В Америка всичко е по-голямо – порциите храна, напитките, хотелските

...
В Америка всичко е по-голямо – порциите храна, напитките, хотелските
Коментари Харесай

XXL производство: Защо колите в САЩ са толкова големи?

В Америка всичко е по-голямо – порциите храна, напитките, хотелските стаи, дистанциите, къщите, дори и хората. Последното евентуално има връзка с първото. Различни изследвания сочат, че междинното тегло в Съединени американски щати е с 10-15 кг повече от това в Европа.

На този декор не е учудващо, че и американските коли са много по-големи от тези в други страни. Има пояснение за това – и повода не е единствено в евтиното гориво, написа PopularScience.

В Съединени американски щати гигантските пикапи и джипове са нормална панорама. Тези машини са по-мощни и надлежно замърсяват повече околната среда. Според американската организация за запазване на околната среда (EPA) сред 2008 година и 2023 година въглеродният отпечатък на колите се е нараснал с 6%, достигайки исторически връх.

За това има доста аргументи. И една от тях е пазарът. Както споделя Джеймс Дженкинс, началник на отдела за продуктово позициониране в клона на Honda в Съединени американски щати:

„ Американците обичат да имат повече пространство в колите си. И ние им осигуряваме това. По-големите коли като Accord да вземем за пример са по-удобни за по-продължително шофиране. Разстоянието сред осите им е по-голямо. Това дава отговор на навиците за шофиране в Съединени американски щати. “

Две са главните аргументи колите в Америка да са толкоз огромни, споделя Ед Ким, началник на отдела за маркетингови изследвания в AutoPacific, консултантска компания, която работи с автомобилния бранш от над 30 години. Първата, несъмнено, е цената на горивото.

„ Американците доста обичаме да се оплакваме, само че истината е, че горивата се таксуват доста по-малко, в сравнение с в други страни “, споделя той.

Така че формулата е елементарна – евтиното гориво води до по-лесното шофиране на огромни, мощни и харчещи коли. През предишното лято галон бензин в Съединени американски щати е коствал 3.75 $, т.е 6.80 лева за 3.7 литра. За съпоставяне същото количество във Англия е 6.98 $, в Сингапур – 7.64 $, а в Хонг Конг – цели 12.16 $.

Но горивото не е единствената причина. Влияние оказват и пътищата. В Съединени американски щати габаритите са много по-мащабни. И улици, и автомагистрали са проектирани по този начин, че по тях да могат да минават огромни транспортни средства. Местата за паркиране също са по-големи. Това, което в Европа се назовава тясна квартална улица, в Америка е алея.

И като стана въпрос за Стария континент, ето още една причина за разликата със Съединени американски щати. Европа се развива епохи наред преди Америка да бъде открита. Тук градовете са строени за напредване пеш или с конски коли. Затова, в случай че през днешния ден се опитате да минете през улица в центъра на някой европейски град с джип, може да останете без огледала. Ето за какво в страни като Италия, Франция и Испания дребните коли са високо ценени.

В наши дни, когато автоиндустрията се пробва да създава икономични, хибридни и електрически разновидности, мощността и размерът на автомобила имат по-голямо значение отвсякога. Според Дженкинс светът е достигнал до стадия, в който „ можем да получим по-големи артикули с по-малко влияние върху околната среда “. Това се регистрира и от отчетите на EPA, която предвижда, че отделянето на въглерод от колите с нови технологии ще продължи да спада.

И откакто бяха изброени горивото, пътищата и желанията на клиентите, идва и другата съществена причина – сигурността. Мнозина американци са уверени, че по-големият автомобил е по-сигурен и при възможна злополука възможностите за оцеляване са много по-добри. Това не е лишено от съображение.

Според американския Застрахователен институт за пътна сигурност по-голямото и тежко транспортно средство постоянно е по-сигурно при конфликт. Най-малкото тъй като зоната сред предната ризница и купето всмуква доста повече сила при положение на удар. Иначе казано – и огромната колата ще се смачка, само че не колкото дребната. Освен това вероятността по-тежкото МПС да продължи да се движи след конфликт е по-голяма. Т.е. това в допълнение би понижило вредите.

„ Големите транспортни средства не са толкоз рискови, колкото дребните. Колите с по-малко тегло постоянно ще са в по-неизгодна позиция при конфликт с по-тежки “, споделят от института.

И по този начин кръгът се затваря – защото множеството американци търсят по-големи коли, производителите им ги оферират като усилват размерите им от ден на ден. Това е изключително ясно изразено отвън огромните градове. Все отново има и компании като Telo, производител на дребни електрически транспортни средства. Те са се концентирали върху пазарната ниша в градовете. Но въпреки че такава съществува, Съединени американски щати си остават страната с великански пикапи.
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР