Учените се опитват да спасят северните бели носорози от изчезване чрез ин витро
В желанието си да избави от изгубване подвида северен бял носорог, международен екип от учени сложи ембрион в тялото на женски южен бял носорог, чиито яйцеклетки са оплодени ин витро.
Изследователите се надяват, че кенийските управляващи ще им разрешат да извлекат яйцеклетки от последните две представителки на северния бял носорог, които не биха могли сами да износят ембрион.
Припомняме ви, че през март предходната година умря последният мъжага от подвида северен бял носорог. Изследователи се надяват, че ще могат да употребяват няколкото замразени проби от спермата на няколко други мъжки, с цел да спасят типа.
" За първи път имаме действителни доказателства, че цялата процедура, създадена само на доктрина, може да е сполучлива ", споделя Томас Хилдебрант от Института по зоология в Лайбниц, който взе участие в интернационалния екип " Биорескю ". Той обаче предизвести, че въпреки и ембрионът да нараства, той е по-малък от предстоящото и още не се е ясно дали ще се вгради в лигавицата на матката и ще продължи да се развива.




