В края на миналата седмица бяха обявени лауреатите на Анти-Нобеловите

...
В края на миналата седмица бяха обявени лауреатите на Анти-Нобеловите
Коментари Харесай

10-те носители на Анти-Нобеловите награди за 2012 г.

В края на предходната седмица бяха оповестени лауреатите на Анти-Нобеловите награди (Ig Nobel Prize) за 2012. Тази година те са в 10 категории и бяха връчени за 22-ри път в спектакъл „ Сандърс “ на Харвардския университет. Замислени като подигравка на Нобеловите награди, Ig Nobel Prize се присъждат на проучвателен достижения, които „ първоначално провокират смях, а по-късно навеждат на дълбоки размишления “. Именно такава е формалната дефиниция на уредниците на оценките – хумористичното списание Annals of Improbable Research. Ето 10-те носители на Анти-Нобеловите награди за 2012 г.

1. Ученият от Кеймбриджкия университет Раймонд Голдщайн и екипът му се заемат с проучване на физиката на конската опашка по поръчка на компанията „ Юниливър “ (Unilever). Математическият модел ще помогне да се усъвършенстват топлоизолационните материали. Моделът разказва свойствата и еволюцията на материала, изработен от микровлакна.

2. Холандската психоложка Анита Ерланд пък дава убеден отговор на въпроса за какво Айфеловата кула наподобява по-малка , в случай че наклоните главата си наляво. При хората съществува въображаема линия на числата, дребните цифри са показани вляво, а по-големите – вдясно.


3. Руслан Кречтников от Калифорнийския университет в Санта Барбара получава приз Ig Nobel за свое изследване върху динамичност на флуидите. Вдъхновението го спохожда на научна конференция, до момента в който гледа по какъв начин делегатите вървят деликатно с чаши, цялостни с горещи питиета. Неговите наблюдения и теоретични разбори върху метода, по който кафето се движи в чашите, го води до откритието, че е налице просто съвпадане – „ размерите на елементарните чаши за кафе (продиктувани от удобството за носенето им и естествената консумация на кафе при хората) са такива, че честотата на съмнение при естествените течности в чашата е от същия порядък като честотата на стъпване при обикновено вървене. “ Този факт, дружно с естествената несъразмерност на биомеханиката при вървене, която способства за увеличаване на разплискването на кафето , са виновни за неговото разсипване, отбелязва ученият. Той не е имал визия, че проучването му ще притегли внимание, само че показва, че персонално за него науката има и занимателна страна. Много хора са любопитни освен за черните дупки, само че и за ежедневните елементарни феномени, добавя той.

4. Крейг Бенет от Университета на Калифорния и негови сътрудници пък бяха отличени в категорията „ Неврология “ за проучването на мъртва сьомга посредством нуклеарно магнитен резонанс. Въпреки че рибата не била жива, учените съумели да засекат мозъчна интензивност у нея. В предишното Бенет е правил сходни проучвания с тиква и кокошка…
Крейг Бенет споделя, че въпреки създаването му върху атлантическа сьомга да е замислена на смешка, тя е била необятно употребена. „ В годините преди нашата разработка беше оповестено, че при към 30% от осъществените ядрено-магнитни проучвания не са употребявани подобаващите статистически способи за промяна на тези разбори. Сега този % е по-малък от 10 на 100 и ние считаме, че създаването върху сьомгата е изиграла дребна, само че значима роля това да се случи “, разяснява той.


5. С Анти-Нобел за литература е отличена службата по счетоводство на държавното управление на Съединени американски щати, която е написала отчет за отчета за отчета , в който се предлага да се приготви отчет за отчета за отчета за отчета.
През 2009 година наградата Ig Nobel също отива при държавна институция, в тази ситуация ирландската полиция, за вписването и представянето на над 50 пътни акта на поляк с името „ Prawo Jazdy “. Г-н „ Jazdy “ е бил считан за най-честия пътен извършител в Ирландия, до момента в който следствието не открива обстоятелството, че Prawo Jazdy е полски термин за „ пътно удостоверение “.
Десет години преди този момент премията за литература отива при Британския институт за стандартизация, за напътствие от шест страници (BS 6008) за вярната приложимост на чаша за чай.

6. Руският инженер Игор Петров, създал способ за преобразяване на взривни субстанции в диаманти , взе Анти-Нобел за мир. „ Дами, в случай че ви трябват диаманти, ще се срещнем след церемонията. Но не забравяйте да си носите експлозивите “, пошегува се Петров, работещ в компанията SKN, ситуирана в научното градче Снежинск.
Любопитна е и премията за мир през 2007 година – Строителната лаборатория на военно-въздушните сили на Съединени американски щати в Дейтън, Охайо, за създаването на „ гей бомба “, която би трябвало да провокира хомосексуално държание във вражеските редици.
През 2010 година премията за мир е връчена на учени от Берн, Швейцария, с определянето дали е по-добър ударът в главата с цялостна или с празна бутилка.

7. Японски изобретатели, основали устройството SpeechJammer, позволяващо отдалечено „ да се затвори устата “ на приказливците , завоюваха премията за звучност. Микрофон възприема звуковите талази, които издават нарушителите на тишината, а високоговорител ги възпроизвежда със закъснение от елементи от секундата. Изобретателите настояват, че това изцяло дезориентира мозъка и човек незабавно млъква. „ Да печеля Анти-Нобел постоянно е било фантазия за един вманиачен академик като мен “, призна Казутака Курихара, един от отличените японски експерти.

8. Анти-Нобеловата премия за химия получи Йохан Петерсон, който е разкрил за какво в някои елементи на Швеция косите на хората са станали… зелени . Самият академик се появи на церемонията с боядисана в зелено брада.

9. Наградата за анатомия получава Франц де Ваал от Холандия и неговия американски сътрудник от Съединени американски щати Дженифър Покорни, които са разкрили, че шимпанзетата могат да разпознаят роднините си като гледат фотоси на техните… задни елементи .
През 2010 година в региона на ветеринарната медицина наградата бе извоюван от учени от английски университет, които съумяват да потвърдят, че кравите с имена дават повече мляко от кравите, които са без име.

10. Ig Nobel Prize за медицина отиде при Емануел Бен-Сусан, който изяснява по какъв начин докторите, които правят колонокопия, би трябвало да предпазят пациентите си от експлоадиране … Буквално.
През 2010 година наградата за публично здраве печелят изобретатели от Чикаго за изобретяването на сутиен, който може бързо да бъде трансфорат в чифт газови маски – една, за дамата, която носи сутиена и друга за стоящия до нея.

Източник: 10te.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР