Установени са случаи, в които има разминаване между записаните гласове

...
Установени са случаи, в които има разминаване между записаните гласове
Коментари Харесай

ЦИК: Засечено е разминаване между електронното гласуване и данните от физическите носители

Установени са случаи, в които има разминаване сред записаните гласове от вота с машини и наличните в документите контролни разписки. 

Това заяви ръководителят на ЦИК Камелия Нейкова в отговор на запитване от водача на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ. Нейкова бе на чуване в Народното събрание.

„ Има една максима – избори ще има, макар ЦИК. Колкото по-малко с ЦИК – толкоз по-добре за изборите. От опит го споделям “, стартира изявлението си Карадайъ.

Направен ли е разбор на разликите от машинното гласуване на 2 октомври 2022 година или на 14 ноември 2021 година, попита Карадайъ. И посочи – брой подписи в изборни описи, брой разписки и брой гласове от електронното гласоподаване.

И в случай че има такива данни, ние, народните представители, по какъв начин можем да се срещнем с тази информация, с цел да бъдем правилни, попита още водачът на Движение за права и свободи. И добави, че самият той е цитирал от парламентарната естрада данни от уеб страницата на Централната изборна комисия, които демонстрират по какъв начин физическите носители – броят подписи и разписки, не съответстват с електронните гласове.

Ползвах единствено два образеца – единият, когато електроните гласове са повече и другият, когато са по-малко. Но би трябвало съгласно нас Централната изборна комисия в целокупност да е правила разбор, сподели Карадайъ.

Аз самият не съм правил разбор в целокупност, тъй като софтуерът би трябвало да работи по един и същи метод на всички машини и във всички секции резултатът би трябвало да бъде подобен, че да няма разминавания сред физическите носители и електронния избор. Когато има, това буди подозрение, акцентира водачът на Движение за права и свободи.

Той зададе и още един въпрос: „ На база опита на членовете на Централната изборна комисия успяхте ли вътре в самата ЦИК да създадете онази задоволителна организация на работа, с цел да може да бъдат регистрирани гласовете на всички български жители? “.

Има случаи, когато страната е основала организация за осъществяване на избори, партиите са създали акция, българските жители са отишли и са дали своят вот, членовете на секционните изборни комисии са си свършили работатата, цялата администрация, която е ангажирана с отчитането на изборните резултати, си е свършила работа, само че поради Централната изборна комисия подадени действителни гласове, които са стигнали до Централната изборна комисия, не са част от изборните резултати, сподели Карадайъ.

Цялостен разбор на всички гласувания с машинно гласуване и броене на контролни разписки във всички изборни секции в страната и отвън страната не е изработен от Централната изборна комисия, отговори Камелия Нейкова. Първо, това не е планувано в наредбите на Изборния кодекс. Въпреки това обратно във времето, откогато се вкара броене на контролните разписки от секционните изборни комисии, в ЦИК е имало предложение това броене да става в Централната изборна комисия, само че то не беше подкрепено с болшинство от две трети, каквото е належащо за взимане на нашите решения, изясни Нейкова.

„ По отношение на това дали сме създали съпоставяне от изборите на 2 октомври 2022 г. и тези на 14 ноември 2021 година – брой подписи, брой разписки, брой доказани гласове, в ЦИК бяха получени сигнали за такива разминавания. И от трибуната на Народното събрание бяха посочени такива образци, а и някои членове на ЦИК бяха получили такава информация по места от районните изборни комисии. ЦИК изиска от общинските администрации всички физически носители – протоколи на секционната изборна комисия, контролните разписки, които са преброявани в секционните изборни комисии, с цел да направи физическа инспекция на всички тези документи. И за няколко от тях се откри разминаване сред записаните гласове и наличните в документите контролни разписки “, заяви Камелия Нейкова.

В тази връзка са формирани констативни протоколи от осъществените инспекции в тези изборни секции и мисля, че те, в случай че не са оповестени, следва да се разгласяват на интернет страницата на Централната изборна комисия, сподели още председателката на ЦИК.

И защото е належащо да се ревизира какво се съдържа в паметта на всяка една от тези машини, в които е открито разминаване, на 5 януари тази година сме изпратили писма до Министерство на електронното ръководство, до Информационно обслужване, Държавна организация Национална сигурност, Министерство на вътрешните работи и Българска академия на науките да ни подкрепят с специалисти, които имат нужната подготовка, с цел да може да се извърши тази инспекция и да се открият аргументите за това разминаване – дали е неточност на секционните изборни комисии или е неточност в софтуера за гласоподаване, съобщи Нейкова.

Но досега имаме отговор, позитивен, с даване на имена на специалисти само на един представител на Българска академия на науките и на двама от Държавна организация Национална сигурност. Министерство на електронното ръководство показаха мнение. че не считат, че би трябвало да вземат участие в този развой. А от останалите институции към момента чакаме отговор. Така че сега, в който се образува екип, тази инспекция ще бъде осъществена, ще бъде формиран нужният протокол и той ще бъде оповестен на страницата на Централната изборна комисия, даде обещание Нейкова.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР