Управителят на Българската народна банка Димитър Радев очаква, че депутатите

...
Управителят на Българската народна банка Димитър Радев очаква, че депутатите
Коментари Харесай

Шефът на БНБ очаква Законът за еврото да бъде приет до края на лятото

Управителят на Българската национална банка Димитър Радев чака, че депутатите ще одобряват Закона за еврото до края на лятото, и не вижда аргументи това да не стане. Според Радев към момента е реалистично и допустимо България да се причисли към еврозоната следващата година. Това е вероятен и реален сюжет, споделя Радев в изявление за сп. " Икономика ", текстът на което бе публикуван от пресслужбата на централната банка.
Запитан каква е готовността за присъединение, Радев споделя, че като техническа инфраструктура и логистична подготовка степента на подготвеност е доста висока, най-малко във връзка с Българска народна банка и банковия бранш, които са съществени фактори в този развой.
Според шефа на централната банка България мъчно ще реализира икономическото развиване и стандарта на живот в еврозоната, в случай че стои отвън нея в периферията на Европейски Съюз.
" Каква е логиката да желаеме да сме последни и в този развой? Убеден съм, че присъединението към еврозоната ще форсира процесите на конвергенция с всички позитивни резултати за стопанската система и стандарта на живот ", споделя банкерът. Той чака това да помогне да се осъществя големият капацитет, който страната има във връзка с капиталовата интензивност, която в този момент е неудовлетворителна и като количество, и като качество.
Радев разяснява и опасенията на част от българските жители за ускорение на инфлацията след приемането на общата валута: " Еврозоната не е фактор за усилване на инфлационните процеси. Точно противоположното, тя е икономическа зона на ниска и постоянна инфлация, и разполага с цялостния инструментариум за нейното преодоляване при развития с цените, сходни на тези, които наблюдавахме през последните години. "
Запитан дали има заплаха от срив на имотния пазар, Димитър Радев акцентира, че банката преглежда риска като евентуален, произлизащ от растежа на ипотечното кредитиране, а не като действителен. При индикации, че евентуалният риск може да се материализира, банката е подготвена да предприеме превантивни стъпки.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР