В края на май футболистите наБотев“ /Враца/ успяха драматично да

...
В края на май футболистите наБотев“ /Враца/ успяха драматично да
Коментари Харесай

No pay, no play! Калин Каменов поиска да се помага на „Ботев“ /Враца/, местният бизнес е пас

В края на май футболистите на„ Ботев “ /Враца/ съумяха трагично да завоюват баража за оставане в Първа лига против борбените момчета от „ Марек “ /Дупница/. 
След края на дуела кметът на Враца Калин Каменов изработка прочувствено изявление през телевизионните камери. В него, с изключение на за проблемите на българския футбол, той прикани компаниите от района да оказва помощ на тима, защото е единственият от Северозапада в елита. Апелът му е на навръх място, защото и с просто око е очевидно, че локалните предприемачи не спонсорират „ Ботев “ и това безпаричие е един от основните проблеми пред неговото оцеляване. В момента играчите получават заплати с помощта на парите от общината и напъните на президента на клуба Вангел Вангелов, който прави и невъзможното клубът да съществува.
По този мотив медията ни реши да ревизира по какъв начин стоят нещата по този въпрос в прилежащия град Монтана. Там на професионално равнище се развиват футбол, баскетбол, волейбол, джудо, бокс, лека атлетика и мотоспорт. Вярно е, футболният „ Монтана “ сега рита във Втора лига, само че баскетболистките са няколко пъти шампионки на страната, а от 5 години играят сполучливо в Адриатическата лига. Волейболистите постоянно са във финалната четворка. Първият българин европейски първенец по мотоциклетизъм е точно от Монтана. Останалите спортове също работят на високо равнище, за което за нужни доста средства.
Всичките клубове са общински и по тази причина постоянно получават финансиране от локалния бюджет. Към тези средства се прибавят и тези на монтанските компании, които обилно поддържат своите тимове в другите спортове. Как се случва това в град, който е 2 пъти по-малък от Враца и чиито общински бюджет е на половина на този в града под Околчица?
Една от аргументите са крие в работата на кмета Златко Живков. Мустакатия градоначалник доста постоянно работи на границата на закона, само че е видно, че това му носи любовта на жителите и уважението на локалните компании. Вече дочувам въпроса: Ама по какъв начин го реализира?
Още през първия си мандат Златко Живково въдене неписаното предписание търговете и публичните поръчки да се печелят от монтански компании или от консорциуми, в които вземат участие и те. Всяка процедура се скапва и отсрочва до тогава, до момента в който представител на локалния бизнес я завоюва. В началото някои сдружения се опитваха да апелират това желязно предписание, само че с годините улегнаха и проумяха за какво се прави. А, то се прави, с цел да могат предприемачите от града на Огоста да получават постоянно свежи финанси за развиването на своите сдружения. Животът сподели, че компаниите се отнасят с почитание към напъните на своя кмет и по тази причина оказват помощ със обилни суми на спортните клубове в града. И по тази причина Златко Живков е 7-ми мандат кмет на Монтана.
И тук идва паралелът със Враца.
Калин Каменов кара трети мандат като кмет на града, само че все пак компаниите не желаят и да чуят да дават пари за футболния „ Ботев “. Не е ясно дали имат предпочитание и нямат опция, или повода е друга.
Още през първия му мандат Калин Каменов трансформира във любимци в печеленето на търгове и публични поръчки компании от Благоевград. Няма да навлизаме в детайлности от кое място накъде македонци изсмукват финансовия запас на врачани, защото тематиката е обширна и заслужава обособен материал. Факт е, че парите от общинския бюджет и европейското финансиране отпътуват по банковите сметки на скакалците от Благоевград, до момента в който в това време техните сътрудници от Враца остават капо в усвояването им.
Ще ви дадем образец от последните дни, когато бяха оповестени 2 публични поръчки.
Първата е за правене на механически план, осъществяване на СМР и реализиране на авторски контрол за осъществяване на обект: „ Реконструкция и внедряване на ограничения за енергийна успеваемост за постройката на ДГ „ Единство, творчество, хубост “ във Враца, с планирана стойност 1 400 511.17 лв., без Данък добавена стойност.
Втората е правене на механически план, осъществяване на СМР и реализиране на авторски контрол за осъществяване на обект: „ Основен ремонт и внедряване на ограничения за енергийна успеваемост в постройката на „ Средношколско общежитие “ във Враца, с планирана стойност 3 769 010.00 лв., без Данък добавена стойност.
И двете се финансират по Националния проект за възобновяване и резистентност.
И о, знамение! Нито една врачанска компания не подава документи за присъединяване, макар толкоз апетитните обекти. Звучи необикновено за град, в който гъмжи от мощни строителни компании. Тук верният въпрос е за какво те не желаят да вземат участие в тази другояче открита процедура.
Отговорът е единствено един! През миналите години локалните компании си научиха урока и не харчат пари за тръжна документи и експертизи, защото доста добре знаят, че ще завоюва компания от Благоевградско.
Така и става.
Първата ще бъде извоювана от благоевградската компания „ Растер-Юг “ ООД, която единствена е подала документи за присъединяване в публичната поръчка. Тя е предложила цена от 1 386 400.00 лв., без Данък добавена стойност, която е извънредно близка до прогнозната на възложителя.
Втората още веднъж ще бъде извоювана от благоевградска компания - „ Престиж бизнес-93 “ ООД, която единствена е подала документи за присъединяване в публичната поръчка. И тук препоръчаната цена от 3 731 350.00 лв., без Данък добавена стойност е извънредно близка до прогнозната на възложителя.
Колко банално!
Освен, че и двете компании са от Благоевград, и че условията и по двете поръчки са безусловно идентични, и по двете процедури има единствено по 1 оферта – тяхната, с препоръчани цени, близки до тези, които са оповестени в  поръчките.
И тук мислещият четец ще зададе въпроса: Нима врачанските компании не могат да изпълнят цитираните 2 обекта? Нима врачанските компании нямат потребност от свежи пари? Все отново става въпрос за над 5 милиона лв., без Данък добавена стойност, и то единствено от 2 обекта!
И по този начин стигаме до отговора за какво локалните сдружения не оказват помощ финансово на „ Ботев “/Враца/. Няма по какъв начин цялостен бранш в регионален град непрекъснато да е обезкървяван за сметка на техни сътрудници от другия завършек на България, и да се чака от мачканите сдружения да отделят от своята облага за спорт.
No pay, no play!
Повече от разумно е кметът на Враца Калин Каменов да спре с воплите за кеш към локалните компании и да насочи своите сълзливи молби към скакалците от Благоевград.
Те към този момент опоскаха бизнеса на локалните строители.
Нищо чудно от алчност скакалците да опоскат и нечии мандат…

* No pay, no play - Без заплащане няма игра
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР