Увеличение на простите такси по делата, предлага Висшият съдебен съвет

...
Увеличение на простите такси по делата, предлага Висшият съдебен съвет
Коментари Харесай

Вдигат таксите по делата и исковите молби – ни да се разведеш, ни да осъдиш съседа

Увеличение на простите такси по делата, предлага Висшият правосъден съвет на държавното управление, като залага и създаването на методика, която ясно да дефинира въз основа на кои разноски се образуват те. Нещо повече – Висш съдебен съвет желае в закона да се планува, че простите такси, събирани от съдилищата, се актуализират минимум един път на 5 години, оповестява lex.bg.

Дали те ще станат факт зависи от Министерския съвет, който приема двете цени, а и има законодателна самодейност и може да внесе предложенията за промени в законите в Народното събрание.

" С препоръчаните промени се цели актуализиране на размерите на простите такси, събирани от органите на правосъдната власт и привеждането им в сходство с икономическите условия в страната и с разноските, нужни за осъществяване на услугата или за даване на правото “, стимулират се от Висш съдебен съвет.

За тъжби, по които се образуват наказателни каузи от частен темперамент, се предлага таксата да нарасне от 12 лева на 14 лева. За частни тъжби по наказателни каузи от частен темперамент сега се дължат 5 лева, а Висш съдебен съвет предлага таксата да стане 6 лева Също с лев е и заложеното нарастване по молби за реабилитация, по които сега се заплащат 6 лева

С 10 лева се предлага да се усили минималната такса за искова молба. Както е известно таксата е 4% от цената на желае, само че Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по Граждански процесуален кодекс, показва, че се заплащат минимум 50 лева Сега Висш съдебен съвет предлага да са 60 лева Същата е и препоръчаната минимална такса за гражданския иск в наказателния развой.

За делата по Закона за отговорността на страната и общините за вреди съгласно Висш съдебен съвет таксата за жители, еднолични търговци и юридически лица с нестопанска цел би трябвало да стане 12 лева (сега 10 лева.), а за останалите юридически лица – 30 лева (сега 25 лева.). По неоценяем иск да се събира такса до 90 лева (сега 80 лева.), само че не по-малко от 35 лева (сега 30 лева.), предлага правосъдният съвет.

По каузи за бракоразвод за завеждане на исковата молба сега се заплащат 25 лева и се предлага таксата да стане 30 лева. ВСС предлага при решение на делото да се дължат 60 лева (сега 50 лева.), само че не по-малко от 23 лева (сега 20 лева.). А таксата при допускане на бракоразвод по взаимно единодушие да е до 45 лева (сега до 40 лева.).

При отменяне на молба за подялба и при преустановяване на дело не по конвенция да се събира такса до 115 лева (сега 100 лева.), само че не по-малко от 30 лева (сега 25 лева.). С лев да се усили таксата по молба за издаване на изпълнителен лист и от 5 лева да стане 6 лева, е друго от предложенията.

Минималната такса по заявление за издаване на заповед за осъществяване по член 410 и член 417 Граждански процесуален кодекс и изпълнителен лист (за което таксата е 2% от интереса) да стане 30 лева (сега 25 лева.). 30 лева да е и таксата във всички случаи на формирано гражданско дело, които не са категорично уредени в цената, предлага Висш съдебен съвет. Сега се дължат 25 лева

Предвижда се таксата за изговаряне по допускане на касационното обжалване да се усили от 30 лева на 35 лева За частна тъжба по гражданско дело се предлага да се заплащат 17 лева (сега 15 лева.). Увеличението на таксата по молба за отвод от завещание или за приемане на завещание е с три лв., т.е. тя да стане 23 лева

Висш съдебен съвет предлага таксата за поръчителство на предстоящ иск да стане 45 лева (сега 40 лева.), за поръчителство на доказателства – 23 лева (20 лева.), а за налагане на обезпечителни ограничения, когато акт на Европейския съюз планува това – 60 лева.  (сега 50 лева.).

При подаване на молба за оповестяване в неплатежоспособност на едноличен търговец сега се дължат 50 лева, правосъдният съвет предлага таксата да стане 60 лева За неплатежоспособност на търговски сдружения и други юридически лица нарастването на таксата е от 250 лева на 290 лева

Висш съдебен съвет е изготвил разбор, който сочи, че междинният размер на прихода от дело е паднал доста. Докато през 2010 година междинният размер на таксата, събирана от съдилищата по Граждански процесуален кодекс за едно дело, е бил 81,87 лева, 10 години по-късно той е " паднал “ на 64,56 лева Общата сума на приходите от правосъдни такси през 2010 година е била 112,7 млн. лева, а през 2020 година е 75,7 млн. лева Същевременно разноските по едно дело нарастват. Така през 2010 година те са били 71,65 лева на дело, а през 2020 година към този момент са 148,16 лева

Според Висш съдебен съвет междинният размер на таксите сега е недооценен по отношение на темповете на повишаване на разноските, на смяна на каузи на доходи и разноски, както и съгласно динамичността на инфлацията и приходите. Заради това съветът е на мнение, че междинният размер на таксата би трябвало да бъде 74,76 лева, т.е. корекцията ще бъде с 16%. Ако това бъде възприето, се чака приходите от правосъдни такси по Граждански процесуален кодекс да се усилят с 2,6 млн. лева, или с 3,5%.

Увеличение от два лв. предлага Висш съдебен съвет на таксата за обжалване на административен акт, която заплащат жителите, фондациите и сдруженията и по този начин тя от 10 лева да стане 12 лева Останалите юридически лица и търговците сега заплащат по 50 лева за завеждане на административно дело и се предлага таксата за тях да стане 60 лева За да се усилят таксите за касация по административни каузи обаче е належащо изменение в Административнопроцесуален кодекс, по тази причина Висш съдебен съвет е изготвил законопроект.

 

В него се предлага таксите за касация по административни каузи, по които няма дефинирам веществен интерес, да се усилят от 70 лева на 80 лева Това е сумата, която заплащат за завеждане на касационно дело жителите, едноличните търговци, държавните и общинските органи и за другите лица, осъществяващи обществени функционалности, и организациите, предоставящи публични услуги. Таксата за всички останали организации е 370 лева и в този момент Висш съдебен съвет предлага тя да стане 420 лева

По делата за пенсионно, здравно и обществено обезпечаване и подкрепяне за касация сега жителите и едноличните търговци дължат 30 лева, които съветът предлага да се усилят на 35 лева. А таксата за всички организации е 200 лева, само че съгласно Висш съдебен съвет следва да стане 230 лева

За производствата по частни тъжби по Административнопроцесуален кодекс се предлага жителите, държавните и общинските органи да заплащат 35 лева (сега 30 лева.), а организациите 170 лева (сега 150 лева.). Същите са сумите и съответното нарастване и при таксите за анулация на влезнало в действие решение по Административнопроцесуален кодекс.

От 100 лева на 120 лева се предлага да се усили спомагателната държавна такса за страна встъпила в делото след първото съвещание, която със свое процесуално деяние стане причина за отлагането му.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР