Документалният филм Gaslit с Джейн Фонда ще има премиера на София Филм Фест
В последната седмица от програмата на София Филм Фест вниманието се насочва към няколко заглавия, които съчетават мощни персонални истории с тематики като климатичната рецесия, традицията и културната памет.
Сред най-очакваните прожекции е българската премиера на документалния филмGaslit,продуциран от Грийнпийс – Съединени американски щати, с присъединяване на именитата актриса и активистка Джейн Фонда. Филмът ще бъде показан на 30 март в Дома на киното.
Gaslitпроследява разширението на промишлеността за изкопаеми горива в Съединените щати – от петролните полета на Тексас до крайбрежните общности по Мексиканския залив – и неговото директно влияние върху хората, които живеят там.
Чрез срещи с риболовци, фермери, някогашни служащи в нефтения бранш и локални деятели, филмът построява многопластов роман за екологична неправда и икономическа взаимозависимост.
В центъра не са нереалните данни, а персоналните истории. Участието на Фонда, дружно с актрисата Кони Бритън и музикантката Маги Роджърс, прибавя обществена видимост към тези гласове, само че филмът остава фокусиран върху общностите „ на първа линия “.
Режисьорката Кейти Камоси трансформира Gaslit в по едно и също време документ и апел – опит да се покаже цената на индустриалния напредък оттатък икономическите индикатори.
В рамките на програмата „ Кино гурме “ на 25 март в ЖJazzRoom ще бъде показан документалният филм „ Хълмовете на гнева “ на Лео Буде.
Продукцията води феновете в лозята на Кондрие и Кот-Роти, където винопроизводителката Кристин Верне и нейният екип се оправят с изменящия се климат и натиска върху обичайното земеделие.
Филмът наблюдава освен процеса на основаване на вино, само че и напъните за запазване на биоразнообразието и предаването на познание сред поколенията. Музиката е дело на Александър Деспла, притежател на две награди „ Оскар “.
На 27 март в програмата е включен Любов в облаците на Алфонсо Арау (1995), с присъединяване на Киану Рийвс, Айтана Санчес-Хихон и Антъни Куин, който ще бъде показан в Клуб ОБЛАК.
Действието се развива след Втората международна война, когато героят на Рийвс – боецът Пол Сътън – среща бременната Виктория Арагон (Санчес-Хихон), която се опасява да се прибере при строгия си татко.
За да я защищити от срам, той се съгласява да се показа за нейния брачен партньор и двамата отпътуват за фамилното лозе.
Там, под властта на патриарха дон Педро (Куин) и измежду строго защитаваните обичаи, привидната история последователно стартира да се трансформира. Между Пол и Виктория се заражда същинска връзка, а той открива чувство за принадлежност в живота измежду лозята и фамилията.
Когато истината става ясно, напрежението нараства и героите са изправени пред избор сред предишното и новото възприятие, което ги свързва.
В същия ден – 27 март – от 18:30 ч. в Кино „ Люмиер “ ще се организира стилната церемония на София Филм Фест с прожекция на документалния филм Бриджит Бардо. Филмът ще бъде показан и на 28 март от 20:00 ч. в Дома на киното.
Продукцията наблюдава живота на Бриджит Бардо – първата икона на френското кино със международна популярност. Муза, обожавана звезда и по-късно отдаденa активистка, тя въплъщава облика на свободната, само че постоянно неразбрана жена.
Филмът наблюдава спорния ѝ път – от стремителната ѝ кариера и облика ѝ на знак на женската равноправност до решението ѝ да се отдръпна от обществения живот и да се посвети на отбраната на животните.
В него Бардо се връща към основни моменти от живота си и приказва за ролята си в киното и обществото, както и за позициите си, които не престават да провокират диспути и до през днешния ден.
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ




