Двама мъже получиха шанс за „нов бъбрек“ в УМБАЛ „Александровска“
В нощта против Велика събота екипът на доцент Пламен Димитров от Клиниката по урология на УМБАЛ „ Александровска " извърши бъбречни трансплантации на двама мъже с хронична бъбречна непълнота. Донорът е 68-годишна жена от гр. Пловдив, изпаднала в мозъчна гибел, в резултат на мозъчен кръвоизлив.
Единият бъбрек е трансплантиран на 49-годишен мъж от гр. София, който организира хемодиализно лекуване от три години. Другият рецепиент е мъж на 41 години от Свиленград, на хемодиалезно лекуване от две години. Избрани са с максимален % органна съгласуемост с донора от общо 6 поканени за оценка от листата на чакащи.
След оперативната намеса трансплантираните се възвръщат в Клиниката по анестезиология и интензивно лекуване на болничното заведение. Състоянието им е устойчиво, с доста положителни витални индикатори и диуреза.
Екипът на УМБАЛ " Александровска " изрича откровени съболезнования на околните на умрялата жена и адмирира тяхното хуманно решение да дарят органите ѝ за спасяването на други човешки животи в най-трудния за тях миг!
Единият бъбрек е трансплантиран на 49-годишен мъж от гр. София, който организира хемодиализно лекуване от три години. Другият рецепиент е мъж на 41 години от Свиленград, на хемодиалезно лекуване от две години. Избрани са с максимален % органна съгласуемост с донора от общо 6 поканени за оценка от листата на чакащи.
След оперативната намеса трансплантираните се възвръщат в Клиниката по анестезиология и интензивно лекуване на болничното заведение. Състоянието им е устойчиво, с доста положителни витални индикатори и диуреза.
Екипът на УМБАЛ " Александровска " изрича откровени съболезнования на околните на умрялата жена и адмирира тяхното хуманно решение да дарят органите ѝ за спасяването на други човешки животи в най-трудния за тях миг!
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




