В Австралия влезе в сила правилото за правото на прекъсване на връзката“,

...
В Австралия влезе в сила правилото за правото на прекъсване на връзката“,
Коментари Харесай

В Австралия може да игнорирате работодателя си извън работното време

В Австралия влезе в действие правилото за „ правото на спиране на връзката “, което облекчава хората, които се усещат принудени да одобряват позвънявания или да четат известия от работодатели, откакто са завършили работния си ден.

Новият закон разрешава на чиновниците да пренебрегват известията след края на работното време, в случай че решат да го създадат, без да се опасяват, че ще бъдат осъдени от шефовете си.

Според изследване, оповестено предходната година, австралийците са работили приблизително 281 часа неплатен извънреден труд годишно, съобщи БГНЕС.

Повече от 20 страни, основно в Европа и Латинска Америка, имат сходни правила.

Законът не не разрешава на работодателите да се свързват с служащите след края на работното време. Вместо това той дава право на чиновниците да не дават отговор, в случай че отводът им не се смята за безпочвен.

Съгласно разпоредбите работодателите и служащите би трябвало да се пробват да позволяват разногласията между тях. Ако не съумеят да намерят решение, австралийската Комисия за обективен труд (FWC) може да се намеси. Тя може да подреди на работодателя да спре да се свързва с служащия след края на работното време. Ако реши, че отводът на служителя да отговори е безпочвен, тя може да му подреди да отговори.

Неизпълнението на заповедите на FWC може да докара до глоби в размер до 19 000 австралийски $ (12 897 щатски долара; 9 762 английски лири) за чиновник или до 94 000 австралийски $ за компания.

Организациите, представляващи служащите, приветстваха тази стъпка.

Той „ ще даде опция на служащите да отхвърлят голословни контакти в извънработно време и ще разреши по-добър баланс сред професионалния и персоналния живот “, съобщи Австралийският съвет на профсъюзите.

Експерт по работните места съобщи пред Би Би Си Нюз, че новите правила ще оказват помощ и на работодателите.

„ Всяка организация, в която личният състав почива по-добре и има по-добър баланс сред професионалния и персоналния живот, ще има личен състав, който по-рядко употребява болнични и по-рядко напуща организацията “, сподели Джон Хопкинс от Технологичния университет Суинбърн.

„ Всичко, което е от изгода за служителя, е от изгода и за работодателя. “

Служителите обаче реагираха смесено на новия закон.

„ Смятам, че в действителност е доста значимо да имаме такива закони “, споделя пред Ройтерс Рейчъл Абделнур, служителка в рекламната промишленост.

„ Прекарваме толкоз доста време, свързани с телефоните си, с имейлите си по през целия ден, и мисля, че така и така е доста мъчно да се изключим.

Други обаче не считат, че новите правила ще имат огромно значение за тях.

„ Мисля, че това е отлична концепция. Надявам се да се утвърди. В интерес на истината обаче се колебая, че ще се наложи в нашия отрасъл “, споделя Дейвид Бренън, служащ във финансовата сфера.

„ Ние сме добре платени, от нас се чака да реализираме резултати и считаме, че би трябвало да ги реализираме 24 часа в денонощието. “ 
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР