Асен Василев: Управляващата коалиция е стабилна
Управляващата коалиция е постоянна. Развръзка още няма, прокуратурата продължава да се изяснява и да подава неверна информация. Това разяснява вицепремиерът Асен Василев във връзка ареста на Борисов, Горанов и Арнаудова в предаването "120 минути " по БТВ.
"Последната ме изуми – през днешния ден споделиха, че не може по видеоконферентна връзка да разпитат очевидци в чужбина, очевидно не си познават наказателно–процесуалния кодекс ", означи Василев. Той уточни, че не е експерт, само че е помолил другари да го срещнат с Наказателно-процесуален кодекс. „ Чл. 139, който е влезнал в действие от 2010 година споделя: разпит на очевидци отвън страната може да се извърши и посредством видеоконференция или телефонна конференция в сходство с наредбите на този Кодекс. Обяснете ми по какъв начин прокуратурата години наред ни изяснява, а през днешния ден публично излязоха, профилираната прокуратура да кажат: ами те са отвън страната не можем да ги разпитаме “, попита министърът.
"Целта на всяко едно следствие е да хване нарушителите, да откри виновността и да ги вкара в пандиза. Първата крачка е да се съберат сведения за закононарушение, с тях се отива в прокуратурата и от там нататък тя би трябвало да направи преценка дали са задоволителни или незадоволителни, с цел да стартира следствие или досъдебно произвеждане ", добави той. Прокуратурата сподели, че сведенията не са задоволителни за обвиняване, не е споделила дали са задоволителни за досъдебно произвеждане, добави вицепремиерът.
По думите му ръководещата коалиция е безусловно постоянна - няма проблеми, няма различия. "Видяхте минахме през промяна на министър, отново нямаше проблеми. Така че аз не чакам някакви разтърсвания ", съобщи той.
За контракта с „ Газпром “ той уточни, че изтича на 31 декември. „ С Газпром, до момента в който има война, няма по какъв начин да се договаря “, сподели той. Ние като част от подготовката за войната разгледахме опцията за снабдяване на газ при положение, че спрат доставките, било поради наказания, било едностранно от страна на Газпром. И имахме вид, и продължаваме да го имаме, който безусловно в рамките дневно да имаме 100-процентово застраховане на газа “, сподели още той. Василев разясни, че има решение до 2027 година Европа да спре да употребява енергоизточници от Русия изцяло. „ Това е крайната дата “, сподели той. По-рано през днешния ден сръбският президент Александър Вучич съобщи, че България е длъжна да достави съветски газ на страната му.
Вицепремиерът и министър на финансите разяснява още, че условия за налагане на форсмажор няма.




