Пенсионери в МВР с двойни доходи! Заплати и пенсии над 6000 лева на месец
В началото на 2024 година беше направена законова смяна, която обвърза възнагражденията в със междинната заплата в страната от второто тримесечие на миналата година, по данни на Национален статистически институт. Резултатът? Десетки пенсионирани чиновници останаха на работа в министерството, като с изключение на заплата, получават и пенсия, а новата скица натоварва бюджета с 1 милиард лв. годишно , без да има финансова аргументация за разноските.
Новото нарастване , което влезе в действие от 1 януари 2025 година, бе гласувано от ГЕРБ, Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия, „ Възраждане “ и „ ИТН “. Това докара до доста нарастване на възнагражденията на пенсионираните чиновници в системата. Днес един пенсиониран служител на реда в системата на Министерство на вътрешните работи получава най-малко 5000–6000 лв. месечно, а някои доближават и по-високи приходи, като към тях се прибавят:
– 300 лв. за храна
– Добавка за прослужено време – 2% за всяка година
– Близо 2 месеца заплатен годишен отпуск
– Коледни бонусиа> и обществени придобивки
Допълнително страната покрива обществените и здравните осигуровки, които възлизат на 74% върху брутната заплата . Така на процедура, с изключение на заплата и пенсия, данъкоплатците заплащат и спомагателни осигуровки за всеки работещ пенсионер в системата. По публични данни на синдикатите в Министерство на вътрешните работи, все още в системата работят:
– 4 500 пенсионирани служители на реда и пожарникари
– 500 пенсионери, назначени по Закона за държавния чиновник
– 1200 пенсионери, назначени по Кодекса на труда
Общо това прави 6 200 пенсионери в системата , което значи, че всеки десети чиновник на Министерство на вътрешните работи към този момент е пенсионер. Този парадокс в кадровата политика на министерството изцяло опонира на философията на ранното пенсиониране, което чиновниците в бранш „ Сигурност “ получават поради тежките условия на труд и високия риск. Докато пенсионирани служители на реда не престават да заемат щатни позиции, младите фрагменти в Министерство на вътрешните работи нямат опция за кариерно развиване. Това поражда демотивация и отлив на нови чиновници, които виждат, че системата не обезпечава благоприятни условия за израстване.
Ако толкоз огромен % от пенсионираните чиновници не смятат, че са с привършен запас, тогава би трябвало да се преразгледа Кодексът за обществено обезпечаване и да се вкарат ясни правила за работа след пенсиониране в бранш „ Сигурност “. Подобна процедура, при която чиновниците на реда получават по едно и също време пенсия и заплата , няма аналог в Европа и евентуално на никое място в света. Време е за сериозен публичен спор и съответни законодателни промени, които да спрат тази неустойчива финансова процедура.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Премахнаха настояща формула! Как ще се пресмятат сметките за парно?