Там, където Apple не успя: Android таблетът става РС
В обозримо бъдеще таблетите ще се трансфорат в пълностоен сурогат на компютъра
(снимка: CC0 Public Domain)
Това, което Apple не можа да направи, е на път да го реализира Гугъл. Таблетите с Android ще се трансфорат в заместители на персоналните компютри, получайки главната функционалност на Windows.
Гугъл възнамерява да вгради в Android пълностоен прозоречен интерфейс, същият като в десктоп платформата Windows. Той ще работи единствено на устройства с огромни екрани, започвайки от таблетите. Така с едно просто решение Гугъл ще направи това, което Apple не можа – Стив Джобс също искаше да трансформира iPad в сурогат на компютрите и преносимите компютри, само че не съумя да осъществя тази концепция.
Android, маскиран като Windows
Android, най-популярната мобилна операционна система в света с световен пазарен дял от към 72% (по данни на StatCounter за август 2024 г.), скоро ще се трансформира в пълностоен аналог на Windows, най-малко външно. Според портала Liliputing, в обозримо бъдеще Гугъл ще вкара пълностоен прозоречен интерфейс в мобилната платформа.
Това изобретение изцяло ще промени потребителското преживяване и концепцията за многозадачност в Android – потребителите към този момент няма да превключват сред приложения благодарение на настрана меню и ще отпадне потребността от неуместни разграничени екрани.
Всички нужни прозорци могат да се демонстрират на екрана по едно и също време, с смяна на техния мащаб и местонахождение на екрана. Ще има даже местен аналог на лентата на дилемите от Windows и дори настрана стартово меню, съдейки по икона на екранна фотография.
Заветите на Стив Джобс
Според Liliputing, нововъведението ще бъде налично за притежателите на Android устройства с огромни екрани, т.е. най-малко за тези, които употребяват таблет. Новият прозоречен интерфейс към момента не е плануван да работи на смарт телефон, явно заради обстоятелството, че ръководството на прозорци на относително дребен екран не е доста комфортно.
Всъщност Гугъл прави това, което Apple се опитваше да реализира още с първия iPad, който беше показан през 2010 година персонално от Стив Джобс. От самото начало Apple виждаше iPad като сурогат на персоналните компютри и преносими компютри и даже се опита да го нарежда като подобен за известно време, въвеждайки докинг панела от macOS и сходство на прозоречен режим в iPadOS. Но след 14 години проектът към момента не е проработил.
Ще би трябвало да изчакаме малко
Гугъл в действителност желае да популяризира своята иновация до оптимален брой устройства, само че екосистемата на Android, за разлика от iOS, е доста фрагментирана и какъв брой бързо новата „ функционалност ” ще се популяризира по света не зависи от самата Гугъл, а от производителите на устройства.
Вече можете да оцените Android, стилизиран като Windows, само че единствено в случай че имате Гугъл Pixel Tablet – той е пионер в това отношение. Трябва да инсталирате фърмуера на Android 15 QPR1 Beta 2 на устройството, само че наименованието на версията демонстрира, че пълноценният прозоречен режим към момента не е достигнал стадия на постоянна Android 15 функционалност.
Прозоречният интерфейс първо ще стане разполагаем в таблетите Гугъл Pixel Tablet
(снимка: Google)
Въпреки че сега прозоречният режим е разполагаем единствено на един таблет в света, Гугъл ясно загатва на разработчиците, че е добра концепция да внедрят поддръжка за новия интерфейс в техния програмен продукт. Компанията интензивно ги предизвиква да създадат това, като е изцяло уверена, че известността на интерфейса с прозорци в Android ще нарасне доста в бъдеще.
Всичко ново е добре забравено остаряло
Гугъл се пробва да показа прозоречния режим в Android 15 като нещо ново, само че в действителност компанията вкара сходна функционалност още през 2016 година, въпреки и без необикновен триумф. Android 7 включваше сходство на интерфейса на Windows, само че тогава нито потребителите, нито разработчиците на приложения му се възхищаваха и в последна сметка съвсем всички, в това число самата Гугъл, го не помниха за осем години.
Само няколко екипа започнаха да създават обособени операционни системи с прозоречен интерфейс, основан на Android от тези години. Някои от тези планове от дълго време са замрели, както може да се види в образеца на многообещаващата Remix OS – оповестена през януари 2016 година, системата доближи първата си бета версия до март 2016 година, само че създаването ѝ беше прекъсната през юли 2017 година, въпреки че към този момент имаше пълноценни джаджи, основани на нея.
В същото време фърмуерът на Bliss OS към момента съществува и се актуализира. Подобни решения имат Motorola и Samsung – последната, да вземем за пример, измисли специфичен режим Dex, който се намира в някои от нейните смарт телефони. Той се задейства, когато устройството е обвързвано към специфична докинг станция и външен екран, и трансформира Android в настолна Оценка за съвместимост с прозорци и лента на дилемите. Съдейки по това какъв брой бързо споменаването на Dex изчезна от съвсем всички рекламни материали на корейския снабдител, тази функционалност не закупи необятна известност.
Сега всичко е съществено
Експертите от Liliputing считат, че Гугъл най-сетне се заема съществено с поддръжката на режима с голям брой прозорци в Android, след „ единствено ” 16 години от дебюта на платформата за смарт телефони. В допълнение към опцията да виждате няколко приложения на екрана едновременно, този нов режим на гледане поддържа голям брой екземпляри на едно и също приложение, което ви разрешава, да вземем за пример, да отворите две уеб страници в обособени прозорци на браузъра или да създадете нов текстов документ, до момента в който към момента гледате действителен подобен.
Новият режим ще разреши на потребителите да преглеждат голям брой приложения в прозорци, ситуирани едно до различен, или един прозорец може отчасти да покрива другия. В долната част на екрана ще има лента на дилемите с меню за приложения, а в горната част на прозорците ще има бутони за затваряне и минимизиране. Освен това бутоните ще бъдат ситуирани вдясно, както е всекидневно в Windows от десетилетия, а не отляво, както е в macOS.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ