В началото на първата си за 2025-та година репетиция с

...
В началото на първата си за 2025-та година репетиция с
Коментари Харесай

Христо Йоцов: Приказката с Плевенска филхармония продължава!

В началото на първата си за 2025-та година подготовка с музикантите от Плевенска филхармония, с които Христо Йоцовтрадиционно сервира на публиката в Плевен, София и страната концерти с негова авторска музика, музикантът дефинира взаимната им работа като „ приказка, която продължава “.

„ Да, в действителност приказката продължава и това е нещо, което не мога да изразя с думи. Това, което вършим дружно мисля, че е огромно въпреки, че може би не си даваме даже сметка, и мисля, че това има значение несамо за нас, само че и за публиката, а и в доста по-широк мащаб.

Малко нескромно приказвам сега, само че виждам, че вълнението е взаимно и не е единствено у мен или брат ми, който дирижира. Мисля, че сътрудниците от Плевенска филхармония също усещат страстта и заряда, който е заложен в тази музика. Това, което най-вече ме радва е, че това което е било в главата ми при написването на творбите, аз го виждам по какъв начин се ражда сега. Това са „ деца, които поемат първа глътка въздух, първи вик, първи допир до света “. Те стартират да живеят, музиката стартира да се построява и да се образува. Имаме време и мисля, че нещата ще станат просто прелестно “.

 Христо Йоцов: Приказката с Плевенска филхармония продължава!

„ Да, това е една отколешна моя концепция, която чакаше времето си, чакаше да узреят доста неща, свързани с това да посегна към подобен тип огромно произведение, каквото не доста композитори в света са правили. Те се броят на пръстите на една ръка и аз трябваше да набера самочувствие и убеденост.

Също по този начин някак си съзнателно изчаквах това струпване в последните години с оркестъра на Плевенска филхармония – да заживеем дружно, да си имаме вяра, да разчитаме един на различен. Да достигнем до тази степен на зрялост и осмисленост, с цел да представим такова произведение, което има мащаба на една симфония.

 Христо Йоцов: Приказката с Плевенска филхармония продължава!

Това, което чух на първата ни подготовка първо ме изпълва с възторг, който аз държа да го има в музиката, и в действителност това, което е било до този миг в главата ми да прозвучи, да му усетя вибрациите, и цялата магия, която се основава от оркестъра “.

Относно „ Концерт за барабани и оркестър “, в който солист ще бъде несъмнено създателят – Христо Йоцов, той показа:

„ Комплектът барабани, който нормално се свързва с изявата на група – рок или джазова, само че по този начин или другояче инструмент, поддържащ ритъма, това да бъде подложен на сцената пред оркестъра като солист и то в класическа, триделна форма, е доста извънредно.

 Христо Йоцов: Приказката с Плевенска филхармония продължава!

Аз го направих, тъй като си дадох сметка, че за този инструмент никой в никакъв случай не е писал сходна пиеса, в която барабанистът да бъде освен солист, само че и да бъде свободен да показва себе си по метода, по който усеща музиката. Това беше усетено от доста мои сътрудници по света. Този концерт се свири в разнообразни точки от света и аз мисля, че съм съдействал с нещо за имиджа на думата, понятието барабанист “.

 Христо Йоцов: Приказката с Плевенска филхармония продължава!

Концертите на 14-ти и 17-ти февруари - в плевен и зала " България " в София ще стартират с премиерата на още едно произведение, написано от Христо Йоцов - " Скорпион " - пиеса за кларинет и струнен оркестър, вкоятосолист ще бъдеБорислав Йоцов, под чието диригентство ще преминецелият концерт.

 Христо Йоцов: Приказката с Плевенска филхармония продължава!

Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР