Димитър Ганев, Тренд: Сглобката скърца и се клати, но няма да се обърне
В последните дни политическият спор към бюджета на страната е в центъра на вниманието. Този спор има съществено влияние върху стабилността на ръководството и бъдещето на политическата сцена. В предаването " Нещо повече " по БНР политологът Димитър Ганев от проучвателен център " Тренд " изрази своята позиция по отношение на настоящата политическа обстановка.
Според него актуалната политическа сглобка може да се опише като сглобка, която " скърца и се клати ", само че въпреки всичко не се обрисува да се обърне. Ганев акцентира, че резултатите от последните избори са значим фактор, само че по-голям фактор може да бъде въпросът за алтернативата. Според него сега партиите се любуват на непоклатимост, не тъй като са постигнали обилни триумфи в ръководството, а просто тъй като нови избори не са в полза на нито една от тях.
По неговите думи локалните избори в допълнение подчертаха слабостта на парламентарната съпротива. " Възраждане " сподели по-лоши резултати, а Българска социалистическа партия може да нараства, само че е противоречиво до каква степен това се дължи на водачеството на Корнелия Нинова ", споделя той.
Според него други партии като Има Такъв Народ са посочили " признаци на живот " и може да вземат участие в идващ парламент.
Ганев счита, че бюджетът ще бъде сериозен проблем, както и конституционната промяна. И двата въпроса ще бъдат предмет на интензивни договаряния и борби в Народното събрание.
Според Ганев отговорът на настоящата политическа обстановка и на съпътстващите я провокации може да се чака през втората половина на февруари. Тогава ще би трябвало да бъдат разисквани балансите след ротацията. Според него Асен Василев ще е най-големият проблем във втората половина на февруари.
По думите на политолога за момента Движение за права и свободи играе основна роля като сътрудник на ръководството, изключително по отношение на конституционната промяна, обвързвана със правосъдната власт. Без поддръжката на Движение за права и свободи тази промяна може да се окаже невъзможна, а това е главен мотив за Демократична България да остане в парламентарната сглобка.
" Движение за права и свободи сега се явява основен сътрудник на ръководството и то най-много по една съществена причина – въпросът конституционна промяна, обвързван с главата за правосъдна власт. Без Движение за права и свободи такова нещо няма, а това в прочут смисъл е съображение за Демократична България въобще да взе участие в парламентарната сглобка ", твърди той.