Новите слънчеви технологии: какво очаква слънчевата енергия през 2025 г
В промишлеността неотдавна се следи високо равнище на нововъведения и вложения както от частния бранш, по този начин и от държавните управления. За това, по какъв начин се развиват технологиите, ориентирани към зелената сила, написа ресурсът The Eco Experts.
Нови технологии за слънчеви панели
Соларната промишленост непрестанно се развива, изключително откакто цената на слънчевите панели продължава да пада. Правителствата от ден на ден създават и внедряват слънчева сила в опит да станат по-екологични и да реализират личните си цели за нулеви чисти излъчвания. Много от тези нововъведения обаче са незнайни, като се изключи слънчевите панели. В този материал ще срещнем читателите с тях.
Слънчеви пречистватели на вода
Слънчевите пречистватели на вода са предопределени да създадат небезопасната вода безвредна за пиянство. Днес, съгласно Световната здравна организация, 2 милиарда души пият нечиста вода.
Технологията загрява водата и в процеса нагрява патогените и замърсителите, като ги унищожава. Слънчевите пречистватели на вода към този момент работят по целия свят. Например, система за обезсоляване със слънчева сила е създадена от Масачузетския софтуерен институт (MIT), която може да обезпечи към 7 литра питейна вода на час за всеки квадратен метър слънчева мрежа.
Препоръчителният банкет на вода е 2,7 до 3,7 литра на ден, в това число и вода от храната, която съставлява 20% от общия банкет на течности. Това значи, че приблизително 2,6-2,7 литра ще са задоволителни за човек, което значи, че апаратура от 100 m2 на MIT ще доставя задоволително чиста питейна вода за 2213 души всеки ден. Тази технология към този момент е внедрена в Киунга, Кения от организацията с нестопанска цел GivePower. Системата може да доставя 75 000 литра на ден — задоволително, с цел да утоли жаждата на повече от 28 800 души.
Плаващи слънчеви ферми
Плаващата фотоелектрични системи — това е най-ефективният метод за разширение на слънчевия потенциал, който сега е възпрепятстван от фокуса върху потреблението на земята, който е единствено 29%. Плаващите слънчеви ферми разрешават на множеството страни да употребяват 71% от Земята, която е покрита с вода и е изложена на слънчева светлина.
Такива ферми оказват помощ за икономисване на витално пространство и генерират доста повече сила. Изследванията демонстрират, че плаващите слънчеви ферми генерират електричество с 11% по-ефективно от инсталираните на земята панели, защото водата работи като охлаждаща течност.
Анхуей, в източен Китай, е домът на най-голямата в света плаваща слънчева електроцентрала с потенциал от 150 MW, генерираща задоволително сила за зареждане на повече от 40 000 домове. Регионът също е дом на 78 MW плаваща фотоволтаична плантация.
Европа също видя преимуществата и стартира да влага в такива ферми. Най-голямата европейска мрежа с потенциал от 27,4 MW се намира в Бомхофсплайс, Холандия.
Слънчева „ кожа “
Слънчевата “кож “ (Solar Skin) — това е еластичен, транспарантен материал, който е доста тъничък, само че дейно създава електрически ток, когато е изложен на слънчева светлина. Технологията има редица преимущества и дефекти.
Плюсове:
Със Solar Skin можете да спестите 30-50% от сметките си за сила, като в същото време запазите истинския дизайн на покрива или даже образно го подобрите. Solar Skin е съчетаем с всеки слънчев модул на пазара, елиминирайки рестриктивните мерки за закупуване единствено на избрана марка или модел. Технологията може да усили дълготрайността на слънчевите панели. Филмовият пласт също защищава главните масиви от UV разяждане и химическо разграждане.Минуси:
Естествено, спомагателният корпус за слънчевите панели значи спомагателни разноски. Този минус може да е нищожен за притежателите на жилища, които желаят да станат екологични, само че не са удовлетворени от типа на обичайните слънчеви панели. Има опция Solar Skin да повлияе отрицателно върху успеваемостта на слънчевите панели.Носими слънчеви панели
Соларният текстил съставлява слънчеви кафези, интегрирани в тъканта, което разрешава на потребителите да употребяват слънчевата сила посредством облекла или аксесоари.
Такъв текстил може да се употребява в доста промишлености, в това число туризъм, опазване на здравето и мода. Носимите слънчеви панели могат да зареждат портативни устройства като медицински устройства и датчици.
Изследователи от университета Нотингам Трент създадоха слънчеви кафези с размери 3 мм х 1,5 мм, които могат да бъдат вградени в прежда и по-късно превърнати в облекла. 200-те кафези могат да произведат до 80 миливата, което е помогнало за зареждането на Fitbit по време на тестванията. Разработчиците споделиха, че дрехата, преплетена с 2000 носими слънчеви кафези, може да зарежда смарт телефон. Елементите също са покрити с водоустойчива смола, тъй че да устоят на пране в пералня.
Слънчеви самолети
Самолетите, захранвани със слънчева сила, могат да бъдат самолети или дирижабли и да употребяват или батерия, или водород за запазване на генерираната от слънчевите панели сила. Това разрешава на самолета да употребява силата през нощта.
Solar Impulse стана първият аероплан със слънчева сила, който лети към света през 2015–2016 година Той прелетя от Абу Даби до Индия, Мианмар, Китай, Япония, Съединените щати и назад до Европа и Абу Даби — това е доста достижение за слънчевите самолети.
През 2023 година аероплан със слънчева сила приключи сполучливо първия си полет на огромна надморска височина в стратосферата. Phasa-35 има обсег на крилете на аероплан и е предопределен за разследващи и информационни приложения и е създаден от Prismatic. Полетът продължи 24 часа и излетя от Spaceport America в Ню Мексико. Размахът на крилете на самолета е 35 м. Това не е първият опит за тестови полети. През февруари 2020 година самолетът приключи сполучливо първия си полет на полигона на австралийските Военновъздушни сили.
Двустранни слънчеви панели
Двустранният безоблачен панел генерира електричество от предната и задната повърхнина и нормално се прави с транспарантни задни листове, които разрешават на светлината да минава. Понякога се вършат и с рамки, които се отварят откъм гърба. Те преобразуват слънчевата светлина в електричество, употребявайки фотоволтаичния резултат, само че всяка страна има собствен личен развой. Предната част на слънчевия панел употребява слънчеви кафези за попиване на светлината и генериране на електрически ток, до момента в който задната част генерира електричество от светлината, отразена от друга повърхнина, като покрив.
Енергията, която двустранните слънчеви панели генерират, зависи от техния размер и къде и по какъв начин са конфигурирани. Времето също играе роля, както и местоположението, интензивността и посоката на слънчевата светлина, времето на годината, успеваемостта и качеството на панелите.
Тандемни слънчеви панели
Учените от Oxford PV са постигнали 28% успеваемост в 1 cm2 перовскит/силициева клетка, което е към 40-56% по-добро от общоприетата успеваемост на слънчевата промишленост от 18-20%.
Някои усъвършенствани наземни слънчеви панели също се внедряват в публичните зони, наречени „ слънчеви дървета “. Те генерират и съхраняват чиста сила от слънцето, само че са скъпа инвестиция, струваща към £62 000 за структура.
Синтетични кварцови кристали
Захранваното от слънчева сила устройство доближи температури над 1000°C, което поражда очаквания, че производството въз основата на изкопаеми горива може скоро да завърши.
Новата идея употребява синтетични кварцови кристали за „ хващане “ на слънчевата сила при високи температури за произвеждане на разнообразни материали, употребявайки чиста сила. Тези материали включват стъкло, стомана и керамика, които изискват температури над 1000°C и съставляват съвсем една четвърт от международното ползване на сила.
Устройството е основано посредством прикрепване на кварцови кристали към непрогледен силициев диск и употребява резултата на топлинния капан за потреблението на слънчевата светлина с висока успеваемост, което е нещо невиждано до момента.
Какво е бъдещето на слънчевата сила
Слънчевата сила евентуално ще заеме по-голям дял от пазара на възобновимата сила в миг, когато известността на изкопаемите горива понижава в доста разрастващи се страни. И наподобява, че това ще бъде ключът към обезпечаването на чиста питейна вода на милиардите хора, които нямат такава.
Тъй като заплахите от изменението на климата стават все по-очевидни и зависимостта от източници на замърсяващи горива става неуправляема, страните се обръщат към слънчевата сила, с цел да реализиран енергийна самостоятелност и зелено бъдеще.
И това е отлично, тъй като скоковете напред в зелената сила оказват помощ на всички нас. Съвсем неотдавна беше оповестено, че възобновимата сила е надхвърлила 30% от международните доставки на електрическа енергия, заключава медията.