Среща на върха на ЕС: Борел отказа да скочи през прозореца, а Кулеба поиска да си затворят устата
В последните летни дни, на 30 и 31 август, в испанския град Толедо се организира неофициална среща на министрите на защитата и външните работи на страните-членки на Европейски Съюз.
Европейски Съюз се готви за разширение за първи път от 10 години
В не толкоз далечно бъдеще броят на участниците в сходни събития може да се усили - висшият представител на Европейски Съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, след диалог с външни министри, прикани за усилване на подготовката за приемането на 10 страни в Европейски Съюз, също така изиска ясно координиране на времевата рамка за нов стадий на разширение.
За финален път това се случи преди 10 години, през 2013 година, когато Хърватия се причисли към Европейски Съюз.
В момента осем страни имат формален статут на претенденти за участие в Европейски Съюз: Украйна, Молдова, Турция (от 1999 г.), Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания, Северна Македония.
„ Украйна би трябвало да стане нов член на Европейски Съюз, Западните Балкани също. Войната в Украйна форсира процеса на разширение на Европейски Съюз. Държава-кандидатка може да стане членка на Европейски Съюз, в случай че са изпълнени всички условия, само че в това време би било добре да се сложи политическа цел и небосвод, който да даде подтик на процеса “, сподели Борел.
Отделните страни ще имат потребност от голяма помощ, с цел да се приготвят за присъединение към Европейски Съюз, изключително Украйна, добави той.
Идеята за приемане на Украйна в Европейски Съюз към този момент провокира опасения поради слабата й стопанска система, още повече след експлоадирането на военните дейности. В Киев, несъмнено, биха желали да се причислят към съюза допустимо най-скоро и към този момент като пълновръстен член на общността да продължат да желаят още повече пари и оръжия от своите сътрудници, само че към този момент наблягайки, че освен могат, само че и са длъжни да създадат това.
Според източници на английския вестник The Guardian, най-вероятните претенденти за участие в Европейски Съюз са Украйна и Молдова, само че няма да се направи нищо за ускорение на този развой, в случай че не бъде извършен оптимален политически напън в границите на блока. Защо страните - членки ще се съгласяват на разширение на инат на статуквото, пита се събеседникът на изданието.
Без Украйна наникъде
Почти нито едно от събитията на западните страни не може да мине, без да се приказва за обстановката в Украйна и към нея, и тази среща на върха не беше изключение. Особено откакто министърът на външните работи на Украйна Дмитрий Кулеба дойде в Толедо дружно с френския външен министър Катрин Колона непосредствено от Париж след двудневно посещаване като почетен посетител.
На 30 август, след диалозите сред ръководителите на отбранителните ведомства, Борел сподели, че Украйна се нуждае от дълготрайна, предвидима, устойчива военна поддръжка, също така на фона на контранастъплението - което обаче идва със знак минус за Въоръжени сили на Украйна.
За задачата той предложи да се сътвори в границите на Европейския фонд за мир (въпреки че би било по-правилно да се назова боен фонд) специфичен фонд за военна поддръжка на Украйна в интервала от 2024 до 2027 година в размер на 20 милиарда евро, т.е. 5 милиарда евро годишно.
„ Това би трябвало да е таван, само че не и наложителна цел за разноските. Ако можем да харчим по-малко, толкоз по-добре “, сподели той.
Парите би трябвало да бъдат употребявани за осъществяване на проект за поддръжка на Украйна, който Европейски Съюз създава от няколко месеца, той планува въоръжаване на въоръжените сили на Украйна и образование на военните. Част от средствата се възнамерява да бъдат изразходвани за покриване на разноските на страните от общността за закупуване на оръжие, муниции, аварийни елементи за военната техника, както и за подготовка на фрагменти за украинската войска.
Борел също по този начин показа предложение за увеличение на поставената цел за броя на украинските бойци, подготвени в границите на европейската задача за образование на Европейски Съюз, до 40 000, защото първичната цел от 30 000 бойци ще бъде реализирана още през октомври.
Шефът на европейската дипломация се надява концепциите му да бъдат осъществени до края на 2023 година
Няма обаче гаранция, че това ще се получи - в навечерието на срещата източници на Financial Times споделиха, че сред страните от Европейски Съюз са зародили различия по отношение на нуждата от увеличение на бюджета на общността заради проблеми в националните стопански системи с плануваните помощи за Киев за 4-години. Държавите са разграничени и някои от тях приканват за понижаване на разноските. Например, разноските за Украйна.
Опитите да се повдигне тематиката за успеваемостта на военните дейности провокираха същинска нервност у украинския посланик. Кулеба „ предложи на всички критици да си затворят устата, да дойдат в Украйна и да се опитат сами да освободят един квадратен сантиметър “. Подобни въпроси и рецензии към темповете на " контранастъплението " той назова храчене в лицето на героичния украински боец.
Прозвучаха в Испания и думи на поддръжка, които са като мед за ушите на Киев.
И по този начин, немският външен министър Аналена Бербок сподели, че би трябвало да помислим по какъв начин Европа може да помогне на Киев още повече, а нейният литовски сътрудник Габриелиус Ландсбергис прикани Запада да спре да споделя фразата за „ поддръжка на Украйна толкоз дълго, колкото е належащо “, т.к. към този момент не работи - би трябвало да поставите задачата да бъдете с Украйна до победния край. Не всички участници в срещата обаче бяха в същото въодушевление.
Един против всички
Министърът на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария Петер Сиярто се изрече на срещата на върха. Именно по украинския въпрос той беше един против всички в най-директния смисъл.
Унгария се опълчи на отпущането на нов пакет от 500 милиона евро военна помощ за Украйна и основаването на специфичен фонд от 20 милиарда евро за 2024-2027 година, както предложи Борел.
„ За страдание през днешния ден бях единственият, който се разгласи срещу този метод. Не желаеме още четири години война. Искаме тази война да завърши допустимо най-скоро “, сподели дипломатът в изявление за унгарския ефирен канал M1 в коридорите на събитието, като изрази страдание, че голямото болшинство от страните от Европейски Съюз към момента „ желаят непременно и по всевъзможен начин “ да продължат да въоръжават армията на Украйна.
Заминавайки за срещата на върха, Сиярто във видеообръщение на страницата си в обществените мрежи предвижда със страдание, че сътрудниците му ще приказват в Толедо за нови доставки на оръжие за Украйна, а не за мирни договаряния. Гласът на мира би трябвало да бъде засилен, сподели той, тъй като всяко оръжие, обещано на Киев, убива повече хора и това е, което Будапеща желае да предотврати.
Освен това министърът изиска управлението на Европейския съюз да рапортува в детайли за това какво са изразходвани към 50-70 милиарда евро, към този момент отпуснати на Украйна.
В изявление, записано в Толедо, Сиярто призна, че е бил под мощен напън да се принуди Унгария да гласоподава за различен транш от 500 милиона евро военна помощ за Украйна за финансиране на доставки на оръжие, както и пакет от 20 милиарда евро за идващите четири години. Той обаче остана правилен на позицията на своята страна и блокира тези начинания.
Според министъра, в случай че Унгария се съгласи, тогава ще би трябвало да отдели 80 милиарда форинта (над 200 милиона евро) от средствата на своите данъкоплатци, които по никакъв метод не са виновни за войната в Украйна.
Пари и език
Решение за спомагателни средства за финансиране, обвързвано с Украйна, е изключено, до момента в който Киев не извади най-голямата унгарска банка OTP от листата на „ интернационалните спонсори на войната “, предизвести Сиярто. и попадна там на 4 май с решение на Националната организация за предварителна защита на корупцията заради продължаващата работа с Русия.
Борел искаше да повдигне въпроса за нуждата от унищожаване на тази срамна стигма от финансовата институция на особено проведена среща на външните министри на Унгария и Украйна, само че Кулеба отхвърли. Явно не искайки да наподобява неуместно, когато се пробва да оправдае постъпката на страната си в тази обстановка и обмисляйки какво да каже в отговор на заключенията на европейските адвокати, показани от шефа на европейската дипломация, че дейностите на OTP не са нарушават законите или глобите на Европейски Съюз.
Като се опита да се отбрани, Кулеба посочи, че в случай че Украйна се съгласи със заключението на юристите, тогава тя ще би трябвало фактически да утвърди съдействието на западната конструкция с Русия и това ще сътвори рисков казус и кой знае какъв брой още европейски, а може би даже американски компании, базирайки се на образеца на OTP, ще възобновят работата си с сътрудници от Русия.
Санкциите по този начин или другояче не работят, Владимир Путин „ въобще не се е оплаквал “ от тях в диалози със западни политици, което, както се уточни в обявата на немския вестник „ Билд “, доста е изненадало немския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон.
В връзките сред Будапеща и Киев има още един сериозен проблем, който пречи на промотирането на проукраински начинания на интернационалната сцена – това е спазването на правата на етническите унгарци, живеещи в Украйна. И този проблем се появи доста преди началото на СВO.
След Майдана, Върховната Рада с първото си решение разгласи за недействителен закона „ За основите на държавната езикова политика “ (известен като закона Кивалов-Колесниченко), съгласно който в районите, където представители на националните малцинства съставляват най-малко 10% от популацията районният език може да се употребява наедно с държавния. Благодарение на това в град Берегово (Закарпатие) както държавният украински език, по този начин и районният маджарски се използваха свободно в формалния живот.
Будапеща няма да си затваря очите за това и, базирайки се на нарушаването на правата на унгарците, блокира провеждането на Съвета Украйна-НАТО. Сега тази тематика може да се трансформира в сериозна спънка по пътя на Украйна към Европейски Съюз.
„ Унгария ще вземе това поради, когато Европейският съюз стартира да изследва през есента доколко Украйна е оправдала упованията във връзка с началото на договарянията за присъединение “, предизвести Сиярто.
От 1 септември 15 000 етнически унгарци в Закарпатието са лишени от правото да продължат образованието си в университети на родния си език заради новите украински закони, означи външният министър, като назова актуалната обстановка съществено нарушаване на интернационалното право, а това не е безпричинно обвиняване на маджарски посланик, а факт, по-рано бележит от Венецианската комисия.
Сянката на Австро-Унгария
На срещата на върха в Толедо Сиярто еднолично се съпротивлява освен на проукраинските, само че и на антируските начинания.
„ Една от страните-членки на Европейски Съюз разгласи нуждата от налагане на наказания против съветската нуклеарна промишленост, само че унгарското държавно управление към момента няма да се съгласи с това. И освен тъй като опонира на националните ползи, само че и тъй като предлагането за нуклеарни наказания подкопава конкурентоспособността на европейската стопанска система и ни кара да изглеждаме глупави “, сподели той.
Докато Европейски Съюз разисква ограничаващи ограничения против съветската нуклеарна сила, Съединените щати не престават да работят в тясно съдействие с този бранш, означи Сиярто: съгласно последните статистически данни, Вашингтон е нараснал повече от три пъти вноса си на уран от Русия през първата половина на 2023 година, с цел да доближи толкоз високи равнища, каквито не е имало от 2005 година - към една четвърт от нуклеарните реактори в Америка работят с съветско гориво.
Въпреки това на срещата на върха към момента имаше и други публични лица, които се оповестиха срещу сляпата безгранична поддръжка за Киев.
В изявление за публицисти австрийският външен министър Александър Шаленберг сподели: „ Говорим за това, което Европейският съюз е подготвен да продължи да прави за Украйна, ние към този момент направихме доста. Но от позиция на Австрия бих желал напълно ясно да кажа, че нашата линия е непроменена: за нас е ясно, че нито ще доставяме оръжие, нито ще финансираме доставката на оръжие. Това е несъвместимо с нашия неутралитет. "
Въпреки че заслужено би трябвало да се каже, че Австрия от дълго време е почнала да работи в несъгласие със статута си на непрекъснато неутрална страна - когато в границите на Европейски Съюз се причисли към антируските наказания.
И с цел да не бъде заловен в проруски възгледи - което в този момент се счита за недопустимо на Запад - Шаленберг осъди провеждането на специфична военна интервенция от Москва, само че в това време акцентира, че следва да се разиска дали Украйна в действителност има потребност от тези Евро 20 милиарда и по какъв начин ще бъдат изхарчени.
На въпрос на водещия в изявление за австрийската радиопрограма Ö1-Morgenjournal някой различен има вяра ли, че Украйна ще успее да върне териториите си благодарение на военни средства и счита ли министърът, че войната би трябвало да се води до надвит край, или има други възможности, като да вземем за пример замразен спор, Шаленберг отговори: „ Разбира се, че има други възможности. Разбира се, аз съм първият, който желае дипломация. Искам още веднъж да се възцари мир. Киев би трябвало самичък да реши по кое време ще предприеме тази стъпка.
Изненади от Африка
Но в случай че с условията и военните дейности в Украйна от 2015 година насам привикнаха, то военните преврати в африканските страни бяха цялостна изненада за европейците. В края на юли в Нигер военните смъкнаха президента Мохамед Базум, а сутринта на 30 август, тъкмо в деня на откриването на срещата на върха в Толедо, незабавно откакто беше избран отново за нов мандат, прогониха сегашния президент на Габон, Али Бонго Ондимба и го сложиха под домакински арест.
Както стана известно на американското издание Politico, в навечерието на срещата на министрите на защитата и външните работи Европейската работа за външна активност популяризира " Неофициален документ за вероятни ограничаващи ограничения на Европейски Съюз във връзка със обстановката в Нигер ", което се отнася до настояването на Икономическата общественост на западноафриканските страни (ECOWAS), съдържащо се в писмо, изпратено до Борел, за налагане на наказания против уредниците на военния прелом в Нигер, както и против длъжностните лица, които попречват или подкопават напъните за възобновяване на конституционния ред.
Външните министри на Европейски Съюз показаха поддръжката си за ECOWAS, чийто водач Омар Але Туре, дружно с министъра на външните работи на сваленото държавно управление на Нигер Мохамед Базума, Асуми Масуду, който съумя да избяга в Нигерия, дойдоха в Толедо.
Борел сподели, че Брюксел се е съгласил да прегледа в детайли всички начинания и на въпрос дали Европейски Съюз е подготвен да поддържа военна интервенция в Нигер, той отговори: " Ако от нас се желае да скочим през прозореца, няма да го създадем. "
Борел назова събитията в Габон тревожни и изрази угриженост, че този прелом ще дестабилизира в допълнение обстановката в района. Но самите европейци също би трябвало да бъдат загрижени.
„ В Нигер развяват съветски флагове, пеят антифренски песни и това демонстрира, че нашата мека мощ, нашето въздействие е доста по-малко, в сравнение с си мислехме. Европейският съюз би трябвало да премисли метода си към връзките с африканските страни. Все още използваме прекомерно нахален звук ”, сподели Шаленберг.
А люксембургският му сътрудник Жан Аселборн съобщи, че политиката на Европейски Съюз се е провалила и продължава да върви в прорез с проектите. Министърът прикани Европа още веднъж да стартира разговор с Африка и да покаже ясно на представителите на Черния континент, че освен желаят нещо от тях, само че и могат да предложат нещо.
Превод: Европейски Съюз
Абонирайте се за новия ни Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos
Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h
и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled
Влизайте непосредствено в сайта https://www.pogled.info .
Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Европейски Съюз се готви за разширение за първи път от 10 години
В не толкоз далечно бъдеще броят на участниците в сходни събития може да се усили - висшият представител на Европейски Съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, след диалог с външни министри, прикани за усилване на подготовката за приемането на 10 страни в Европейски Съюз, също така изиска ясно координиране на времевата рамка за нов стадий на разширение.
За финален път това се случи преди 10 години, през 2013 година, когато Хърватия се причисли към Европейски Съюз.
В момента осем страни имат формален статут на претенденти за участие в Европейски Съюз: Украйна, Молдова, Турция (от 1999 г.), Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания, Северна Македония.
„ Украйна би трябвало да стане нов член на Европейски Съюз, Западните Балкани също. Войната в Украйна форсира процеса на разширение на Европейски Съюз. Държава-кандидатка може да стане членка на Европейски Съюз, в случай че са изпълнени всички условия, само че в това време би било добре да се сложи политическа цел и небосвод, който да даде подтик на процеса “, сподели Борел.
Отделните страни ще имат потребност от голяма помощ, с цел да се приготвят за присъединение към Европейски Съюз, изключително Украйна, добави той.
Идеята за приемане на Украйна в Европейски Съюз към този момент провокира опасения поради слабата й стопанска система, още повече след експлоадирането на военните дейности. В Киев, несъмнено, биха желали да се причислят към съюза допустимо най-скоро и към този момент като пълновръстен член на общността да продължат да желаят още повече пари и оръжия от своите сътрудници, само че към този момент наблягайки, че освен могат, само че и са длъжни да създадат това.
Според източници на английския вестник The Guardian, най-вероятните претенденти за участие в Европейски Съюз са Украйна и Молдова, само че няма да се направи нищо за ускорение на този развой, в случай че не бъде извършен оптимален политически напън в границите на блока. Защо страните - членки ще се съгласяват на разширение на инат на статуквото, пита се събеседникът на изданието.
Без Украйна наникъде
Почти нито едно от събитията на западните страни не може да мине, без да се приказва за обстановката в Украйна и към нея, и тази среща на върха не беше изключение. Особено откакто министърът на външните работи на Украйна Дмитрий Кулеба дойде в Толедо дружно с френския външен министър Катрин Колона непосредствено от Париж след двудневно посещаване като почетен посетител.
На 30 август, след диалозите сред ръководителите на отбранителните ведомства, Борел сподели, че Украйна се нуждае от дълготрайна, предвидима, устойчива военна поддръжка, също така на фона на контранастъплението - което обаче идва със знак минус за Въоръжени сили на Украйна.
За задачата той предложи да се сътвори в границите на Европейския фонд за мир (въпреки че би било по-правилно да се назова боен фонд) специфичен фонд за военна поддръжка на Украйна в интервала от 2024 до 2027 година в размер на 20 милиарда евро, т.е. 5 милиарда евро годишно.
„ Това би трябвало да е таван, само че не и наложителна цел за разноските. Ако можем да харчим по-малко, толкоз по-добре “, сподели той.
Парите би трябвало да бъдат употребявани за осъществяване на проект за поддръжка на Украйна, който Европейски Съюз създава от няколко месеца, той планува въоръжаване на въоръжените сили на Украйна и образование на военните. Част от средствата се възнамерява да бъдат изразходвани за покриване на разноските на страните от общността за закупуване на оръжие, муниции, аварийни елементи за военната техника, както и за подготовка на фрагменти за украинската войска.
Борел също по този начин показа предложение за увеличение на поставената цел за броя на украинските бойци, подготвени в границите на европейската задача за образование на Европейски Съюз, до 40 000, защото първичната цел от 30 000 бойци ще бъде реализирана още през октомври.
Шефът на европейската дипломация се надява концепциите му да бъдат осъществени до края на 2023 година
Няма обаче гаранция, че това ще се получи - в навечерието на срещата източници на Financial Times споделиха, че сред страните от Европейски Съюз са зародили различия по отношение на нуждата от увеличение на бюджета на общността заради проблеми в националните стопански системи с плануваните помощи за Киев за 4-години. Държавите са разграничени и някои от тях приканват за понижаване на разноските. Например, разноските за Украйна.
Опитите да се повдигне тематиката за успеваемостта на военните дейности провокираха същинска нервност у украинския посланик. Кулеба „ предложи на всички критици да си затворят устата, да дойдат в Украйна и да се опитат сами да освободят един квадратен сантиметър “. Подобни въпроси и рецензии към темповете на " контранастъплението " той назова храчене в лицето на героичния украински боец.
Прозвучаха в Испания и думи на поддръжка, които са като мед за ушите на Киев.
И по този начин, немският външен министър Аналена Бербок сподели, че би трябвало да помислим по какъв начин Европа може да помогне на Киев още повече, а нейният литовски сътрудник Габриелиус Ландсбергис прикани Запада да спре да споделя фразата за „ поддръжка на Украйна толкоз дълго, колкото е належащо “, т.к. към този момент не работи - би трябвало да поставите задачата да бъдете с Украйна до победния край. Не всички участници в срещата обаче бяха в същото въодушевление.
Един против всички
Министърът на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария Петер Сиярто се изрече на срещата на върха. Именно по украинския въпрос той беше един против всички в най-директния смисъл.
Унгария се опълчи на отпущането на нов пакет от 500 милиона евро военна помощ за Украйна и основаването на специфичен фонд от 20 милиарда евро за 2024-2027 година, както предложи Борел.
„ За страдание през днешния ден бях единственият, който се разгласи срещу този метод. Не желаеме още четири години война. Искаме тази война да завърши допустимо най-скоро “, сподели дипломатът в изявление за унгарския ефирен канал M1 в коридорите на събитието, като изрази страдание, че голямото болшинство от страните от Европейски Съюз към момента „ желаят непременно и по всевъзможен начин “ да продължат да въоръжават армията на Украйна.
Заминавайки за срещата на върха, Сиярто във видеообръщение на страницата си в обществените мрежи предвижда със страдание, че сътрудниците му ще приказват в Толедо за нови доставки на оръжие за Украйна, а не за мирни договаряния. Гласът на мира би трябвало да бъде засилен, сподели той, тъй като всяко оръжие, обещано на Киев, убива повече хора и това е, което Будапеща желае да предотврати.
Освен това министърът изиска управлението на Европейския съюз да рапортува в детайли за това какво са изразходвани към 50-70 милиарда евро, към този момент отпуснати на Украйна.
В изявление, записано в Толедо, Сиярто призна, че е бил под мощен напън да се принуди Унгария да гласоподава за различен транш от 500 милиона евро военна помощ за Украйна за финансиране на доставки на оръжие, както и пакет от 20 милиарда евро за идващите четири години. Той обаче остана правилен на позицията на своята страна и блокира тези начинания.
Според министъра, в случай че Унгария се съгласи, тогава ще би трябвало да отдели 80 милиарда форинта (над 200 милиона евро) от средствата на своите данъкоплатци, които по никакъв метод не са виновни за войната в Украйна.
Пари и език
Решение за спомагателни средства за финансиране, обвързвано с Украйна, е изключено, до момента в който Киев не извади най-голямата унгарска банка OTP от листата на „ интернационалните спонсори на войната “, предизвести Сиярто. и попадна там на 4 май с решение на Националната организация за предварителна защита на корупцията заради продължаващата работа с Русия.
Борел искаше да повдигне въпроса за нуждата от унищожаване на тази срамна стигма от финансовата институция на особено проведена среща на външните министри на Унгария и Украйна, само че Кулеба отхвърли. Явно не искайки да наподобява неуместно, когато се пробва да оправдае постъпката на страната си в тази обстановка и обмисляйки какво да каже в отговор на заключенията на европейските адвокати, показани от шефа на европейската дипломация, че дейностите на OTP не са нарушават законите или глобите на Европейски Съюз.
Като се опита да се отбрани, Кулеба посочи, че в случай че Украйна се съгласи със заключението на юристите, тогава тя ще би трябвало фактически да утвърди съдействието на западната конструкция с Русия и това ще сътвори рисков казус и кой знае какъв брой още европейски, а може би даже американски компании, базирайки се на образеца на OTP, ще възобновят работата си с сътрудници от Русия.
Санкциите по този начин или другояче не работят, Владимир Путин „ въобще не се е оплаквал “ от тях в диалози със западни политици, което, както се уточни в обявата на немския вестник „ Билд “, доста е изненадало немския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон.
В връзките сред Будапеща и Киев има още един сериозен проблем, който пречи на промотирането на проукраински начинания на интернационалната сцена – това е спазването на правата на етническите унгарци, живеещи в Украйна. И този проблем се появи доста преди началото на СВO.
След Майдана, Върховната Рада с първото си решение разгласи за недействителен закона „ За основите на държавната езикова политика “ (известен като закона Кивалов-Колесниченко), съгласно който в районите, където представители на националните малцинства съставляват най-малко 10% от популацията районният език може да се употребява наедно с държавния. Благодарение на това в град Берегово (Закарпатие) както държавният украински език, по този начин и районният маджарски се използваха свободно в формалния живот.
Будапеща няма да си затваря очите за това и, базирайки се на нарушаването на правата на унгарците, блокира провеждането на Съвета Украйна-НАТО. Сега тази тематика може да се трансформира в сериозна спънка по пътя на Украйна към Европейски Съюз.
„ Унгария ще вземе това поради, когато Европейският съюз стартира да изследва през есента доколко Украйна е оправдала упованията във връзка с началото на договарянията за присъединение “, предизвести Сиярто.
От 1 септември 15 000 етнически унгарци в Закарпатието са лишени от правото да продължат образованието си в университети на родния си език заради новите украински закони, означи външният министър, като назова актуалната обстановка съществено нарушаване на интернационалното право, а това не е безпричинно обвиняване на маджарски посланик, а факт, по-рано бележит от Венецианската комисия.
Сянката на Австро-Унгария
На срещата на върха в Толедо Сиярто еднолично се съпротивлява освен на проукраинските, само че и на антируските начинания.
„ Една от страните-членки на Европейски Съюз разгласи нуждата от налагане на наказания против съветската нуклеарна промишленост, само че унгарското държавно управление към момента няма да се съгласи с това. И освен тъй като опонира на националните ползи, само че и тъй като предлагането за нуклеарни наказания подкопава конкурентоспособността на европейската стопанска система и ни кара да изглеждаме глупави “, сподели той.
Докато Европейски Съюз разисква ограничаващи ограничения против съветската нуклеарна сила, Съединените щати не престават да работят в тясно съдействие с този бранш, означи Сиярто: съгласно последните статистически данни, Вашингтон е нараснал повече от три пъти вноса си на уран от Русия през първата половина на 2023 година, с цел да доближи толкоз високи равнища, каквито не е имало от 2005 година - към една четвърт от нуклеарните реактори в Америка работят с съветско гориво.
Въпреки това на срещата на върха към момента имаше и други публични лица, които се оповестиха срещу сляпата безгранична поддръжка за Киев.
В изявление за публицисти австрийският външен министър Александър Шаленберг сподели: „ Говорим за това, което Европейският съюз е подготвен да продължи да прави за Украйна, ние към този момент направихме доста. Но от позиция на Австрия бих желал напълно ясно да кажа, че нашата линия е непроменена: за нас е ясно, че нито ще доставяме оръжие, нито ще финансираме доставката на оръжие. Това е несъвместимо с нашия неутралитет. "
Въпреки че заслужено би трябвало да се каже, че Австрия от дълго време е почнала да работи в несъгласие със статута си на непрекъснато неутрална страна - когато в границите на Европейски Съюз се причисли към антируските наказания.
И с цел да не бъде заловен в проруски възгледи - което в този момент се счита за недопустимо на Запад - Шаленберг осъди провеждането на специфична военна интервенция от Москва, само че в това време акцентира, че следва да се разиска дали Украйна в действителност има потребност от тези Евро 20 милиарда и по какъв начин ще бъдат изхарчени.
На въпрос на водещия в изявление за австрийската радиопрограма Ö1-Morgenjournal някой различен има вяра ли, че Украйна ще успее да върне териториите си благодарение на военни средства и счита ли министърът, че войната би трябвало да се води до надвит край, или има други възможности, като да вземем за пример замразен спор, Шаленберг отговори: „ Разбира се, че има други възможности. Разбира се, аз съм първият, който желае дипломация. Искам още веднъж да се възцари мир. Киев би трябвало самичък да реши по кое време ще предприеме тази стъпка.
Изненади от Африка
Но в случай че с условията и военните дейности в Украйна от 2015 година насам привикнаха, то военните преврати в африканските страни бяха цялостна изненада за европейците. В края на юли в Нигер военните смъкнаха президента Мохамед Базум, а сутринта на 30 август, тъкмо в деня на откриването на срещата на върха в Толедо, незабавно откакто беше избран отново за нов мандат, прогониха сегашния президент на Габон, Али Бонго Ондимба и го сложиха под домакински арест.
Както стана известно на американското издание Politico, в навечерието на срещата на министрите на защитата и външните работи Европейската работа за външна активност популяризира " Неофициален документ за вероятни ограничаващи ограничения на Европейски Съюз във връзка със обстановката в Нигер ", което се отнася до настояването на Икономическата общественост на западноафриканските страни (ECOWAS), съдържащо се в писмо, изпратено до Борел, за налагане на наказания против уредниците на военния прелом в Нигер, както и против длъжностните лица, които попречват или подкопават напъните за възобновяване на конституционния ред.
Външните министри на Европейски Съюз показаха поддръжката си за ECOWAS, чийто водач Омар Але Туре, дружно с министъра на външните работи на сваленото държавно управление на Нигер Мохамед Базума, Асуми Масуду, който съумя да избяга в Нигерия, дойдоха в Толедо.
Борел сподели, че Брюксел се е съгласил да прегледа в детайли всички начинания и на въпрос дали Европейски Съюз е подготвен да поддържа военна интервенция в Нигер, той отговори: " Ако от нас се желае да скочим през прозореца, няма да го създадем. "
Борел назова събитията в Габон тревожни и изрази угриженост, че този прелом ще дестабилизира в допълнение обстановката в района. Но самите европейци също би трябвало да бъдат загрижени.
„ В Нигер развяват съветски флагове, пеят антифренски песни и това демонстрира, че нашата мека мощ, нашето въздействие е доста по-малко, в сравнение с си мислехме. Европейският съюз би трябвало да премисли метода си към връзките с африканските страни. Все още използваме прекомерно нахален звук ”, сподели Шаленберг.
А люксембургският му сътрудник Жан Аселборн съобщи, че политиката на Европейски Съюз се е провалила и продължава да върви в прорез с проектите. Министърът прикани Европа още веднъж да стартира разговор с Африка и да покаже ясно на представителите на Черния континент, че освен желаят нещо от тях, само че и могат да предложат нещо.
Превод: Европейски Съюз
Абонирайте се за новия ни Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos
Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h
и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled
Влизайте непосредствено в сайта https://www.pogled.info .
Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ