В деня, в който Манчестър Юнайтед привлече Алексис Санчес, сделката

...
В деня, в който Манчестър Юнайтед привлече Алексис Санчес, сделката
Коментари Харесай

Ще прощаваш, Оле, но най-добре не обещавай неизпълнимото!

В деня, в който Манчестър Юнайтед притегли Алексис Санчес, договорката изглеждаше изумителна. Същото важи и за деня с оповестяването на Радамел Фалкао – всички са щастливи, всички са извънредно въодушевени от идното. Ерик Байи – той ще е същинско страшилище в Премиър Лийг. Анхел Ди Мария – той ще раздира всяка отбрана с дриблите и подаванията си. И никой няма да има късмет против полузащита, патрулирана от Фред.

Това е казусът при прехвърлянията: че не са точна просвета. Затова, когато Оле Гунар Солскяер се кълне да похарчи парите на Манчестър Юнайтед умно и ефикасно това лято, е най-добре да бъде посъветван да дава единствено обещания, които е в положение да извърши.

Да пуска младоците, да залага на стила на игра „ Юнайтед”, да се играе с усмивка по най-добре представящия клуба метод – тези неща може и да звучат като клишета, но са и постижими цели. Да се играе на пазара обаче е нещо напълно друго. Няма управител на „ алените дяволи”, който да е тръгнал да пазари с концепцията да похабява парите им. Няма техен управител, който да не е считал своите покупки за добра концепция във времето на случването им.



Мислите ли, че Жозе Моуриню си е представял по какъв начин връзките му с Пол Погба завършват с преден конфликт? Мислите ли, че на Луис ван Хаал в миналото даже му е хрумвало, че няма да може да реализира големия капацитет на Мемфис Депай? Ами Алексис Санчес?

Когато чилиецът дойде на „ Олд Трафърд” доскоро повече от година, това изглеждаше извънреден удар – цел на Джосеп Гуардиола, отмъкната тъкмо под носа му. А през днешния ден Санчес наподобява единственият от състава, който Солскяер се е отказал да съживява за футбола, и най-големият му принос е разбиването на йерархията в заплатите: в този момент при всички договаряния за контракт играчите изискват най-малко близки до неговите 500 000 паунда седмично предвид на нищожните му индикатори на терена.

И ето къде е измамността на пазара. Преди много скъпи единици, най-много Погба, да стартират да демонстрират качествата си под управлението на Солскяер, се смяташе, че трансферните провали на Юнайтед са поставили завършек на фиксацията на клуба към целите суперзвезди. Тези като Погба, Санчес и Фред в действителност скапаха усета в устата на всички.



Солскяер от самото си идване твърди, че клубът не би трябвало да залага безусловно на огромни имена в селекцията си, но пестеливостта не се равнява безусловно на мъдрост или триумф. Спомняте ли си Матс Молер Деели, Йо Инге Бергет, Магнус Волф Еикрем или Кала? Е, норвежкият ментор сигурно си ги спомня. Защото притегли всеки един от тях в януарския трансферен прозорец на 2014 година, до момента в който беше отпред на Кардиф. „ Солскяер изигра основна роля в привличането на топ експерти, които имат опита и волята да окажат мигновен ефект”, сподели тогава изпълнителният шеф на уелския клуб Саймън Лим.

Какво се случи след това ли? Кардиф изпадна, норвежецът напусна, а болшинството от гореизброените попълнения също си бяха отпътували до идващия януари. От доведените от Солскяер седем играчи единствено Фабио и Кенуайн Джоунс изкараха цялостен сезон в клуба. Когато уелско издание изреди 25-те най-лоши попълнения в историята на Кардиф, цели 12% от тях бяха привлечени от Солскяер – не е зле за управител с едвам 30 мача отпред на тима.





Във вторник вечерта норвежецът изведе за повторно като непрекъснат управител Юнайтед на стадиона на един клуб, който изнесе урок на противника и на терена, и отвън него, като в последните две години обработва пазара, както Паганини е работел с цигулката. Уулвърхамптън напипа ваксата, и то в огромна степен поради изковаването на връзки с един авторитетен сътрудник, работещ от близко със старши треньора.

Солскяер, в контрастност, има до себе си Ед Уудуърд – човек, на който всички гледаха като на най-лошия договарящ в страната, до момента в който Дейвид Дейвис не се зае с Брекзит.

В отбрана на Уудуърд би трябвало да се каже, че в случай че Фред и Санчес бяха оправдали високите упования (и цена), него щяха да сочат като гения, изкопчил двама асове от ръцете на Манчестър Сити против всички залози. Вместо това в този момент му се присмиват, задето е привлякъл най-скъпите запаси в света. Сърцето на Уудуърд ще да е подскочило до гърлото от радостно неспокойствие, когато Солскяер даде обещание да го отърве от тази висока отговорност.



И все обещания, обещания. Норвежецът може и да съчета (поне досега) завладяващ сексапил с впечатляващи резултати, но не може да подсигурява и че покупките му ще полетят нависоко. Никой управител не може, в случай че ще и да се споделя Алекс Фъргюсън. Та какъв брой вратари докара той, преди да уцели с Едвин ван дер Сар?

Урокът от историята е явен: завоюва огромни титли и ще ти разрешат няколко трансферни гафа. Е, може би не чак колкото имаше Солскяер в Кардиф, само че никой не е съвършен.
Мартин Самюъл, „ Дейли Мейл” Премиър лийг 33 кръг, вторник 2 април  Уулвърхамптън 2:1краен резулат  Манчестър Юнайтед
Източник: sportal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР