В началото на 2024 г. беше направена законова промяна, която

...
В началото на 2024 г. беше направена законова промяна, която
Коментари Харесай

Пенсионери в МВР с двойни доходи! Заплати и пенсии над 6000 лева на месец

В началото на 2024 година беше направена законова смяна, която обвърза възнагражденията в със междинната заплата в страната от второто тримесечие на миналата година, по данни на Национален статистически институт. Резултатът? Десетки пенсионирани чиновници останаха на работа в министерството, като с изключение на заплата, получават и пенсия, а новата скица натоварва бюджета с 1 милиард лв. годишно , без да има финансова аргументация за разноските.

Новото нарастване , което влезе в действие от 1 януари 2025 година, бе гласувано от ГЕРБ, Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия, „ Възраждане “ и „ ИТН “. Това докара до доста нарастване на възнагражденията на пенсионираните чиновници в системата. Днес един пенсиониран служител на реда в системата на Министерство на вътрешните работи получава най-малко 5000–6000 лв. месечно, а някои доближават и по-високи приходи, като към тях се прибавят:

– 300 лв. за храна
– Добавка за прослужено време – 2% за всяка година
– Близо 2 месеца заплатен годишен отпуск
– Коледни бонуси и обществени придобивки

Допълнително страната покрива обществените и здравните осигуровки, които възлизат на 74% върху брутната заплата . Така на процедура, с изключение на заплата и пенсия, данъкоплатците заплащат и спомагателни осигуровки за всеки работещ пенсионер в системата. По публични данни на синдикатите в Министерство на вътрешните работи, все още в системата работят:

– 4 500 пенсионирани служители на реда и пожарникари
– 500 пенсионери, назначени по Закона за държавния чиновник
– 1200 пенсионери, назначени по Кодекса на труда

Общо това прави 6 200 пенсионери в системата , което значи, че всеки десети чиновник на Министерство на вътрешните работи към този момент е пенсионер. Този парадокс в кадровата политика на министерството изцяло опонира на философията на ранното пенсиониране, което чиновниците в бранш „ Сигурност “ получават поради тежките условия на труд и високия риск. Докато пенсионирани служители на реда не престават да заемат щатни позиции, младите фрагменти в Министерство на вътрешните работи нямат опция за кариерно развиване. Това поражда демотивация и отлив на нови чиновници, които виждат, че системата не обезпечава благоприятни условия за израстване.

Ако толкоз огромен % от пенсионираните чиновници не смятат, че са с привършен запас, тогава би трябвало да се преразгледа Кодексът за обществено обезпечаване и да се вкарат ясни правила за работа след пенсиониране в бранш „ Сигурност “. Подобна процедура, при която чиновниците на реда получават по едно и също време пенсия и заплата , няма аналог в Европа и евентуално на никое място в света. Време е за сериозен публичен спор и съответни законодателни промени, които да спрат тази неустойчива финансова процедура.

За още вести вижте

Присъединете се към нашия 

Премахнаха настояща формула! Как ще се пресмятат сметките за парно?


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР