Oмбудсман Делчева: Бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за сексуално и физическо насилие и трудова злоупотреба с тези деца в интерната край Тутракан
В предаването „ Още от деня " по Българска национална телевизия омбудсманът Велислава Делчева сигнализира за съществено закъснение в следствието на сигнала за принуждение над деца в социално-педагогически пансион край Тутракан в село Варненци. Въпреки подадените още преди година сигнали и формираното досъдебно произвеждане, по думите ѝ децата към момента се намират в същата среда, а резултатите от инспекциите и следствието остават неразбираеми.
" Буквално в деня, в който поставих клетва, бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за полово и физическо принуждение и трудова корист с тези деца в този пансион. Отидохме тогава на инспекция на място и видяхме много ужасяващи неща. Битовите условия бяха отвратителни. Стари, скъсани завеси. Горещина. Нямаше безусловно никакви климатици. Децата сега, в който отидохме на инспекция, стояха на групички пред два остарели компютъра и играеха на видеоигри. Чиновете бяха скупчени в едната част на стаята, изпочупени, със същите столове. Едновременно с това обаче шефът и учителите ни се похвалиха със STEM стая в този пансион, която беше заключена и част от оборудването беше увито с найлони. Говорихме с децата тогава. Оказва се, че деца в шести и седми клас не могат да четат. Сричат. На стените имаше доста хубави лозунги - „ Здраво тяло, здрав дух ". Обаче децата, когато ги прочитаха, не знаеха какво значи това. Те не можеха да схванат смисъла на прочетеното. Отделно от това, като сложим, че имаше и данни за физическо и полово принуждение, незабавно сезирахме няколко институции - Министерството на образованието, Държавната организация за протекция на детето, Министерството на труда и обществената политика и прокуратурата. "
Последният отговор по случая от виновна институция Велислава Делчева получава този месец на 11 юни.
" Последният отговор е от този месец, тъй като аз не съм оставила нещата просто по този начин да минават през тази година. Постоянно ревизирах до каква степен са стигнали с рекомендациите на омбудсмана. Но това, което ме възмути мощно, е, че на 11 юни тази година имам отговор от Окръжната прокуратура в Силистра, които споделят, че има формирано досъдебно произвеждане, организират се голям брой процесуално-следствени дейности, разпити, делото е против незнаен причинител и всички материали, които са събрани, ще бъдат прикачени към това дело. Това е една година откакто има сигнали за полово и физическо принуждение. Тези деца са там. Децата в тези интернати са до 17 години. След 17 години те би трябвало да изоставен. Но децата, за които имахме сигнали предходната година, бяха сред 9 и 13 години. Това, което е извънредно възмутително, е, че ти оставяш в една среда дете, което се е оплакало, че има принуждение против него. Една година не правиш нищо. Тоест те дори не могат да кажат дали има принуждение против тези деца. А повярвайте ми, съгласно мен даже 1% от това, което те са споделили, да е истина, ние би трябвало да реагираме. Защото една година за тези деца там, в тази среда, е извънредно доста. Те към момента са там. И отговорът на прокуратурата в Силистра звучи по този начин, като че ли скоро няма да има свършек на това досъдебно произвеждане. И ние няма да разберем има ли принуждение там или няма. "
Омбудсманът акцентира, че институционалното безучастие граничи с закононарушение.
" Абсолютно няма по какъв начин да си го обясня. Не мога да си го обясня, тъй като това е или непросветеност, или безхаберие. Все отново Министерството на образованието по това време и Държавната организация си направиха инспекции. Вярно е, че започнаха някои палиативни ограничения, които не са задоволителни, с цел да се усъвършенства положението на тези деца там. Но това, което направи прокуратурата, мисля, че граничи с закононарушение. "
Омбудсманът упорства за смяна на цялостната система за детско правораздаване.
" Защото това е проблем, който стои от 2008 година, към момента неуреден, и страната продължава да не слага децата в центъра на своите решения. "
Относно законодателните промени в Закона за ЧСИ Делчева разяснява.
" Не съм подкрепила тези промени. Аз като омбудсман съм длъжна, когато има промени, които ще обиден по някакъв метод правата на жителите, преди всичко да се срещна с тези оферти и на второ място да взема изрично отношение, тъй че правата на жителите да бъдат предпазени. И тук желая да обърна внимание, че ползата е изключително що се отнася до хората в уязвимо състояние. Защото нормално в тази процедура, която се предлага сега, попадат пенсионери, хора с ниски приходи, небогати хора. Трябва да кажа, че в последно време се вижда една наклонност - младежи, които преди малко са навършили 18 години, незабавно отиват да теглят заем, с цел да си купят нов телефон, а в действителност още нямат приходи и попадат в една задлъжнялост, която е изключително безпокоителна. За мен като омбудсман обаче са значими четири неща, с цел да бъде този законопроект признат и да сме сигурни, че се подсигуряват правата на тези хора. На първо място би трябвало наложително да се даде опция на жителите, които бъдат поканени да вземат участие в тази процедура, да им се обясни, че това е доброволна процедура, че това е нещо, което се прави извънсъдебно и че това по никакъв метод не ги задължава да вземат участие в нея, както и че това няма да има негативни последствия за тях в едно следващо правосъдно произвеждане. Второто нещо, за което аз като омбудсман ще проследявам, тъй като в това, което беше показано като текстове, такава гаранция ние не видяхме. И за мен е извънредно значимо, когато се пристъпва към такава процедура, да не бъдат употребявани тези, хайде да кажа, мутренски приоми, с цел да се плашат хората. "
" Буквално в деня, в който поставих клетва, бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за полово и физическо принуждение и трудова корист с тези деца в този пансион. Отидохме тогава на инспекция на място и видяхме много ужасяващи неща. Битовите условия бяха отвратителни. Стари, скъсани завеси. Горещина. Нямаше безусловно никакви климатици. Децата сега, в който отидохме на инспекция, стояха на групички пред два остарели компютъра и играеха на видеоигри. Чиновете бяха скупчени в едната част на стаята, изпочупени, със същите столове. Едновременно с това обаче шефът и учителите ни се похвалиха със STEM стая в този пансион, която беше заключена и част от оборудването беше увито с найлони. Говорихме с децата тогава. Оказва се, че деца в шести и седми клас не могат да четат. Сричат. На стените имаше доста хубави лозунги - „ Здраво тяло, здрав дух ". Обаче децата, когато ги прочитаха, не знаеха какво значи това. Те не можеха да схванат смисъла на прочетеното. Отделно от това, като сложим, че имаше и данни за физическо и полово принуждение, незабавно сезирахме няколко институции - Министерството на образованието, Държавната организация за протекция на детето, Министерството на труда и обществената политика и прокуратурата. "
Последният отговор по случая от виновна институция Велислава Делчева получава този месец на 11 юни.
" Последният отговор е от този месец, тъй като аз не съм оставила нещата просто по този начин да минават през тази година. Постоянно ревизирах до каква степен са стигнали с рекомендациите на омбудсмана. Но това, което ме възмути мощно, е, че на 11 юни тази година имам отговор от Окръжната прокуратура в Силистра, които споделят, че има формирано досъдебно произвеждане, организират се голям брой процесуално-следствени дейности, разпити, делото е против незнаен причинител и всички материали, които са събрани, ще бъдат прикачени към това дело. Това е една година откакто има сигнали за полово и физическо принуждение. Тези деца са там. Децата в тези интернати са до 17 години. След 17 години те би трябвало да изоставен. Но децата, за които имахме сигнали предходната година, бяха сред 9 и 13 години. Това, което е извънредно възмутително, е, че ти оставяш в една среда дете, което се е оплакало, че има принуждение против него. Една година не правиш нищо. Тоест те дори не могат да кажат дали има принуждение против тези деца. А повярвайте ми, съгласно мен даже 1% от това, което те са споделили, да е истина, ние би трябвало да реагираме. Защото една година за тези деца там, в тази среда, е извънредно доста. Те към момента са там. И отговорът на прокуратурата в Силистра звучи по този начин, като че ли скоро няма да има свършек на това досъдебно произвеждане. И ние няма да разберем има ли принуждение там или няма. "
Омбудсманът акцентира, че институционалното безучастие граничи с закононарушение.
" Абсолютно няма по какъв начин да си го обясня. Не мога да си го обясня, тъй като това е или непросветеност, или безхаберие. Все отново Министерството на образованието по това време и Държавната организация си направиха инспекции. Вярно е, че започнаха някои палиативни ограничения, които не са задоволителни, с цел да се усъвършенства положението на тези деца там. Но това, което направи прокуратурата, мисля, че граничи с закононарушение. "
Омбудсманът упорства за смяна на цялостната система за детско правораздаване.
" Защото това е проблем, който стои от 2008 година, към момента неуреден, и страната продължава да не слага децата в центъра на своите решения. "
Относно законодателните промени в Закона за ЧСИ Делчева разяснява.
" Не съм подкрепила тези промени. Аз като омбудсман съм длъжна, когато има промени, които ще обиден по някакъв метод правата на жителите, преди всичко да се срещна с тези оферти и на второ място да взема изрично отношение, тъй че правата на жителите да бъдат предпазени. И тук желая да обърна внимание, че ползата е изключително що се отнася до хората в уязвимо състояние. Защото нормално в тази процедура, която се предлага сега, попадат пенсионери, хора с ниски приходи, небогати хора. Трябва да кажа, че в последно време се вижда една наклонност - младежи, които преди малко са навършили 18 години, незабавно отиват да теглят заем, с цел да си купят нов телефон, а в действителност още нямат приходи и попадат в една задлъжнялост, която е изключително безпокоителна. За мен като омбудсман обаче са значими четири неща, с цел да бъде този законопроект признат и да сме сигурни, че се подсигуряват правата на тези хора. На първо място би трябвало наложително да се даде опция на жителите, които бъдат поканени да вземат участие в тази процедура, да им се обясни, че това е доброволна процедура, че това е нещо, което се прави извънсъдебно и че това по никакъв метод не ги задължава да вземат участие в нея, както и че това няма да има негативни последствия за тях в едно следващо правосъдно произвеждане. Второто нещо, за което аз като омбудсман ще проследявам, тъй като в това, което беше показано като текстове, такава гаранция ние не видяхме. И за мен е извънредно значимо, когато се пристъпва към такава процедура, да не бъдат употребявани тези, хайде да кажа, мутренски приоми, с цел да се плашат хората. "
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




