Разпределят се 4 млн. лв. в подкрепа на производителите на плодове и зеленчуци
Управителният съвет на Държавна фирма „ Земеделие ” разпределя 4 млн. лева за 2020 година по схемата de minimis в помощ на българските производители при реализацията на създадените от тях пресни плодове и зеленчуци. Помощта е част от ограниченията, за справяне с следствията от изключителното състояние, поради пандемията от ковид (COVID-19).
Средствата са излишък от одобрения от УС на ДФЗ на 7 април 2020 година финансов запас от 5 млн. лева в подкерпа на оранжерийните производители. Заявеният запас, в периода за банкет на заявки от 15 април до 31 май 2020 г,. е близо 1 млн. лева
Обхватът на поддръжката се уголемява по искане на браншовите организации и на производителите на плодове и зеленчуци, които изпитаха усложнения при продажбата на своята продукция поради наложените ограничаващи ограничения по отношение на COVID-19. Помощта е за реализация на български домати, краставици и корнишони, отглеждани навън и оранжерийно, както и на череши и вишни, праскови и нектарини, кайсии и зарзали, ягоди и малини. Така ще се даде опция за непрекъснатост на процеса за изкупуване и доставка на плодове и зеленчуци до българския консуматор.
Финансовата поддръжка ще се дава на български местни хранителни вериги с три или повече обекта в една или няколко прилежащи административни области. Те ще се явяват свързващото звено сред производителите и потребителите и ще реализират директния достъп до създадените у нас пресни плодове и зеленчуци.
Средствата ще компенсират част от разноските на комерсиалните обекти за превоз, логистика, подбиране, пакетиране и реализация на българските плодове и зеленчуци в комерсиалната мрежа през 2020 г.
Единичната ставка за подкрепяне, планувана за комерсиалните обекти, е в размер на 150 лева за звук домати, отглеждани навън или оранжерийно; 100 лева./тон за краставици/корнишони, отглеждани навън или оранжерийно; 100 лева./тон за череши и вишни; 100 лева./тон за праскови и нектарини; 100 лева./тон за кайсии и зарзали и 200 лева./тон за ягоди и малини. В калкулацията влизат част от разноските на звук, които претендентът за помощта ще направи за привеждането на продукцията в търговски тип.
Продукция в комерсиалните обекти имат право да оферират аграрни стопани, декларирали през Кампания 2020 присъединяване по схемата за обвързано подпомогане за плодове и зеленчуци, отглеждани навън и оранжерийно произвеждане или приети от министъра на земеделието, храните и горите групи и организации на производители, чиито членове са зявили през Кампания 2020 присъединяване по схемата за обвързано подпомогане за плодове и зеленчуци, отглеждани навън и оранжерийно произвеждане. Обектите за търговия би трябвало да бъдат регистрирани по член 12 от Закона за храните и да са вписани в обществения указател на БАБХ. За да получат средствата те би трябвало да потвърдят пред фонд „ Земеделие “ с фактури, че са изкупили продукцията от земеделските стопани след датата на решението на УС на Държавна фирма „ Земеделие “, не по-късно от 31 юли 2020 година и са направили заплащане към тах. Срокът за кандидатстване по схемата е от 1 юли до 31 юли 2020 година, като до 10 август би трябвало да се показват документи за изкупената продукция. Изплащенето на помощта е до 31 август 2020 година