В Бургас откриха нов Център в подкрепа на бежанци. В

...
В Бургас откриха нов Център в подкрепа на бежанци. В
Коментари Харесай

Не искам да съм бежанец тук, а да се чувствам човек: В Бургас откриха нов бежански център

В Бургас откриха нов Център в поддръжка на бежанци. В него работят обществени служащи, психолози, терапевти и адвокати, които спомагат за по-лесната интеграция на задграничните жители, които са избрали България за собствен нов дом.



Татяна е от украинския град Мариупол. Заради войната напуща родината си в търсене на по-добър живот. От 2 месеца живее в Бургас с двете си дребни деца. За късия си престой съумява да откри работа по специалността като рехабилитатор.



“Аз към този момент дойдох тук и желая да не бъда емигрант, а да се усещам като човек. Затова в началото е значимо да се търси работа, курсове за проучване на езика и по този начин човек да си стъпи на крайници ", споделя Татяна Бодрева.

Среща обаче компликации при записването на децата в детска градина и търси помощ в новооткрития център за поддръжка на бежанци. Освен Татяна още към 600 души посещават центъра в Бургас. В него работят 13 експерти, които са украински жители, живеещи непрекъснато у нас.



“Идват при нас да получат някакви консултационни услуги, помощ от правист. Идват при нас да попитат за някакви въпроси, свързани със обществено подкрепяне, по какъв начин да получат някаква обществена помощ или да се запишат при персонален доктор ”, споделя Мая Моисенко, координатор в Центъра за поддръжка на бежанци-Бургас.

Заради езиковата преграда намирането на работа също е затруднение за украинските бежанци. Затова в центъра организират безвъзмездни курсове по български език.

“40% намират работа, 60%-не. За тях е значимо да знаят езика. Проведохме равнища А1 и А2 и чакаме да проведем курс в Бургас, както за деца, по този начин и за възрастни. Има огромно питане на по-високо равнище, т. е. примерно В1 ”, сподели Мая Моисенко, координатор в Центъра за поддръжка на бежанци-Бургас.

Центърът за бежанци в Бургас оказва поддръжка и на бежанци от Русия, Сирия и Афганистан. Изграждането му се финансира от Върховния комисариат на Организация на обединените нации за бежанците в партньорство с БЧК.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР