Народните представители отхвърлиха предложението да бъдат тествани за алкохол и

...
Народните представители отхвърлиха предложението да бъдат тествани за алкохол и
Коментари Харесай

Орлин Колев: Ако бяха хванали депутат с наркотици, щяхме да влезем с негативи в световните новини

Народните представители отхвърлиха предлагането да бъдат тествани за алкохол и с кръвна проба за опиати преди началото на всяка пленарна сесия.

" Ако вършим прилика с транспортните компании, това е образецът, който Тошко Йорданов от „ ИТН ” даде. Преди качване в транспортно средство, водачите би трябвало да бъдат тествани за алкохол и опиати. Но това не е наложително за всяка една специалност. Може би има задоволително подозрения за народни представители, които отиват на работа под въздействието на неразрешени субстанции, с цел да се стигне до сходно предложение ". Това разяснява преподавателят по конституционно право доктор Орлин Колев в „ Денят онлайн ” по NOVA NEWS.

" В тази концепция имаше комични оттенъци, само че тя е и притеснителна. Ако бяха хванали някой народен представител с опиати, щеше да се урони още повече престижа и престижа на Народното събрание и щяхме да влезем в интернационалните вести, само че няма по какъв начин да му бъде лишен мандата, " добави Колев.

По думите му съгласно Конституцията, даже и да се яви на работа под влияние на алкохол и наркотични субстанции, народен представител не може да бъде отзован. „ На предварителните диалози тези промени са били признати, само че при гласуването депутатите ги отхвърлиха ”, уточни още Колев.

Конституционалистът разяснява и тематиката, обвързвана с утвърденото предложение парламентарните групи да се изписват на електронното табло с абревиатура, в случай че цялостното им название е формирано от повече от една дума.

„ Парламентарните групи не се гласоподават от Народното събрание, а се декларират от съответните народни представители. Рискът от свободата на сдружаване на народните представители в парламентарни групи ще докара до риск за регистрацията им в ЦИК, когато още веднъж настъпи време за избори ”, изясни Колев.

Той засегна и тематиката за поисканите имунитети на Кирил Петков и Лена Бориславова.

„ Когато се изиска депутатски имунитет, националният представител се отхвърля от него, което е почтено за почитание. Само по себе си отказването не попречва осъществяването на съответното следствие от страна на прокуратурата ”, добави още той.

Според Колев следствието за снемане на депутатски имунитет не се води от основния прокурор. „ Ако народните представители няма от какво да се тормозят от дейностите, които са направили, снемането на депутатския им имунитет няма по какъв начин да бъде проблем ”, счита още той.

Целия диалог гледайте във видеото.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР