Откриха най-голямата молекула в планетообразуващ диск до момента
Установено бе съществуването на органична молекула, формирана от девет атома, в планетообразуващия диск на млада звезда. Веществото е диметилов етер и е най-голямата молекула, открита досега в сходна среда.
Наблюдаваните обстоятелства са разказани в научното списание „ Астрономия и Астрофизика “ (Astronomy & Astrophysics) и се отнасят до младата звезда IRS 48. Диметилов етер към този момент е следен в звездообразуващи облаци, тъй че астрономите са знаели, че веществото може да се открие, само че не и в районите, в които се образуват планети. Наблюденията ни дават информация за дребните градивни детайли на планетите и органичните молекули, довели до появяването на живота на Земята.
Водещият създател, Нашанти Брункен, магистрант, работещ в обсерваторията в Лайден към Университета в Лайден, показва, че „ От тези резултати можем да научим повече за зараждането на живота на нашата планета и затова да добием по-добра визия за опцията за живот в други планетарни системи. Да видиш по какъв начин следените обстоятелства се вписват в по-общите ни знания, е доста вълнуващо “.
Сложните съединения в космоса нормално изискват като причина комбиниране от прашинки и лед. Именно в тази среда простите молекули, да вземем за пример тази на въглеродния оксид, могат да претърпят химически реакции и по този начин да се появят по-сложни молекули, като тази на диметиловия етер. Когато светлината на дадена звезда нагрее такива прашинки и накара леда, в който са обгърнати, да сублимира, става по-лесно да се откри съществуването на тези по-големи молекули.
„ Особено вълнуващо е най-накрая да открием тези по-големи молекули в дисковете. Известно време смятахме, че евентуално не е допустимо да се следят “, прибавя съавторката Алис Бут, която също организира проучвания в обсерваторията в Лайден. „ Това, което буди още по-голямо неспокойствие, е фактът, че в този момент знаем, че тези по-големи, по-сложни молекули са налице при образуването на планети в диска. Преди това не беше известно, защото в множеството системи тези молекули са скрити под леда “.
Установеното не било допустимо, без да се употребява интерферометърът „ Atacama Large Millimeter/submillimeter Array “ (ALMA). Молекули като тази на диметиловия етер са от основно значение при образуването на други молекули, които са изключително значими за живота, а точно тези на аминокиселините – градивния детайл на белтъците.
Съавторката Ниенке ван дер Марел, която също работи в обсерваторията в Лайден, споделя: „ Изключително удовлетворени сме, че към този момент сме в положение да стартираме да наблюдаваме целия път на тези комплицирани молекули от звездообразуващите облаци до планетообразуващите дискове и кометите. Надяваме се, че след спомагателни наблюдения ще сме една концепция по-близо до това да разберем произхода на пребиотичните молекули в нашата лична Слънчева система “.
Екипът има предпочитание да премине към още наблюдения чрез плана телескопа с име „ Extremely Large Telescope “, който все още се строи и ще може да доближава до района в планетообразуващия диск, в който е допустимо да се образуват планети с размерите на Земята.
Източник: IFLScience