В интервю за БНТ главният прокурар Сотир Цацаров и избрания

...
В интервю за БНТ главният прокурар Сотир Цацаров и избрания
Коментари Харесай

Цацаров и Гешев коментираха решението на Радев за избора на нов главен прокурор

В изявление за Българска национална телевизия основният прокурар Сотир Цацаров и определения за негов правоприемник Иван Гешев разясниха решението на президента по проблема с избора на нов обвинител номер едно. Вчера Румен Радев отхвърли да подпише указа за назначението на Иван Гешев на поста. Според Сотир Цацаров и Иван Гешев президентът Радев е извършил конституционните си отговорности.

Още по тематиката от репортера ни Надежда Василева

Сотир Цацаров и Иван Гешев отхвърлиха да влязат в елементи по претекстовете на президента да не подпише указа. И двамата споделиха, само пред камерата на Българска национална телевизия, че президентът е извършил конституционните си отговорности. Гешев сподели, че не е обезпокоен от претекстовете на президента.

Един от главните причини на президента да не подпише указа е неналичието на състезателност в процедурата за избор на нов основен прокурор, защото има един единствен претендент и това е Иван Гешев.
Сотир Цацаров, основен прокурор: Президентът просто извърши Конституцията. Конституцията, както споделих и на заложени преди този момент въпроси, му дава правото както да подпише декрет, по този начин и да върне кандидатурата. В случая той се възползва от едно от конституционните си пълномощия. Аз мога да разясня претекстовете като правист или жител, само че не е редно да ги разясня предвид на това, че все още съм настоящ основен прокурорИван Гешев: Благодаря на президента, тъй като съблюдава Конституцията и се произнесе в обозрим период. Благодаря и на професионалната общественост на прокурорите и следователите, която стои зад мене при този избор, тъй като този избор е чисто професионален, а не политически. И на последно място мога да кажа, че благодаря на целия Висш правосъден съвет и тези, които гласоподаваха за мен на чуването и тези, които бяха срещу мен, тъй като се организира една открита, транспарантна, обществена процедура при съблюдаване на законовите условия. Процедурата продължава, уповавам се, че Висшия правосъден съвет ще продължи по този метод със съблюдаване на закона и осъществяване на открита и обществена процедура при идващото съвещание, по всяко време то.
Притесняват ли ви претекстовете на президента?
Нищо не ме тормози, какво да ме тормози?
Сотир Цацаров и Иван Гешев пристигнаха в Народното събрание за среща с представители на Венецианската комисия, която е закрита за медиите и продължава и сега.

По-рано през днешния ден в коридорите на Народно събрание представители на разнообразни политически сили разясниха проблема. Според тях партиите не би трябвало да оказват въздействие върху решенията на Висш съдебен съвет.
Корнелия Нинова, ръководител на Българска социалистическа партия: Бих желала да напомня позицията на Българска социалистическа партия, която съм изразила от името на нашата група на 31 юли, преди 3 месеца, тук от трибуната на Народното събрание - че съревнование единствено с един участник не е същинско съревнование, че единственият човек, който можеше да обезпечи същинско съревнование, е министър председателят Борисов, тъй като по закон оферти се вършат или от прокурорите, или от държавното управление. Била съм много остра в това изявление. Казвам, че сме се надявали Борисов да внесе здрав разсъдък и да внесе втора кандидатура. Уви, тежките му зависимости не му разрешиха тази храброст.Красимир Ципов, ГЕРБ: Това е конституционно пълномощие на президента. Оттук насетне процедурата би трябвало да продължи. Всичко е в ръцете на Висш съдебен съвет. Добре е да напомним, че тази промяна се случи с измененията в Конституцията и Закона за правосъдната власт. И точно тези, които стачкуват против избора на новия основен прокурор, бяха в основата на тези оферти. Визирам представители на " Демократична България ".

Защо държавното управление не предложи своя кандидатура - това е законова опция, не е обвързване, не е ангажимент държавното управление. Всички представители на държавното управление - министъра на правораздаването и министър председателят споделиха, че в случай че бяхме упражнили едно такова пълномощие, щяха да зародят доста въпроси. Хамид Хамид, Движение за права и свободи: Политици, народни представители и политически партии не би трябвало да разясняват това произвеждане, тъй като в цялата процедура ние сме отвън нея. Независимата правосъдна система си избира основен прокурор, президентът подписва или не подписва декрет. Къде е ролята на народните представители в тази процедура, с цел да разясня? Отказвам да разясня!Красимир Каракачанов, Оперативна програма: Един от причините, нали, че имало публично противоречие, както имаше противоречие, по този начин имаше и единодушие. Но в края на краищата това е част от прерогативите на президента, по този начин е решил, по този начин е постъпил. Не мисля,че би трябвало да се драматизира ненужно.
Какво следва оттук насетне?

Трябва да бъде планувано съвещание на пленума на Висш съдебен съвет. Ако кандидатурата на Гешев получи 17 и повече гласа, то тогава президентът би трябвало да подпише указа за назначението му. Ако получи по-малко гласове, то тогава би трябвало да започва нова процедура за избор на нов основен прокурор.
 Президентът Румен Радев отхвърли за подпише указа за назначение на Иван Гешев Президентът Румен Радев отхвърли за подпише указа за назначение на Иван Гешев
Вчера президентът Румен Радев отхвърли да подпише указа за назначение на Иван Гешев за основен прокурор. Държавният глава върна кандидатурата във Висшия...
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР