Най-важното от света през изминалата седмица – Мирният план на Тръмп за Украйна и нападение над Владимир Перев
В понеделник стана ясно, че в Скопие е било осъществено вербално и физическо нахлуване против журналиста и дълготраен деятел на българската общественост в Република Северна Македония Владимир Перев . За случая заяви самият той в обява в уеб страницата „ Трибуна “. По думите на 80-годишния Перев, нападението е станало в магазин в македонската столица, където „ млад и мощен мъж “ на опашката му отправил обидни реплики на етническа основа и му нанесъл удар в лицето . В резултат на удара са счупени очилата му . Журналистът цитира закани и език на омразата, отправени към него, в това число апели „ българите да си вървят в България “ . Перев е подал сигнал до полицията, а казусът към този момент е регистриран от органите на реда.
Министерството на външните работи на България заяви, че поддържа непрекъснат контакт с Владимир Перев. От дипломатическата ни задача в Скопие декларират, че му оказват нужното подпомагане от момента на нападението. Министър Георг Георгиев е разговарял персонално с него по телефона, наблягайки, че България ще продължи да бъде негов опора в този сложен миг. В публична позиция Министерство на външните работи изрично осъжда „ следващия акт на принуждение от ненавист против българин в Република Северна Македония “, като отбелязва, че сходни прояви се подхранват от насложената обществено-политическа атмосфера и антибългарска изразителност.
Същевременно в сряда министър председателят на Северна Македония Християн Мицкоски отхвърли „ каквото и да било нахлуване ” над журналиста Владимир Перев.
Във вторник полицията в Гърция е разкрила „ фабрика за бебета “ , функционирала в клиника на остров Крит , оповестява „ БНР “. Според проверяващите бездетни фамилии са плащали големи суми , а приходите на клиниката надхвърлят 8 милиона евро . В нея са осъществявани противозаконни осиновявания, фиктивни инвитро процедури и донорство на яйцеклетки.
Организаторите са използвали дами в тежко материално състояние от Румъния, Молдова и България . Установени са 298 случая на фиктивни инвитро процедури, за които фамилии са плащали сред 10 и 45 хиляди евро . За сурогатно майчинство гърци и чужденци са давали към 150 хиляди евро .
Мрежата е била ръководена от лекари в клиниката и юристи, които имали медиатори в прилежащи балкански страни. Те намирали жени от небогати фамилии и ги изпращали на Крит, като възнаграждението за тях не надхвърляло 10 хиляди евро . Един от юристите по делото декларира, че това е първият път, когато гръцката правосъдна система се сблъсква с толкоз добре проведена незаконна конструкция за трафик на бебета и противозаконни осиновявания.
Във вторник се появи новината, че Украйна е дала единодушие за препоръчаното от Съединени американски щати спокойно съглашение , като остават за уточняване само „ незначителни елементи “ . Това оповестява „ CBS News “, базирайки се на американски чиновник, съобщи „ Dir.bg “. По неговите думи украинската страна е приела предлагането, а противоречивите точки са минимални. Източникът не разяснява дали Украйна губи войната , само че отбелязва, че динамичността на бойните дейности сочи към вероятно завладяване на Донбас от Русия . Според него Владимир Путин е убеден, че ще овладее Донецка област посредством договаряния или на бойното поле, а Вашингтон е уведомил за тази позиция украинската делегация.
Същият източник удостоверява, че през целия ден в Абу Даби текат диалози между американски и съветски представители, а украинската делегация е на място и поддържа контакт с министъра на армията на Съединени американски щати Дан Дрискол. Последният се е срещнал с съветски представители още предната вечер, като през днешния ден са планирани нови диалози за ускорение на мирния развой . Дрискол работи с обновен вид на 28-точковия проект на Белия дом, квалифициран след срещите в Женева .
Междувременно секретарят на Съвета за национална сигурност на Украйна Рустем Умеров оповестява, че Киев и Вашингтон са постигнали „ общо схващане “ по основните параметри на бъдещото съглашение. По думите му до края на ноември се планира аудиенция на президента Володимир Зеленски в Съединени американски щати за завършване на договореностите и среща с Доналд Тръмп . Според Умеров, Украйна чака такава среща още тази седмица . От Белия дом обаче декларират, че към този момент сходна аудиенция не е планувана.
Преговорите в Женева на 23 ноември сред Съединени американски щати, Украйна и европейски страни са избрани като „ доста продуктивни “ . Източници на „ РБК-Украина “ оповестяват, че страните са постигнали съгласие по множеството детайли от първичния документ, в това число по противоречиви въпроси като бъдещето на Запорожката АЕЦ и числеността на украинските въоръжени сили.
От съветска страна прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков декларира, че Москва възприема проекта на Доналд Тръмп като единствения „ значителен “ документ, който може да бъде основа за договаряния. В същото време съветските представители смятат съкратената 19-точкова версия за неприемлива . Москва към момента не е получила обновения вид – външният министър Сергей Лавров прецизира, че Русия разполага единствено с първичния 28-точков проект. Той акцентира, че страната му е подготвена да разисква съответни формулировки, но в случай че бъдат отстранени договореностите от Анкоридж , обстановката ще се промени кардинално.
Европейските страни също са решили да работят с оферти от Съединени американски щати кротичък проект , вместо да изготвят различна версия, оповестява английският министър председател Киър Стармър. Част от европейските оферти към този момент са били отхвърлени от Русия, до момента в който Путин е декларирал, че американският проект „ може да бъде положен в основата “ на окончателното споразумяване.
Пратеникът на Доналд Тръмп Стив Уиткоф ще организира диалози в Кремъл идната седмица, до момента в който Съединени американски щати не престават да упорстват за съглашение за преустановяване на войната в Украйна. Визитата, която беше доказана в сряда от близкия асистент на Владимир Путин по външната политика Юрий Ушаков , идва, откакто Украйна съобщи, че е постигнала „ общо съгласие “ с Белия дом по отношение на очертанията на евентуално спокойно съглашение, написа в сряда.




