В Деня на музеите, кметът инж. Добромир Добрев посети Историческия

...
В Деня на музеите, кметът инж. Добромир Добрев посети Историческия
Коментари Харесай

Обновиха зала “Археология” на Историческия музей в Горна Оряховица

В Деня на музеите, кметът инж. Добромир Добрев посети Историческия музей в Горна Оряховица.

Градиначалникът бе посрещнат от шефа Пламен Мадемов, който сподели обновената след ремонта зала „ Археология “. Тя се реновира с помощта на извоюван от горнооряховския Исторически музей план към Министерство на културата и следва да бъде открита в средата на юни. Тогава ще започва и обичайната самодейност „ Семейни съботи в музея ”.

Всяка година на 18 май се отбелязва Международният ден на музеите. Решението за това е взето по време на съвещанието на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите (International Council of Museums/ICOM ), извършена в Москва през 1977 година Празникът се отбелязва в 150 страни по света. “Mouseion” в древността било мястото (храм), което е отдадено на музите – покровителки на изкуствата в гръцката митология.

В модерната си форма музеят поражда като самостоятелна сбирка от куриозни предмети на аристократи през Ренесанса. Националната страна трансформира музеите в стожер на своята културна еднаквост. Днес, когато светът е движен от глобализацията, музеят към този момент е институция с доста задания. В музея се събират, пазят и излагат предмети, облици и текстове, свързани с избрана ера или сфера от човешкия живот.

Наред с обичайните музеи, излагащи картини, исторически или археологически монументи, съществуват и музеи на съвсем всичко: музей на превоза, музей на виното, музей на детството и така нататък От една страна има блян да се показа историческата истина, а от друга – подборът на изложенитe експонати съдържа значими модерни послания.

Но най-общо казано музеят е институцията на паметта и идентичността. От 2003 година ИКОМ разгласи 18 май и за Ден на приятелите на музеите. Целта на празника е да се притегли вниманието на обществеността към мястото и смисъла на музеите в живота на всеки човек и на цялото обществото. Според Устава на ИКОМ, признат през 2001 година, музеят е непрекъсната институция с идеална цел, в работа на обществото и неговото развиване, отворена за публиката и занимаваща се с проучвания, които се отнасят до материалните свидетелства за индивида и околната среда.

В този документ се акцентира, че „ Музеите са значимо средство за културен продан, обогатяване на културите и развиване на взаимното съгласие, съдействие и мир сред народите “!

Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР