Цветелина Пенкова: „Европа и България могат да са лидери в ядрената енергия“
В Европейския парламент се организира основна полемика, отдадена на построяването на самостоятелна европейска верига за доставки на нуклеарни технологии. Домакин на събитието беше българският евродепутат Цветелина Пенкова, заместник-председател на Комисията по промишленост, проучвания и енергетика (ITRE) и заместник-председател на Групата за поддръжка на нуклеарната енергетика в Екологичен потенциал, която посрещна представители на водещи европейски компании в бранша и на институциите на Европейски Съюз.
Събитието беше съчетано с годишната среща на БУЛАТОМ с българските евродепутати, на която беше разисквано бъдещото развиване на нуклеарната енергетика в България. На нея участваха трима основни представители на БУЛАТОМ: господин Богомил Манчев - ръководителя на управителния съвет, господин Станислав Георгиев - изпълнителен секретар и господин Петър Манчев - член на управителния съвет.
Манчев показа: " България би трябвало да построи 4 нови нуклеарни реактора, с цел да резервира стабилността на енергийната ни система. Имаме потребност от базова сила, която да покрие към 25% от потреблението ни, с цел да не изпадаме в ненужни рискови обстановки. Площадката в Белене е стратегически актив на страната и разрешава разрастване на план с разнообразни реализатори. " Също по този начин той прикани: " България би трябвало да актуализира своя проект за развиване на енергетика и да го удължи до 2060 година, с цел да може в него да залегне строителството на новите нуклеарни мощности. "
Пенкова открои нуклеарната сила като стратегически значим детайл от енергийната и индустриалната непоклатимост на Европа. В изявлението си тя акцентира, че „ нуклеарната енергетика е сериозно значима за реализиране на уравновесен енергиен микс и дълготрайно ниски цени на електрическата енергия “. По думите ѝ, Европейският съюз не може да си разреши да изключва каквато и да е чиста технология, тъй като европейската промишленост има потребност от евтина сила, с цел да бъде конкурентноспособна на световните пазари.
Като един от дейните гласове в поддръжка на нуклеарната енергетика в Европейския парламент, Пенкова напомни значими достижения от последните години: признаването на нуклеарната сила за зелена в Делегирания акт за Европейската таксономия, дефинирането ѝ като стратегическа технология в Регламента за нулеви чисти излъчвания (Net-Zero Industry Act) – самодейност, за която тя инициира политическа поддръжка още в предходния парламентарен мандат.
В рамките на полемиката Пенкова очерта основните провокации пред бранша – потребността от създаване на вътрешна индустриална верига за доставки, обезпечаване на вложения в нововъведения и развиване на експерти за ядрено-енергийния бранш „ Лидерството не се наследява – то се построява. Ако желаеме Европа да бъде водеща мощ в нуклеарните технологии, би трябвало да действаме в този момент – с увереност, съгласуваност и визия “, съобщи Пенкова.
Цветелина Пенкова акцентира и ролята на България в развиването на ядрено-енергийния бранш в Европейски Съюз. Тя уточни, че страната разполага с опит, построена инфраструктура, висококвалифицирани експерти и амбициозни планове и е подготвена да бъде деен сътрудник в нуклеарното възобновление на Европа. „ България има какво да даде – както като познание, по този начин и като визия. Имаме опита си от АЕЦ „ Козлодуй “, готовата площадка за АЕЦ “Белене “ и наличното съоръжение, което остана в България с помощта на напъните на Българска социалистическа партия. Вярвам, че страната ни може да бъде мотор на европейския нуклеарен капацитет “, акцентира Пенкова.
Събитието събра на едно място представители на водещи нуклеарни компании и организации – измежду тях БУЛАТОМ, Électricité de France (EDF), Fortum, Orano, Urenco, както и представители на Европейската комисия от генералните дирекции енергетика, проучвания и вътрешен пазар. В дебата взе участие и евродепутатът Кристоф Грюдлер, ръководител на Групата за поддръжка на нуклеарната енергетика, който показа визията си за политическата поддръжка в сегашния мандат и нуждата от реален, прагматичен и научно аргументиран метод към нуклеарната сила.
„ Бъдещето на нуклеарната енергетика в Европа не е обезпечено – то би трябвало да бъде направено. С верни старания, политическа воля и мощни партньорства сред обществения и частния бранш, можем да сложим началото на нова глава за Европа – като водач в чистата, сигурна и евтина сила “ , съобщи Пенкова в умозаключение.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал: https://www.socialistsanddemocrats.eu/




