Ангел Джамбазки: Загробването на българската енергетика трябва да спре!
В последните месеци България се сблъсква със съществени провокации в енергийния си бранш , като главен фактор за тези проблеми се оказва използването на „ Зелената договорка “ на Европейския съюз и асоциираното с нея законодателство, известно като Fit for 55. Тези начинания имат за цел да преобразят стопанската система на Европейски Съюз, като понижат излъчванията на парникови газове и предотвратят климатичните промени . Темата разяснява б ългарският евродепутат Ангел Джамбазки.
Но какво значи това за България и нейния енергиен бранш?
Събитието, което подчертава върху настоящата обстановка, е прекъсването на работата на Топлоелектрическа централа „ Марица изток “ 3 , втората по величина топлоелектрическа централа в страната, с мощ близо 1 GW. Този ход е директно разследване от възходящите климатични цели на Европейски Съюз и натиска за понижаване на въглеродните излъчвания , които водят до доста нарастване на разноските за въглеродни квоти за енергийните производители.
Критиците на тези ограничения, измежду които и българският представител в Европейския парламент, акцентират, че те съставляват съществено предизвикателство за енергийния бранш на страната. По думите им „ Зелената договорка “ и схемата за търговия с излъчвания дейно задушават работата на ТЕЦ-овете , като ги принуждават или да оперират на загуба, или да затворят порти. Това води до доминиране на пазара от производителите на сила от възобновими източници, които имат опцията да търгуват с „ гаранции за генезис “ на своята сила.
Едно от най-тревожните развития е, че България, обичайно мощна в производството на електрическа сила , се трансформира от експортьор във вносител. Това съставлява забележителен поврат в енергийната политика на страната и слага под въпрос нейната енергийна сигурност и самостоятелност.
В този подтекст апелите за уравновесен метод към зелената промяна са изключително настоящи. Необходимо е да се откри решение, което да съчетава климатичните цели с енергийната сигурност и икономическата непоклатимост. България се нуждае от дълготрайна политика, която да подсигурява съществуването на налични, надеждни и устойчиви базови мощности, като в същото време дава отговор на климатичните задължения.
Предизвикателствата, пред които е изправен енергийният бранш в България в подтекста на „ Зелената договорка “ , са сложни и изискват деликатно балансиране сред другите ползи. Важно е да се търсят решения, които да разрешат по едно и също време постигането на екологични цели и запазването на енергийната самостоятелност и икономическото благоденствие на страната.