В момента САЩ правят клинични изследвания.Куба е лицензирала ваксина срещу

...
В момента САЩ правят клинични изследвания.Куба е лицензирала ваксина срещу
Коментари Харесай

„Живот без рак“: Куба има ваксина срещу рак

В момента Съединени американски щати вършат клинични проучвания.

Куба е лицензирала ваксина против рак на белия дроб и сега Съединените щати я тестват с клинични проби. Заради 55-годишното ембарго, наложено на Куба от Съединени американски щати, нейните достижения в региона на медицината си оставаха единствено за домашна приложимост. Сега обаче държавното управление на Барак Обама стартира да смекчава глобите и възобновява търговията сред двете страни.

Първият кубински артикул, който преодолява ембаргото, е ваксина против белодробен рак. Тя е предоставена за проучване на Управлението за надзор на храните и медикаментите на Съединени американски щати. То би трябвало да даде позволение за използването й. Ваксината се назовава “Симавакс ” (CimaVax- EGF). Тя е първата лечебна ваксина, прицелена против една от най-масовите форми на белодробния рак – така наречен недребноклетъчен белодробен карцином. Разработена е от кубинския Център за молекулярна имунология още през 2011 година и към момента е в развой на експериментиране. Вносът й в Съединени американски щати обаче би я направил налична за болните от целия свят.

Първите проби са обещаващи

Началните проби на имунизацията са довели до увеличение на преживяемостта и удължение на живота на имунизираните пациенти. Ефектът от имунизацията обаче наподобява стеснен от възрастта на болния. Само хора на възраст под 60 година имат изгода от нея най-малко що се отнася до преживяемостта. Ваксината съдържа белтък, наименуван епидермален растежен фактор (ЕРФ). Той е разполагаем в човешкото тяло и подтиква клетъчния напредък. При заболели от рак обаче туморните кафези принуждават тялото да създава прекалено много от този белтък. Това им оказва помощ да порастват и да се развъждат. Имунизирането на пациентите с ЕРФ води до увеличение на антителата в организма, които потискат резултата от него. Тогава рецепторите за ЕРФ се “присвояват ” от белодробния израстък. Но защото концентрацията на ЕРФ в кръвта спада, туморните кафези са лишени от нужния им растежен тласък, без който не могат да се развъждат. Ваксината стопира растежа на туморите и им пречи да се разсейват из тялото. Но тя не ги нападна непосредствено. Започналите изследвания на имунизацията в Съединени американски щати демонстрират, че заради тази причина тя може би ще се окаже по-полезна като превантивно, а не като лечебно средство.

Защо Куба? Има някаква подигравка в това, че точно страната, която е фамозна с пурите си, първа в света сътвори ваксина против белодробния рак. Той потвърдено се предизвиква от пушене на цигари и пури. Куба е релативно бедна страна със междинна месечна заплата единствено 20 $. Тя обаче е международен водач в биотехнологиите и в медицинските проучвания. Кубинската система на опазване на здравето е приета за най-хубавата в света. По-добра е даже от френската, която се счита за най-хубавата в западните страни. В момента белодробният рак е четвърти по повсеместност извършител на гибел в Куба. Това е предиздвикало управляващите да ускорят работата по основаването на CimaVax.

Ваксината е доста евтина и се съхранява елементарно – една инжекция коства единствено 1 $ и в Куба се слага гратис. След разгласяването на спогодбата със Съединени американски щати обаче се появиха прогнози, че едвам напуснала Куба, имунизацията към този момент ще коства 100 и даже 1000 $.

Инфо: вестник 24 часа

Източник: diana.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР