В Полша телемедицината и телемедицинските решения са изцяло поети от

...
В Полша телемедицината и телемедицинските решения са изцяло поети от
Коментари Харесай

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина

В Полша телемедицината и телемедицинските решения са напълно поети от страната. Това значи, че пациентите имат равнопоставен достъп, което в България не е по този начин към момента. Това обявиха участниците в полско-българския конгрес - " Телемедицина и електронно опазване на здравето - благоприятни условия и вероятности " в подкаста на БНР „ В центъра на системата “.

Служебният министър на опазването на здравето доктор Галя Кондева сподели, че има дългогодишно съдействие с Полша и Полското посолство у нас и те ни подкрепят в процесите на подготовка на нужните документи за кандидатстване по планове в областта на телемедицината по ПВУ, тъй като те са по-напред в осъществяването на такива планове. Министър Кондева уточни още, че по Плана за възобновяване и резистентност (ПВУ) страната ни има план за амбулаторна грижа посредством телемедицина, който би трябвало да се осъществя до 2026 година и той е обвързван с построяването на структури, които да извършват този вид услуга в отдалечени и труднодостъпни региони. По думите й посредством телемедицината ще се усъвършенства достъпът на хората от тези региони до качествена и специализира здравна помощ. Това е концепцията на този план, за който средствата са посредством ПВУ, и в случай че това се осъществя, ще може да се надгражда след време, тъй като това е бъдещето.

Д-р Александър Симидчиев напомни, че пред два месеца Народното събрание одобри на второ четене промени в Закона за здравето, с които се регламентира опцията за телемедицина и се задължават експертите да вкарват електронни данни за всяка осъществена активност на пациента.

Регламентира се опцията диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични действия

да бъдат предоставяни от разстояние, както и да се оказва здравна помощ посредством мобилни кабинети. Предвижда се министърът на опазването на здравето да издаде разпоредба за реда за оказване на здравна помощ от разстояние. Разпоредбите, свързани с практикуване на телемедицина, влизат в действие от 1 април 2025 година

По думите му Полша реагира след пандемията доста по-активно от нас, като осъзнавайки ролята на телемедицината още тогава, интегрират всички институционални ограничения това да се трансформира в общоприета процедура, по която медиците да подкрепят пациентите, без значение къде се намират те. Институционалността в Полша разреши този способ да бъде 100 % финансиран от страната. Това дава опция и на бизнеса да предлага решения посредством разнообразни електронни устройства и процеси, които вършат Полша един от водачите в Европа във връзка с телемедицина.

„ Телемедицината се ползва у нас на доста места - от най-върховите достижения като роботизираната хирургия до доставянето на здравна услуга в отдалечените места, където достъпът е сложен или въобще няма медицински лица и здравна грижа. Проблемът в България е, че нормативната уредба към Закона не е направена, по тази причина телемедицата, която се ползва за отдалечените места и където липсва здравна грижа, към момента не се заплаща от НЗОК. А в тези труднодостъпни места телемедицината има и обществени функционалности. Засега такава грижа се ползва в някои от тези региони посредством европейски планове, които обаче нямат дълготраен аспект. По същия метод стои и въпросът с уредите за телемедицина, те не са институционализирани, нито заплащани по съответен метод “, разясни доктор Симидчиев.

Той добави, че след правенето на нормативната рамка и подзаконовите актове, би трябвало да има договаряния сред БЛС и НЗОК, с цел да се покриват тези действия по линия на Здравната каса. „ Усилията през днешния ден би трябвало да бъдат ориентирани към това да се реализира единодушие телемедицината да стане интегрална част от нашето опазване на здравето, къде да бъдат ситуирани тези телемедицински пунктове, в кои обитаеми места, при какви условия да действат, какъв брой ще бъде заплащано на лекарите “, сподели още доктор Симидчиев.

Д-р Гергана Николова, общопрактикуващ доктор, даде положителните образци на опция на общопрактикуващите лекари да се възползват от телемедицината посредством електронната академия за продължаващо здравно обучение и отдалеченото образование взаимно НЦОЗА за ранен скрининг на детски аутизъм и ранно детско развиване.

Проблемът е обаче, телемедицината се употребява непрекъснато от общопрактикуващите лекари посредством мобилни телефони и платформи, само че тези съвещания от разстояние не са регламентирани в закон, а това би трябвало да се запише, тъй като другояче тази активност и не се заплаща от никого, а също и би трябвало да се вкара текст за вероятните източници на възнаграждение, посочи доктор Гергана Николова. На оценка и регистрация би трябвало да подлежат единствено платформите за консултация от разстояние и устройствата за снимане на индикатори на пациентите, с цел да могат лекарите да са сигурни, че употребяват регистрирани платформи и устройства и здравната помощ е качествена.

Има доста нерешени въпроси, по които към момента няма консенсус, а по част от тях

общопрактикуващите лекари имат доста забележки и претенции

Още един подобен въпрос е, че всички тези прегледи и съвещания и следене посредством телемедицина също би трябвало да се регистрират и отразят в Националната здравно-информационна система.

Общопрактикуващият доктор и член на УС на БЛС доктор Георги Миндов разяснява, че те употребяват телемедицина, само че това в огромната си степен е в прорез или с разминаване с нормативната уредба. Важно е да се означи, уточни той, че по линия на НЗОК общопрактикуващите лекари нямат право да правят под никаква форма, с изключение на да дадат съвет по телефона за съществуващо или предходно заболяване. Преглед, изписване за лекарства, консултация, ориентиране към експерт или за хоспитализация, това може да се реализира само посредством физическо наличие на пациента, с подпис  здравната документи от пациента, и всяко едно нарушаване от тези неща води до лишаване на лекарските права на общопрактикуващия доктор. Защото пациентът да, може да се обади по телефона да лекарство с рецепта, изключително за тези с електронните предписания, само че той би трябвало да постави персонален автограф, с цел да му се провиснал тези лекарства - като антибиотик и лечението за диабетно болните. Това не може да стане и с пълномощие от непосредствен.

Д-р Миндов уточни, че в тези случаи огромен проблем имат с пациенти, които са трайно обездвижени, без да имат нов здравен проблем, НЗОК не планува изключения и не е контрактувано, тези хора да получат рецепта, без да бъдат физически в кабинета на лекаря. Защото подписът на пациента в кабинета в действително време отива към НЗИС и в случай че се направи нарушаване, лекарят отива на борсата.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР