В Дания големи черни тръби са на път да бъдат

...
В Дания големи черни тръби са на път да бъдат
Коментари Харесай

Европа увеличава усилията си за отказ от руския газ

В Дания огромни черни тръби са на път да бъдат заровени в кален ров, защото строителството на газопровод от Норвегия до Полша се възобновява след нахлуването на Русия в Украйна.

От проектите за терминали за полутечен природен газ в Северна Германия, Финландия и Франция до евентуални нови направления през Испания и Средиземноморието, Европа се стреми да се отърве от зависимостта си от съветския газ, макар че съгласно специалистите осъществяването на тази задача ще отнеме години.

Миналия месец в Миделфарт, централна Дания, беше обновена работата по плана „ Baltic Pipe “ - планувана 900-километрова връзка, предопределена главно да помогне на Полша да понижи зависимостта си от съветския природен газ.

" Разбира се, задачата е газът да постъпва и в датската система, само че най-много да се помогне на газовите системи на нашите положителни съседи и на нашите положителни другари от Полша ", съобщи на британски език пред Агенция Франс Прес Сорен Юл Ларсен, началник на плана в датския оператор на енергийна инфраструктура Energinet.

Само седмица след нахлуването в Украйна датският орган по околната среда, който имаше опасения по отношение на въздействието на плана върху локалните популации от мишки и прилепи, издаде позволение за продължение на строителството след деветмесечно прекъсване.

" Газопроводът беше спрян заради липса на позволения, свързани със отбраната на природата и редките типове ", споделя пред Агенция Франс Прес Трине Вилумсен Берлинг, откривател в Датския институт за интернационалните проучвания. " Очаквахме, че скоро ще бъде утвърден, само че несъмнено, войната направи въпроса по-належащ ", сподели Вилумсен.

Замислено преди съвсем 20 години, строителството на отчасти потопения водопровод стартира през 2018 година Сега се чака той да стартира да действа през октомври, преди да влезе в цялостна употреба на 1 януари 2023 година

С годишен потенциал за транспорт на 10 милиарда куб. м газ газопроводът би трябвало да покрива към 50% от потреблението на Полша, която преди три години разгласи, че ще приключи контракта си с съветския колос " Газпром " през 2022 година Макар това да е добра вест за Полша, тя може да значи проблеми за други европейски страни, които се стремят да се освободят от съветския газ. Норвегия, вторият по величина снабдител на газ в Европа след Русия, доставя с цялостен потенциал, тъй че повече газ за Полша значи по-малко за останалата част от континента.

" Този план ще помогне на Полша, само че може да докара до по-малък експорт на норвежки газ за Обединеното кралство и Германия ", споделя пред Агенция Франс Прес Зонгцян Луо, специалист в изследователската компания Rystad Energy.

Освен това доста дълготрайни контракти сред Русия и европейските снабдители са годни за още 10 до 15 години, означи той.

Въпреки че Европейският съюз се опълчи на апелите за незабавна възбрана на съветския газ, той разгласи проекти за понижаване на вноса с две трети през тази година и цялостното му унищожаване преди края на десетилетието.

Тъй като Норвегия е с цялостен потенциал, нидерландските и английските залежи са в крах, а съветският газ е разгласен за нежелателен, Европа търси газ от по-далечни страни, в това число полутечен природен газ (LNG), превозен с кораби от Съединени американски щати, Катар и Африка. Но този импорт изисква построяването на огромни терминали за полутечен природен газ или най-малкото закупуването на по този начин наречените плаващи уреди за предпазване и регазификация (FSRU).

Тъй като стартирането в употреба на съветския газопровод " Северен поток-2 " беше спряно, Германия незабавно възобнови три плана за терминали за полутечен природен газ, които преди този момент бяха считани за нископриоритетни. Очаква се един от тях да бъде приключен през зимата на 2023-24 година, само че другите два - не по-рано от 2026 година

Миналата седмица Финландия и Естония оповестиха план за наемане на транспортен съд за терминал за импорт. Естония и другите две балтийски страни обявиха, че са спрели вноса на съветски газ от 1 април.

В Южна Европа Испания и Португалия укрепват различен маршрут за доставки, с цел да оказват помощ на Европа да се откаже от съветския газ. За тази цел най-голямото португалско пристанище Синеш възнамерява да удвои потенциала на своя газов терминал за по-малко от две години. Испания, която е обвързвана с Алжир посредством водопровод и разполага с големи терминали за полутечен природен газ, би могла да обезпечи различен вид за доставки за Европа, само че това ще изисква обилни старания за възстановяване на връзките с останалата част от Европейски Съюз, изключително през Франция.

Друг вид, който се преглежда, е да се свърже Европа с газ от Източното Средиземноморие, където през последните 20 години бяха открити огромни ресурси край Израел и Кипър. 
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР