В железниците няма произшествие, при което да липсват поне 3

...
В железниците няма произшествие, при което да липсват поне 3
Коментари Харесай

Експерт: Повече от половината вагони на БДЖ са стари и опасни

В железниците няма произшествие, при което да липсват най-малко 3 нарушавания. Това сподели проф. Симеон Ананиев, който е ръководител на Асоциацията българските железопътни превозвачи и учител във ВТУ пред БНР.

" Това е една постоянна и консервативна система, която разполага с правилници, само че неспазването им води до тези произшествия ".

Като една от значимите предпоставки за катастрофи той дефинира и положението на железопътния състав.

" Нашият е най-старият и неспособен в целия Европейски Съюз. Има условия вагоните да бъдат с негорими облицовки, само че при нас те не са с такива. Липсват автоматизирани системи за сигнализиране и отваряне на порти. Над 50% от преносимия състав сега е рисков. Необходим е мониторинг на всяко едно транспортно средство – на какъв брой години е, какви материали има в него и дава отговор ли на условията. По-добре е да спрем някой трен, в сравнение с да слагаме жителите в заплаха ".

Той моли, без значение от политическата конюнктура и ръководство, да не се сменят хората в железниците и изясни, че е нужна дълготрайна стратегия за развиването им.

Експертът изясни, че работата в железниците е зле платена и с невисок публичен имидж, а това е причина за ниско качество на предлаганата услуга.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР