина. Тя компресира въздуха, осигурявайки доста нарастване на мощността без директно механично противодействие на мотора. Суперкомпресорите се задвижват механично от коляновия вал на мотора. Тe обезпечават неотложно нарастване на мощността с по-проста конфигурация. За сметка на известна паразитна загуба на мощ.
Двойното наложително пълнене (компресор + турбо) съчетава двата метода. Използва компресор за мощ в ниските обороти и турбокомпресор за мощ във високите обороти. Така обезпечава необятен и еластичен диапазон на мощността. Въпреки тези преимущества, моторите с наложително пълнене могат да страдат от закъснение в реакцията (особено при турбокомпресорите). Както и от спомагателни трудност и тегло. Така че, макар че насилственото пълнене може да увеличи продуктивността, атмосферните мотори към момента се славят със своята директна и “висцерална ” връзка сред подаването на газ и реакцията на мотора.
6,5-литров V12 на Cosworth
Двигател: 6,5-литров хибриден V12
Конски сили: 1160 к.с.
Въртящ миг: 900 Нм
От 0 до 96 км/ч: 2,5 секунди
Максимална скорост: 400 км/ч
В сърцето на Aston Martin Valkyrie се намира най-мощният мотор с естествено пълнене, инсталиран в миналото на сериен автомобил. 6,5-литровият V12 Cosworth. Този мотор е шедьовър на инженерната мисъл. Създаден е от уважавано име в региона на задвижването и планиран с една единствена цел. Да реализира невиждани равнища на продуктивност без помощта на наложително пълнене.
Cosworth V12 генерира умопомрачителните 1000 конски сили при крещящите 10 500 об/мин. Червената линия на оборотите (която бързите таксиджии назовават “лютеница ”) е сложена на 11 100 об/мин. Това се реализира с помощта на прецизното инженерство и потреблението на леки материали. Блокът и главите на мотора са направени от високоякостен алуминий, което понижава тежестта, като в същото време резервира структурната целокупност.
Инженерно знамение
Една от определящите характерности на Cosworth V12 е неговата сърдечност, бърза реакция. Без турбокомпресори, които би трябвало да се развъртат, подаването на мощ е незабавно и линейно. Целта е да се реализира вълнуващо и непосредствено преживяване при шофиране. Звукът, създаван от този V12, също е забележителна част от неговата прелест. Симфония от механична музика, която е по едно и също време сурова и изтънчена.
В създаването му са включени и новаторски решения, в това число потреблението на технология, произхождаща от Формула 1. Тя разрешава на V12 мотора да поддържа висока надеждност при толкоз високи обороти. Системата за смазване на мотора е с структура със изсъхнал картер. Тя обезпечава непрекъснато подаване на масло към всички сериозни съставни елементи, даже и при рисковите сили, изпитвани по време на високоскоростни завои.
Aston Martin Valkyrie
6,5-литровият V12 на Cosworth е сърцето на един също толкоз изумителен хиперавтомобил. Aston Martin Valkyrie. Разкрит като шоу автомобил в съвсем серийна форма през 2019 година на към този момент несъществуващото автомобилно ревю в Женева. Той е създаден в съдействие с Red Bull Racing. Легендарният дизайнер на Формула 1 и Личност на годината за 2024 година в света на колите Ейдриън Нюи изигра забележителна роля в основаването му. Това докара до усъвършенстване на всеки аспект на Valkyrie за реализиране на високи резултати.
Аеродинамичният дизайн на Valkyrie включва детайли като тунел Вентури по цялата дължина. Усъвършенстван заден дифузьор и многоелементно задно крило. Всички те генерират голямо количество притискаща мощ, с цел да държат автомобила залепен за пътя при високи скорости. Шасито на Valkyrie е монокок от въглеродни нишки с изключителна неотстъпчивост и олекотена конструкция. Тя усъвършенства както performance-а, по този начин и сигурността. Valkyrie има кокпит, насочен към лидера, със седалки, инсталирани непосредствено към карбоновото шаси, и позиция за шофиране, сходна на тази в болид от Формула 1. Нюи неотдавна показа Red Bull RB17. Той всъщност е еволюция на всичко, което е направил с Valkyrie, само че без ограничавания за придвижване по пътищата.
Система за повишение на скоростта в жанр KERS
6,5-литровият мотор Cosworth V12 с естествено пълнене във Valkyrie е обвързван със система за повишение на мощността в жанр KERS. Тя е сходна на тази в колите от Формула 1. Въпреки че атмосферният мотор е задоволително мощен самичък по себе си, цялостната хибридна система – която употребява електромоторите на Integral Powertrain и леките акумулатори на Rimac – възлиза на комбинирана мощ на Aston Martin Valkyrie от 1160 к.с. при 10 500 об/мин и оптимален въртящ миг 900 Nm при 6000 об/мин.
Комбинирането на Cosworth V12 и леката, аеродинамична структура на Valkyrie води до основаването на автомобил, който предлага равнища на продуктивност, непокътнати за спортни коли. Valkyrie може да форсира от 0 до 96 км в час единствено за 2,5 секунди. Освен това доближава оптималната скорост от над 400 километра в час, което го прави един от най-бързите коли на планетата.
Valkyrie AMR Pro единствено за писта
Но Aston Martin не се задоволява единствено с неземните характерности на Valkyrie. Автомобилният производител показа Valkyrie AMR Pro, суперлимитирана версия на така и така страхотния хиперавтомобил, предопределена единствено за писта.
Valkyrie AMR Pro се отличава с по-агресивен аеродинамичен пакет, с по-големи предни и задни крила, по-изразен заден дифузьор и спомагателни аеродинамични детайли. Целта е да усилят доста притискателната мощ. Това разрешава на AMR Pro да генерира над 1360 кг притискаща мощ.
Отвъд намаляването на тежестта
За да се понижи тежестта, AMR Pro отстрани несъществени съставни елементи, като информационно-развлекателната система и въздушните възглавници, и употребява леки материали, където е допустимо. Резултатът е автомобил, който е с към 136 кг по-лек от пътния Valkyrie. Това в допълнение усъвършенства неговите характерности.
Косуърт V12 в AMR Pro е надъхан да обезпечава още по-голяма мощ, която доближава 1100 к.с. с хибридната система. В композиция с пониженото тегло на автомобила и увеличената притискаща мощ AMR Pro може да реализира равнища на показване, които могат да съперничат на актуалните прототипи за Льо Ман. AMR Pro може да реализира странично ускоряване над 3G и да измине една обиколка на пистата Льо Ман за 3 минути и 20 секунди. За съпоставяне, върхът на Камуи Кобаяши за най-бърза обиколка на пистата Circuit de la Sarthe през 2017 година е 03:14.791 с Toyota TS050 Hybrid.
Много по-мощен от идващия „ най-хубав “
Когато сравнявате 6,5-литровия V12 на Cosworth във Valkyrie с други мотори с атмосферно пълнене, излиза наяве какъв брой надалеч напред е той във връзка с мощността. Сред най-забележителните съперници е Ferrari FXX Evoluzione. Това беше една извънредно рядка версия на Enzo, предопределена единствено за писта. Навремето тя разполагаше с 6,3-литров V12 с мощ 860 к.с. Това беше впечатляващо число, само че тази мощ е доста по-ниска от тази на V12 на Valkyrie.
Ferrari FXX Evoluzione е проектирано като автомобил, насочен към пистата. Подобно на философията на Valkyrie AMR Pro. Той се отличава с усъвършенствана аеродинамика, олекотена структура и високооборотен мотор V12. Въпреки тези прилики обаче представянето на FXX Evoluzione е засенчено от мощността и усъвършенстваната техника на Cosworth V12 на Valkyrie. Това съпоставяне е малко „ изсмукано “, като се има поради по кое време се появи FXX и какъв брой неща се трансформираха от този момент.
Идва заслужен противник
Въпреки че 6,5-литровият V12 Cosworth на Valkyrie сега държи купата на най-мощния атмосферен мотор в сериен автомобил, на хоризонта се задава заслужен кандидат. Става дума за Bugatti Tourbillon. Той употребява нов мотор V16 с естествено пълнене. Той също създаден от Cosworth и е първият сериен мотор V16 от един век насам.
Освен лимитираното произвеждане и статута на хиперавтомобил, V16 моторът с естествено дишане на Bugatti Tourbillon генерира 986 к.с. и 664 Нм въртящ миг. Той се отличава с ъгъл на наклона на коляновия вал от 90 градуса и система за смазване със изсъхнал картер. Въпреки това, благодарение на три електромотора, Tourbillon ще създава до 1775 к.с. Това ще разреши на хипер автомобила да спринтира до 100 км/ч за 2 секунди и да доближи оптималната скорост от 444 километра в час с потреблението на специфичен ключ Speed Key.
Bugatti ще създаде единствено 250 бройки от Tourbillon. Производството ще стартира едвам откакто Bolide, предопределен единствено за писта, и каросерията W16 Mistral доближат края на индустриалния си цикъл. Доставките за клиенти се чакат през 2026 година Базовата цена на всяка численост е 3,8 млн. евро преди облагане с налози или към 4,1 млн. $ по настоящия валутен курс.