Ножаров за Бюджет 2026: Решава текущи положения. Все едно ако те боли зъб, да вземеш аспирин
Управляващите оповестиха, че имат явен небосвод за приемането на Бюджет 2026.
Дефицит от 1,75 милиарда евро към края на април, Още 2,55 милиарда евро разноски, които чакат заплащане,1,1 милиарда евро неизплатени общински планове единствено за тази година.
Накратко казано, оформя се дупка над 5 милиарда евро. Как ще се изготвя на тази основа бюджетът? Отговорът на този въпрос даде преподавателят в УНСС доцент Щерьо Ножаров, посетител в предаването " България, Европа и светът на фокус “ по радио ФОКУС .
" През 2025 година са изхарчени съвсем 1 милиарда евро от приходите за 2026 година. Първо предплатено беше пожелан налога от банките – 363 млн. евро, беше изтънчен и 100% дивидента от държавните сдружения за полугодието – 566 млн. евро. Това прави упражнението още по-сложно “, изясни специалистът, визирайки Бюджет 2026 и изясни, кои разноски не може да бъдат рязани.
" На първо място това е индексацията на пенсиите от 1 юли със 7.8%, която коства към 520 млн. евро. Също по този начин обществените разноски на уязвими групи, те са към 150 млн. евро. Следват разноските за опазването на здравето – разноски за медикаменти, увеличени клинични пътеки, нови лечения, общо 200 млн. евро. Разходи за обучение, без значение от проектомерките на държавното управление за нарастване на заплатите в сферата. Издръжките ще си порастват. Разходите за сигурност, във връзка с Министерство на вътрешните работи, МО и службите. Дори при оповестеното заледяване на автоматизираните механизми, България си има поети задължения за закупуване на техника за армията и полицията, задачи. Едни 200 милиона – фискалния резултат, също си стоят “, в детайли изясни доцент Ножаров.
Той добави, че към изброените би трябвало да прибавим и лихвените разноски, тъй като дългът пораства, а при 30% дълг лихвените заплащания са към 1.7 милиарда евро.
" Има и подмяна на остарял дълг с нов дълг. Старият е взет при 1% ваучър, а новият е сред 3–5. Това са спомагателни 250 млн. евро от горната страна върху лихвите. Всички тези неща не могат да се пипат “.
Ножаров продължи с разбор на желанията на държавното управление във връзка с Бюджета.
" 10% орязване на разноските за личен състав – не чух да разясняват, че не става въпрос за понижаване на самостоятелните заплати в администрацията, а понижаване на бюджета за заплати. Това е нещо друго. Тук ще се спестят към 350 млн. евро. Ефектът няма да е толкоз огромен. Има алтернатива за рязане на 17 хиляди щата, а от тях 12 236 са незаетите бройки, имаме още 4 450 работещи пенсионери, които не са незаменими сигурно. На последваща място премахването на автоматизираните механизми за нарастване на заплатите. Бих споделил, че това е мантра и факсимиле. Автоматичните механизми ще бъдат отстранени от нормативната уредба, само че това не пречи те да бъдат сложени в груповите трудови контракти. Просто няма да нервират хората, само че разноските ще си останат същите “ счете картинката доцент Ножаров и сподели, че в случай че бъдат отстранени, автоматизираните механизми биха икономисали към 250 млн. евро до края на годината.
" Увеличаването на оптималния застрахователен приход с 9% ще обезпечи към 120 млн. евро. Увеличението на оптималните осигурителни прагове с 5% би донесло към 60–90 млн. евро. В интервал на инфлация това не би трябвало да се прави, тъй като част от осигуровките се поемат от бизнеса, а той незабавно ги вкарва в издръжките на производството, цената на продукцията и цената на стоките. Това ще усили инфлацията на предлагането, с което ще се усили общата инфлация. За мен това е неверен ход “, заключи специалистът.
" Това не е бюджет на промените, в него няма безусловно никакви промени. Това по-скоро е бюджет ориентиран към фискална дисциплинираност. Той взема решение настоящи положения. Ако те боли зъба, все едно да си вземеш аспирин. Няма да го излекува, ще понижи болката краткотрайно, а казусът се задълбочава “, заключи казаното гостът на Цоня Събчева.
Дефицит от 1,75 милиарда евро към края на април, Още 2,55 милиарда евро разноски, които чакат заплащане,1,1 милиарда евро неизплатени общински планове единствено за тази година.
Накратко казано, оформя се дупка над 5 милиарда евро. Как ще се изготвя на тази основа бюджетът? Отговорът на този въпрос даде преподавателят в УНСС доцент Щерьо Ножаров, посетител в предаването " България, Европа и светът на фокус “ по радио ФОКУС .
" През 2025 година са изхарчени съвсем 1 милиарда евро от приходите за 2026 година. Първо предплатено беше пожелан налога от банките – 363 млн. евро, беше изтънчен и 100% дивидента от държавните сдружения за полугодието – 566 млн. евро. Това прави упражнението още по-сложно “, изясни специалистът, визирайки Бюджет 2026 и изясни, кои разноски не може да бъдат рязани.
" На първо място това е индексацията на пенсиите от 1 юли със 7.8%, която коства към 520 млн. евро. Също по този начин обществените разноски на уязвими групи, те са към 150 млн. евро. Следват разноските за опазването на здравето – разноски за медикаменти, увеличени клинични пътеки, нови лечения, общо 200 млн. евро. Разходи за обучение, без значение от проектомерките на държавното управление за нарастване на заплатите в сферата. Издръжките ще си порастват. Разходите за сигурност, във връзка с Министерство на вътрешните работи, МО и службите. Дори при оповестеното заледяване на автоматизираните механизми, България си има поети задължения за закупуване на техника за армията и полицията, задачи. Едни 200 милиона – фискалния резултат, също си стоят “, в детайли изясни доцент Ножаров.
Той добави, че към изброените би трябвало да прибавим и лихвените разноски, тъй като дългът пораства, а при 30% дълг лихвените заплащания са към 1.7 милиарда евро.
" Има и подмяна на остарял дълг с нов дълг. Старият е взет при 1% ваучър, а новият е сред 3–5. Това са спомагателни 250 млн. евро от горната страна върху лихвите. Всички тези неща не могат да се пипат “.
Ножаров продължи с разбор на желанията на държавното управление във връзка с Бюджета.
" 10% орязване на разноските за личен състав – не чух да разясняват, че не става въпрос за понижаване на самостоятелните заплати в администрацията, а понижаване на бюджета за заплати. Това е нещо друго. Тук ще се спестят към 350 млн. евро. Ефектът няма да е толкоз огромен. Има алтернатива за рязане на 17 хиляди щата, а от тях 12 236 са незаетите бройки, имаме още 4 450 работещи пенсионери, които не са незаменими сигурно. На последваща място премахването на автоматизираните механизми за нарастване на заплатите. Бих споделил, че това е мантра и факсимиле. Автоматичните механизми ще бъдат отстранени от нормативната уредба, само че това не пречи те да бъдат сложени в груповите трудови контракти. Просто няма да нервират хората, само че разноските ще си останат същите “ счете картинката доцент Ножаров и сподели, че в случай че бъдат отстранени, автоматизираните механизми биха икономисали към 250 млн. евро до края на годината.
" Увеличаването на оптималния застрахователен приход с 9% ще обезпечи към 120 млн. евро. Увеличението на оптималните осигурителни прагове с 5% би донесло към 60–90 млн. евро. В интервал на инфлация това не би трябвало да се прави, тъй като част от осигуровките се поемат от бизнеса, а той незабавно ги вкарва в издръжките на производството, цената на продукцията и цената на стоките. Това ще усили инфлацията на предлагането, с което ще се усили общата инфлация. За мен това е неверен ход “, заключи специалистът.
" Това не е бюджет на промените, в него няма безусловно никакви промени. Това по-скоро е бюджет ориентиран към фискална дисциплинираност. Той взема решение настоящи положения. Ако те боли зъба, все едно да си вземеш аспирин. Няма да го излекува, ще понижи болката краткотрайно, а казусът се задълбочава “, заключи казаното гостът на Цоня Събчева.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




