Дежа вю: Руският огън в Украйна и Афганистан изстуди международните отношения
В края на 70-те години на XX век Съюз на съветските социалистически републики има дипломатически контакти с над 130 страни. Голяма част от тях са от така наречен разрастващи се страни. Съюз на съветските социалистически републики ги подкрепя стопански и научно-технически, като им отпуска заеми и взе участие в подготовката на способени експерти за националното стопанство. Предимно в Югоизточна Азия и Африка се построяват промишлени и селскостопански предприятия.
Към края на това десетилетие взаимоотношенията на Съветския съюз с редица страни се изострят, поради руската политиката в Афганистан. През 1978 година властта в централно-азиатската страна се трансформира след боен прелом и на политическата сцена се изкачва Народнодемократичната партия. Ръководството на партията желае от Съюз на съветските социалистически републики военно подпомагане на революционното придвижване.
Съветските водачи са на разнообразни отзиви по този въпрос. Те ясно схващат, че с поддръжката на революцията в Афганистан ще разрушат интернационалните връзки. Според министъра на външните работи Андрей Громико всички положени старания „ през последните години в името на разведряването на интернационалните връзки, съкращаването на въоръженията и какво ли още не, ще отидат напразно. Китай, несъмнено, ще получи прелестен подарък. Всички необвързани страни ще се извърнат против нас ”. Громико въпреки всичко предизвиква военните дейности.
Съветските представители подозират, че има американско подпомагане за растящото фундаменталистко придвижване в Афганистан, по този начин в очите им Афганистан се трансформира в новата територия, на която се реализира съветско-американско съревнование. Освен това войските на Съединени американски щати навлизат в Персийския залив, което се трансформира в следващия аргумент за вдишване на руски курс към Афганистан.
Декември 1979 година в Афганистан стъпват руските войски. 43 години по-късно. На 24 февруари 2022 година Русия стартира военна интервенция в Украйна.
" Специалната военна интервенция в Донбас е мярка, която бяхме принудени да предприемем " , заяви съветският президент Владимир Путин, съгласно който Москва просто не е получила друга опция. " Русия е била изложена на такива опасности в областта на сигурността, че просто не е било допустимо да се реагира с други средства ", разясни Путин.
Руският външен министър Сергей Лавров разгласи, че задачата на военната интервенция е " Украйна да бъде демилитаризирана " . Той означи, че съветската специфична интервенция в Донбас се организира, с цел да се даде опция на украинците сами да изберат бъдещето си, " откакто се освободят от потисничеството на настоящия режим ".
Съветският партиен функционер Алексей Черняев написа в дневника си във връзка решението на Съюз на съветските социалистически републики да навлезе в Афганистан: „ Не считам, че в миналото в историята на Русия, даже по времето на Сталин, е имало интервал, когато толкоз основни решения са взимани без помен от разискване и размисъл. Навлязохме в доста рисков стадий, когато ръководещите не схващат какво вършат и за какво го вършат ”.
По това време руската осведомителна организация ТАСС популяризира, че нахлуването в Афганистан е провокирано от „ извънредно комплицирани условия, заплашващи достиженията на Афганистанската гражданска война и ползите на сигурността на нашата страна ”.
Събитията предизвикат интернационалната общност, която реагира остро на руското наличие в Афганистан . Действията на Съюз на съветските социалистически републики в Афганистан водят до свикването на изключителна сесия на Генералната асамблея на Организация на обединените нации. На това заседание активността на Съветския съюз е дефинирана като нарушение на суверенитета на страните от „ третия свят ”.
Участието в афганистанската война лимитира контактите на Съюз на съветските социалистически републики със страните от Западна Европа и Съединени американски щати. Не по-различно е ситуацията на интернационалната сцена съвсем половин век по-късно. Съединени американски щати, Европейският съюз, Англия, Япония, Нова Зеландия и Австралия се опълчват извънредно мощно на дейностите на Русия в Украйна, предприемайки строги наказания , с цел да се отслаби съветската стопанска система и да се почувстват последствията от войната в Украйна. В обсега на глобите попадат съветски медии, държавни предприятия, банки, политици, олигарси, в това число Владимир Путин и фамилията му. Редица страни гонят съветски дипломати , подозирайки ги в шпионаж в интерес на Русия. Реципрочно дават отговор от Москва.
Никоя страна, нито съюз не се включва във войната в Украйна, само че пък поддържат страната с филантропична и военна помощ.
Един от образците, който демонстрира охлаждането сред Съветския съюз и Съединени американски щати е отводът на Сената на Съединени американски щати да ратифицира подписания със Съюз на съветските социалистически републики контракт за ограничение на конкуренцията в стратегическото въоръжение (САЛТ-2). Причината за този отвод става освен нахлуването в Афганистан, само че и откриването на бойна бригада на руските войски в Куба.
Изострянето на връзките сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики личи също, и когато американците афишират протест на Олимпийските игри в Москва през 1980 година Четири години по-късно Източният блок отхвърля да участва на игрите в Лос Анджелис.
След нахлуването на Русия в Украйна, УЕФА реши, че финалът на Шампионска лига няма да се организира в Русия . Срещата ще бъде в Париж.
Финалът бе плануван за 28 май на стадиона " Газпром Арена " в Санкт Петербург.
Само няколко дни, преди Съюз на съветските социалистически републики да предприеме дейности в Афганистан, НАТО взема решение да разположи 108 нови ракети „ Пършинг II “ и 464 ракети „ Круз “ в Западна Европа . Разбира се, това не се е инцидентно, а в отговор на разполагането на ново потомство ракети със междинен радиус на деяние в Украйна. Уж се подписват контракти за ограничение на нуклеарното оръжие, а в това време Източният и Западният блок не стопират да се въоръжават и да показват новите си разработки.
Северноатлантическият съюз разпростра спомагателни отбранителни сухопътни и въздушни сили в източната част на Алианса. „ НАТО е в разгара на доста фундаментална промяна “ , която ще отразява „ дълготрайните последствия “ от дейностите на съветския президент Владимир Путин в Украйна, споделя генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Международната организация за военно съдействие работи по проекти за непрекъснато военно наличие по границата си в опит да се бори с бъдеща съветска експанзия.
Русия съумя да опъне като струни интернационалните връзки, употребявайки страха от нуклеарна опасност . Окупирането на АЕЦ Запорожие и АЕЦ „ Чернобил “, подклаждаше страховете от нуклеарна офанзива.
В тези комплицирани времена Финландия , която има 1300-километрова граница с Русия, и Швеция обмислят дали да се причислят към НАТО. Един от най-близките съдружници на съветския президент Владимир Путин предизвести НАТО, че в случай че Швеция и Финландия се причислят към ръководения от Съединени американски щати боен съюз, Русия ще би трябвало да ускори защитата си в района , в това число посредством разполагане на нуклеарни оръжия.
Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, съобщи, че в случай че Швеция и Финландия се причислят към НАТО, Русия ще би трябвало да укрепи своите сухопътни, военноморски и военновъздушни сили в региона на Балтийско море, с цел да възвърне военното равновесие.
Пълната изолираност на Русия се оказа невъзможна
Президентът Владимир Путин сподели, че Русия е подготвена да си сътрудничи с всички сътрудници, които демонстрират подготвеност , и няма да се затваря. " Няма да се изолираме. В днешния свят не е допустимо да изолирате някого напълно, сигурно не и голяма страна като Русия. Ето за какво ще работим с тези наши сътрудници, които желаят да си взаимодействат с нас ", сподели той.
А искащи да си сътрудничат с Русия има . За разлика от 80-те години, когато войната в Афганситан съумя да изстуди връзките сред Съюз на съветските социалистически републики и Китай, през днешния ден нещата стоят по различен метод. Китай разгласи, че е срещу изключването на Русия от срещата на върха на Г-20 поради войната в Украйна. Китай не подлага на критика съветската инвазия и не постанова наказания . Вместо това прикани всички страни да деескалират напрежението и упреква Съединени американски щати, че са ускорили войната, като са подкрепили разширението на Организацията на Северноатлантическия контракт.
Индия се възползва от рестриктивните мерки, наложени от Запада, и поддържа съветската стопанска система, като купи на ниска цена съветски нефт , а в този момент се насочва към въглищата. Вносът на въглища от Русия за Индия през март 2022 година възлиза на 1,04 милиона тона - най-високото равнище от януари 2020 година
Сръбският президент Александър Вучич разгласи, че счита всевъзможни наказания против Русия за " аморални и безсмислени " , поради което страната му не се е включила към антируските ограничаващи ограничения.
Председателят на сръбския парламент Ивица Дачич уточни, че макар натиска от Запада и статута на претендент за Европейски Съюз Сърбия няма да се причисли към антируските наказания, тъй като на карта са заложени държавните ползи на Белград. А повода е, че Сърбия е съвсем изцяло подвластна от съветския газ, който получава на специфична по-ниска цена.
Турция се пробва да поддържа баланс в връзките си с Украйна и Русия в миг на война. На нейна територия се състояха договаряния сред двете страни .
Най-специални и близки се оказаха връзките сред Русия и Беларус , а последната стана известна като страна-съюзник на Москва в нашествието в Украйна. Дни преди Русия да влезе в Украйна Путин се обърна към президента на Беларус Александър Лукашенко с думите: Ще участваме дружно в едно от най-важните събития за военното ни съдействие ". Русия разположи съветски военни в Беларус, а Западът упреква Беларус, че поддържа дейностите на Путин в Украйна. Така Беларус също попадна под обсега на глобите.
" Очевидно е, че напоследък основен отрицателен фактор за стопанската система беше следващият санкционен напън на западните страни ", сподели Путин. Според него те са очаквали финансово-икономическата конюнктура в страната бързо да бъде подкопана, да се провокира суматоха на пазарите, колапс на банковата система и огромен недостиг от артикули по магазините.
" Но към този момент можем да кажем с убеденост, че тази политика по отношение на Русия се провали ", посочи президентът. Освен това, по думите му, глобите не са подминали техните основатели, защото се следи напредък на инфлацията и безработицата, утежняване на икономическата динамичност в Съединени американски щати и европейските страни, спад на виталното ниво на европейците и обезценка на техните спестявания.
Ситуацията в стопанската система на Русия се стабилизира , курсът на рублата се връща към нивата от началото на февруари, възвръщат се запасите от артикули в комерсиалните вериги и нивото на търсенето, означи Путин.
Руската инвазия в Украйна стана причина за най-голямата бежанска рецесия в Европа след Втората международна война и накара западните страни да премислят отбранителната си политика. Близо 5 милиона бежанци са напуснали Украйна за по-малко от два месеца.
Войната в Афганистан провокира същата бежанска рецесия, а последствията се усещат до през днешния ден. Близо 50 години по-късно хората в Афганистан не престават да търсят метод да изоставен страната, с цел да се спасят.
Към края на това десетилетие взаимоотношенията на Съветския съюз с редица страни се изострят, поради руската политиката в Афганистан. През 1978 година властта в централно-азиатската страна се трансформира след боен прелом и на политическата сцена се изкачва Народнодемократичната партия. Ръководството на партията желае от Съюз на съветските социалистически републики военно подпомагане на революционното придвижване.
Съветските водачи са на разнообразни отзиви по този въпрос. Те ясно схващат, че с поддръжката на революцията в Афганистан ще разрушат интернационалните връзки. Според министъра на външните работи Андрей Громико всички положени старания „ през последните години в името на разведряването на интернационалните връзки, съкращаването на въоръженията и какво ли още не, ще отидат напразно. Китай, несъмнено, ще получи прелестен подарък. Всички необвързани страни ще се извърнат против нас ”. Громико въпреки всичко предизвиква военните дейности.
Съветските представители подозират, че има американско подпомагане за растящото фундаменталистко придвижване в Афганистан, по този начин в очите им Афганистан се трансформира в новата територия, на която се реализира съветско-американско съревнование. Освен това войските на Съединени американски щати навлизат в Персийския залив, което се трансформира в следващия аргумент за вдишване на руски курс към Афганистан.
Декември 1979 година в Афганистан стъпват руските войски. 43 години по-късно. На 24 февруари 2022 година Русия стартира военна интервенция в Украйна.
" Специалната военна интервенция в Донбас е мярка, която бяхме принудени да предприемем " , заяви съветският президент Владимир Путин, съгласно който Москва просто не е получила друга опция. " Русия е била изложена на такива опасности в областта на сигурността, че просто не е било допустимо да се реагира с други средства ", разясни Путин.
Руският външен министър Сергей Лавров разгласи, че задачата на военната интервенция е " Украйна да бъде демилитаризирана " . Той означи, че съветската специфична интервенция в Донбас се организира, с цел да се даде опция на украинците сами да изберат бъдещето си, " откакто се освободят от потисничеството на настоящия режим ".
Съветският партиен функционер Алексей Черняев написа в дневника си във връзка решението на Съюз на съветските социалистически републики да навлезе в Афганистан: „ Не считам, че в миналото в историята на Русия, даже по времето на Сталин, е имало интервал, когато толкоз основни решения са взимани без помен от разискване и размисъл. Навлязохме в доста рисков стадий, когато ръководещите не схващат какво вършат и за какво го вършат ”.
По това време руската осведомителна организация ТАСС популяризира, че нахлуването в Афганистан е провокирано от „ извънредно комплицирани условия, заплашващи достиженията на Афганистанската гражданска война и ползите на сигурността на нашата страна ”.
Събитията предизвикат интернационалната общност, която реагира остро на руското наличие в Афганистан . Действията на Съюз на съветските социалистически републики в Афганистан водят до свикването на изключителна сесия на Генералната асамблея на Организация на обединените нации. На това заседание активността на Съветския съюз е дефинирана като нарушение на суверенитета на страните от „ третия свят ”.
Участието в афганистанската война лимитира контактите на Съюз на съветските социалистически републики със страните от Западна Европа и Съединени американски щати. Не по-различно е ситуацията на интернационалната сцена съвсем половин век по-късно. Съединени американски щати, Европейският съюз, Англия, Япония, Нова Зеландия и Австралия се опълчват извънредно мощно на дейностите на Русия в Украйна, предприемайки строги наказания , с цел да се отслаби съветската стопанска система и да се почувстват последствията от войната в Украйна. В обсега на глобите попадат съветски медии, държавни предприятия, банки, политици, олигарси, в това число Владимир Путин и фамилията му. Редица страни гонят съветски дипломати , подозирайки ги в шпионаж в интерес на Русия. Реципрочно дават отговор от Москва.
Никоя страна, нито съюз не се включва във войната в Украйна, само че пък поддържат страната с филантропична и военна помощ.
Един от образците, който демонстрира охлаждането сред Съветския съюз и Съединени американски щати е отводът на Сената на Съединени американски щати да ратифицира подписания със Съюз на съветските социалистически републики контракт за ограничение на конкуренцията в стратегическото въоръжение (САЛТ-2). Причината за този отвод става освен нахлуването в Афганистан, само че и откриването на бойна бригада на руските войски в Куба.
Изострянето на връзките сред Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики личи също, и когато американците афишират протест на Олимпийските игри в Москва през 1980 година Четири години по-късно Източният блок отхвърля да участва на игрите в Лос Анджелис.
След нахлуването на Русия в Украйна, УЕФА реши, че финалът на Шампионска лига няма да се организира в Русия . Срещата ще бъде в Париж.
Финалът бе плануван за 28 май на стадиона " Газпром Арена " в Санкт Петербург.
Само няколко дни, преди Съюз на съветските социалистически републики да предприеме дейности в Афганистан, НАТО взема решение да разположи 108 нови ракети „ Пършинг II “ и 464 ракети „ Круз “ в Западна Европа . Разбира се, това не се е инцидентно, а в отговор на разполагането на ново потомство ракети със междинен радиус на деяние в Украйна. Уж се подписват контракти за ограничение на нуклеарното оръжие, а в това време Източният и Западният блок не стопират да се въоръжават и да показват новите си разработки.
Северноатлантическият съюз разпростра спомагателни отбранителни сухопътни и въздушни сили в източната част на Алианса. „ НАТО е в разгара на доста фундаментална промяна “ , която ще отразява „ дълготрайните последствия “ от дейностите на съветския президент Владимир Путин в Украйна, споделя генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Международната организация за военно съдействие работи по проекти за непрекъснато военно наличие по границата си в опит да се бори с бъдеща съветска експанзия.
Русия съумя да опъне като струни интернационалните връзки, употребявайки страха от нуклеарна опасност . Окупирането на АЕЦ Запорожие и АЕЦ „ Чернобил “, подклаждаше страховете от нуклеарна офанзива.
В тези комплицирани времена Финландия , която има 1300-километрова граница с Русия, и Швеция обмислят дали да се причислят към НАТО. Един от най-близките съдружници на съветския президент Владимир Путин предизвести НАТО, че в случай че Швеция и Финландия се причислят към ръководения от Съединени американски щати боен съюз, Русия ще би трябвало да ускори защитата си в района , в това число посредством разполагане на нуклеарни оръжия.
Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, съобщи, че в случай че Швеция и Финландия се причислят към НАТО, Русия ще би трябвало да укрепи своите сухопътни, военноморски и военновъздушни сили в региона на Балтийско море, с цел да възвърне военното равновесие.
Пълната изолираност на Русия се оказа невъзможна
Президентът Владимир Путин сподели, че Русия е подготвена да си сътрудничи с всички сътрудници, които демонстрират подготвеност , и няма да се затваря. " Няма да се изолираме. В днешния свят не е допустимо да изолирате някого напълно, сигурно не и голяма страна като Русия. Ето за какво ще работим с тези наши сътрудници, които желаят да си взаимодействат с нас ", сподели той.
А искащи да си сътрудничат с Русия има . За разлика от 80-те години, когато войната в Афганситан съумя да изстуди връзките сред Съюз на съветските социалистически републики и Китай, през днешния ден нещата стоят по различен метод. Китай разгласи, че е срещу изключването на Русия от срещата на върха на Г-20 поради войната в Украйна. Китай не подлага на критика съветската инвазия и не постанова наказания . Вместо това прикани всички страни да деескалират напрежението и упреква Съединени американски щати, че са ускорили войната, като са подкрепили разширението на Организацията на Северноатлантическия контракт.
Индия се възползва от рестриктивните мерки, наложени от Запада, и поддържа съветската стопанска система, като купи на ниска цена съветски нефт , а в този момент се насочва към въглищата. Вносът на въглища от Русия за Индия през март 2022 година възлиза на 1,04 милиона тона - най-високото равнище от януари 2020 година
Сръбският президент Александър Вучич разгласи, че счита всевъзможни наказания против Русия за " аморални и безсмислени " , поради което страната му не се е включила към антируските ограничаващи ограничения.
Председателят на сръбския парламент Ивица Дачич уточни, че макар натиска от Запада и статута на претендент за Европейски Съюз Сърбия няма да се причисли към антируските наказания, тъй като на карта са заложени държавните ползи на Белград. А повода е, че Сърбия е съвсем изцяло подвластна от съветския газ, който получава на специфична по-ниска цена.
Турция се пробва да поддържа баланс в връзките си с Украйна и Русия в миг на война. На нейна територия се състояха договаряния сред двете страни .
Най-специални и близки се оказаха връзките сред Русия и Беларус , а последната стана известна като страна-съюзник на Москва в нашествието в Украйна. Дни преди Русия да влезе в Украйна Путин се обърна към президента на Беларус Александър Лукашенко с думите: Ще участваме дружно в едно от най-важните събития за военното ни съдействие ". Русия разположи съветски военни в Беларус, а Западът упреква Беларус, че поддържа дейностите на Путин в Украйна. Така Беларус също попадна под обсега на глобите.
" Очевидно е, че напоследък основен отрицателен фактор за стопанската система беше следващият санкционен напън на западните страни ", сподели Путин. Според него те са очаквали финансово-икономическата конюнктура в страната бързо да бъде подкопана, да се провокира суматоха на пазарите, колапс на банковата система и огромен недостиг от артикули по магазините.
" Но към този момент можем да кажем с убеденост, че тази политика по отношение на Русия се провали ", посочи президентът. Освен това, по думите му, глобите не са подминали техните основатели, защото се следи напредък на инфлацията и безработицата, утежняване на икономическата динамичност в Съединени американски щати и европейските страни, спад на виталното ниво на европейците и обезценка на техните спестявания.
Ситуацията в стопанската система на Русия се стабилизира , курсът на рублата се връща към нивата от началото на февруари, възвръщат се запасите от артикули в комерсиалните вериги и нивото на търсенето, означи Путин.
Руската инвазия в Украйна стана причина за най-голямата бежанска рецесия в Европа след Втората международна война и накара западните страни да премислят отбранителната си политика. Близо 5 милиона бежанци са напуснали Украйна за по-малко от два месеца.
Войната в Афганистан провокира същата бежанска рецесия, а последствията се усещат до през днешния ден. Близо 50 години по-късно хората в Афганистан не престават да търсят метод да изоставен страната, с цел да се спасят.
Източник: dariknews.bg
КОМЕНТАРИ