В четвъртък времето в страната ще се задържи предимно облачно

...
В четвъртък времето в страната ще се задържи предимно облачно
Коментари Харесай

Код за опасно време в половин България. До кога? -

В четвъртък времето в страната ще се задържи най-вече облачно с превалявания от дъжд, по-значителни по количество тук-там в Югозападна България, както и в крайните южни региони на Източните Родопи. През деня облачността краткотрайно ще понижава и преваляванията ще стопират. Вятърът в котловините и низините краткотрайно ще стихва и там преди обяд ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. В Южна и Източна България ще остане от юг-югозапад, ще е сдържан, в югоизточните региони и северно от планините - мощен и стремителен.

Жълт код за евентуално рисково време и мощен вятър е разгласен в половин България от синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Той е в действие за областите: Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Шумен, Разград, Търговище, Русе, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Враца, Монтана, София област и София град.

Минималните температури ще бъдат в необятни граници - сред 5° и 10° в по-голямата част от страната до към 13°-15° в югоизточните региони. Максималните температури ще са най-вече сред 10° и 15°, в Южна България и местата чувствителни на южния вятър до към 20°-22°. В София минималната температура ще бъде към 7°, а оптималната - към 18°.

В планините ще бъде облачно с превалявания от дъжд, по-значителни по количество в масивите в Югозападна Българи и в централните и източните региони от Стара планина. Над 2000-2200 метра дъждът ще минава в сняг. Ще продължи да духа мощен, по високите върхове и открити елементи и плевел югозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде към 12°, на 2000 метра - към 6°.

По Черноморието ще бъде най-вече облачно, с валежи от дъжд основно сутринта, а денем ще се задържи съвсем без превалявания. Ще духа сдържан до мощен и стремителен вятър от югозапад, по южното крайбрежие. Максималните температури ще бъдат от 15°-16° по Северното Черноморие до 21-22° на юг. Температурата на морската вода е 15°-16°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.

В петък и събота времето ще остане много динамично. Температурите ще са в необятни граници, минималните ще са от 6°-7° в северозападните региони до 15°-16° в югоизточните, а оптималните от 10°-12° тук-там в Западна България до 20°-22° в Източна. Ще има по-значителни краткотрайни разкъсвания и понижения на облачността. Валежите ще са по-малко като количество и на по-малко места, основно в западните региони и в Рило-Родопската област. В Източна България вятърът ще остане сдържан, краткотрайно мощен, с южна компонента; в котловините в Западна България ще е слаб, краткотрайно ще стихва; там ще бъде мъгливо или с ниска облачност.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР